
Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Nov.2020, 08:55
SRBIJA ISPRATILA SVOG PATRIJARHA: Njegova svetost Irinej sahranjen u kripti Hrama Svetog Save (FOTO/VIDEO)
Patrijarh SPC Irinej sahranjen je danas u kripti Hrama Svetog Save, ujedno je i prvi sprski patrijarh koji je sahranjen u kripti.
Patrijarh Irinej preminuo je 20. novembra u 07.07 ujutru u Vojnomedicinskoj ustanovi na Karaburmi odakle je njegovo telo izneto posle podne u pratnji lekara i zdravstvenih radnika te ustanove koji su mu u "špaliru" isped glavnog ulaza na taj način odali poštu. Na tronu srpskog patrijarha bio je 10 godina (2010-2020).
Nakon liturgije koja >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << je započela jutros u devet sati, održano je opelo patrijarhu Irineju. Posle završenog opela, usledile su besede predsednika Srbije Aleksandra Vučića, mitroplita Hrizostoma, srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika i starešina Saborne crkve u Beogradu protojerej-stavrofor Petar Lukić koje su odjekivale Hramom i ostavile vernike u suzama.
Odmah nakon beseda, sveštenici SPC zatvorili su kovčeg patrijarha Irineja nakon čega su gardisti spustili kovčeg srpskog patrijarha do njegove nove večne kuće, u samoj kripti Hrama Svetog Save gde je i sahranjen.
Patrijarh Irinej za života ostavio je amanet da želi da njegovo telo bude sahranjeno u Hramu Svetog Save te je postao i prvi srpski patrijarh sahranjen na ovom mestu.
Nakon beseda koje su govorene u čast patrijarha Irineja, sveštenicu su zatvorili kovčeg sa telom patrijarha Irineja koji su poneli gardisti do samog mesta u kripti.
- Ljubav je bila osnova vere počivšeg patrijarha Irineja, a njegova Srbija bila je ona koju je i sam stvarao - Srbija mira, Srbija koja razume i koja okuplja - rekao je danas predsednik Aleksandar Vučić.
On je u besedi na sahrani patrijarha Irineja, poručio da je počivši poglavar SPC sklopio oči onako kako je i živeo - u miru, sa sobom, Bogom, sa crkvom i ljudima.
- Taj život je imao jasne ciljeve: Boga, ljubav i Srbiju. I ne manje od toga, celokupan srpski narod, ma gde da živi. Njegov Bog je bio Bog razuma, onaj koji prašta, koji razume, koji voli. Bog svih nas, onaj koji ne deli, nego spaja, onaj koji nas uči i koji nas čuva - rekao je Vučić.
Kako je istakao, ljubav je bila osnova svake patrijarhove vere, i kao kod svakog pravog hrišćanina, bila je veća od svega ostalog, jer je dobro znao da su i vera i nada nemoguće bez ljubavi, bez srca koje se predaje i Bogu i ljudima.
- A njegova Srbija je bila upravo ona, koju je i sam stvarao. Srbija mira, Srbija koja razume, Srbija koja okuplja, koja pobeđuje radom i mudrošću, Srbija koja ne ume i nema potrebu da mrzi - ukazao je Vučić.
Predsednik je naveo i da je Hram Svetog Save, koji je patrijarh toliko želeo i završio, hram baš te i takve Srbije.
- Na mnogo načina, on je i bio i ovaj naš hram. Saborni, mudri, pun milosti i ljubavi. Pred njim, našim duhovnim ocem, mi se nismo delili. Pred njim nije bilo zađevica, zavisti, zlobe i mržnje - rekao je Vučić.
Počivši patrijarh sklopio je , kaže, oči i predao dušu Bogu, sa samo jednom željom, jednim amanetom, za sve koji smo ostali:
- Da njegov hram, njegov san, nikada ne porušimo. Da ostanemo ono što je stvarao, posvećen Bogu, ljubavi, Srbiji i srpstvu. Da verujemo, volimo i da to radimo zajedno, okupljeni u hramu mudrosti i mira - navodi Vučić.
Vučić je ukazao da je to velika obaveza za nas kojima je, kaže, uvek bilo lakše bilo da se delimo, nego da se okupljamo, da se svađamo, nego da se mirimo, da se mrzimo, umesto da se volimo, da se svetimo, mesto da praštamo.
