STRUČNJAK UPOZORAVA RODITELJE: Internet je kao i stvaran svet PREPUN NASILJA

Izvor: SrbijaDanas.com, 20.Mar.2017, 19:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

STRUČNJAK UPOZORAVA RODITELJE: Internet je kao i stvaran svet PREPUN NASILJA

Deca su na internetu podjednako izložena nasilju kao i u stvarnom svetu

Vršnjačko nasilje na internetu nažalost nije retkost, a posledice nisu male. Urednik portala E-sigurnost.net Jovan Šikanja navodi da roditelji često greše kada internet ne posmatraju istim očima kao i stvaran svet.

- Vršnjačko nasilje je samo jedna od opasnosti koja vreba preko interneta. Kao i stvaran svet, internet je prepun nasilja i treba naučiti kako da se izbegnu opasne pojave. Daleko >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << od toga da je internet sada jedno potpuno nesigurno mesto i da tamo samo vrebaju pedofili i oni koji hoće da naude, ali uvek treba znati da i na vebu ima svega onoga što srećemo svakodnevno u "oflajn" svetu. Problem interneta je što na njemu može da postoji takozvana lažna maska anonimnosti.  – priča Šikanja za SrbijaDanas.com.

On kaže da neznanje roditelja predstavlja verovatno suštinu problema.

- Najveći problem je u disbalansu, odnosno jazu generacija koji se javlja između roditelja i dece. Klinci obično mnogo više znaju o računarima i internetu nego njihovi roditelji. Deca su tako u velikoj prednosti u odnosu na roditelje, ali istovremeno i u hendikepu zbog opasnosti koje vrebaju.

Upravo zbog ovog jaza generacija roditeljima je mogućnost kontrole prilično sužena.

- Ako bi razmišljali o softverskim rešenjima, mislim da to nije ostvarivo, jer većina roditelja verovatno ne bi znala kako da ih koristi.

Šikanja ističe da roditelji ne treba da zabranjuju deci upotrebu računara i korišćenje interneta, ali da treba da imaju uvid u njihovo ponašanje i ono što rade na vebu.

- Internet je tu samo jedan od kanala onoga što se događa u oflajn svetu, iza škole, ispred škole, u školskom dvorištu.

Za roditelje je najbitnije da imaju u vidu da kao što bi svako nasilje ili maltretiranje svog deteta u školi ili parku prijavili policiji, isto to učinje i sa nasiljem na internetu.

- Internet je nešto što nije odvojeno realnosti. Sve ono što se radi na internetu ima svoje posledice u oflajn svetu. Mnogi stariji ljudi još uvek ne pojme internet kao realno mesto. Svaka pretnja izrečena preko interneta ima svoje pravne posledice kao i u realnom svetu.

Šikanja dodaje da policija sada reaguje i na svaku prijavu nasilja preko interneta

- Policija na takve stvari vrlo ozbiljno reaguje. Iskustva pokazuju da ćete čak i gore proći ukoliko nekome pretite ili ga maltretirate preko interneta jer se lako obezbede dokazi. Kada je to usmena pretnja u pitanju, onda je samo moja reč protiv tvoje, dok na internetu uvek ostaje. Za pretnju preko interneta možete odgovarati vrlo brzo.

U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.