- I mnogo hramova smo porušili, pre nego što nas je on ubedio da sagradimo ovaj. Hoćemo li ga, učeni njegovom mudrošću, sačuvati, nije više pitanje samo pristojnosti, nego i pitanje našeg daljeg opstanka - rekao je Vučić.
Upitao je da li ćemo znati, bez njega, njegove blage ruke i mirne reči, da ostanemo jedno, bez zlobe, verujući jedni drugima, razumevajući se i praštajući.
- Kada je, toliko puta, njegova svetost tvrdila da je to moguće, ja sam mu verovao. Vi ste mu verovali, svaki čovek u ovoj zemlji mu je verovao. Zato, verujem i danas. Da će njegovo učenje da ostane. Da ćemo nastaviti da gradimo, i hramove, i Srbiju. Da ćemo imati pameti, zajedničke ciljeve, istu veru i istu ljubav - poručio je Vučić.
Kada se gromada stene odvoji od planine, na njenom mestu ostaje večita praznina koju ni vekovi ne mogu popuniti, poručio je predsednik Srbije.
Upokojeni patrijarh Irinej ostavio je iza sebe delo vredno divljenja, poručio je Vučić i istakao da je patrijarh ujedinio srpski narod, kao i da je njegova najveća briga bila Kosovo i Metohija, a da je prema tom pitanju postupao racionalno i hladne glave, razumevajući tešku realnost i sve istorijske greške.
Vučić je, u obraćanju, kazao da je čelnik SPC obnovio duh jedinstva i zajedništva srpskog naroda.
- Srbiju i Srpsku nije odvajao jednu od druge. Rođeni Čačanin kojeg su svi prekodrinski Srbi voleli i poštovali. Zahvaljujući i njegovom angažmanu, molbama i molitvama nije bilo zađevica i svađa između Srba istočno i zapadno od Drine. Čuvali smo i brinuli jedni o drugima kao nikada u svojoj istoriji i pritom nikoga ne ugrožavajući - rekao je podvukavši da je patrijarh Irinej ostavio delo vredno divljenja.
Patrijarh je brinuo I o sudbini našeg naroda u Crnoj Gori, ne prihvatajući, i po tom pitanju je bio beskompromisan, podelu naših ljudi i našeg naroda po avnojevskim šavovima, iako je poštovao svaku od tako priznatih, novostvorenih država.
Predsednik je rekao da je upokojenom patrijarhu najveća briga bila Kosovo i Metohija.
- I tu, i po tom pitanju, iako je deo života proveo u Prizrenu, postupao je racionalno i hladne glave, tražeći načine da sačuvamo, ili bar ne priznamo nezavisnost Kosova, razumevajući tešku realnost i sve istorijske greške koje smo počinili, ali je verovao i u narastajuću snagu srpske države i , ponekad, pomalo i naivno, njenu moć da ubedi svet da je za Kosovo i Metohiju dobro samo pravično i pravedno rešenje. Poštovao je zapadni svet i bio uverenja da će kad-tad razumeti Srbe i prihvatiti bar deo naših argumenata - objasnio je on.
Patrijarh Irinej, rekao je Vučić, suštinski je izgradio najlepši ne samo pravoslavni, već hrišćanski hram na svetu.
- Zajedno smo ovde bili mnogo puta i znam koliko je čekao dan kad će hram biti završen, koliko je energije i ljubavi uložio u to, a ja, ja sam spreman da kažem da njega nije bilo, gradili bismo ovaj naš hram još decenijama. On je taj koji je za ovaj hram rekao da je nova Sveta Sofija, da će biti najvažnije stecište pravoslavnih vernika u celom svetu. Voleo je Rusiju, predsedniku Putinu bio je beskrajno zahvalan za podršku u izgradnji ovog hrama i verovao u bliskost naših naroda - ukazao je on.
Vučić je istakao da je patrijarh Irinej zaslužan I za obnovu kulture sećanja.
- On je bio taj koji nas je okupio, kao pravi svetosavski duhovni vitez, oko borbe i žrtve našeg naroda. Sramotili smo se godinama, ćutali o patnji našeg naroda, činjenice zbog straha od političkih sankcija sakrivali od naroda, od sebe, dok Irinej, njegova svetost, to nije promenio. Zahvaljujući njemu, više nego bilo kome drugom, danas sa ponosom govorimo o junacima sa Košara, oni dobijaju svoje ulice, bulevare, spomenike. Ne stidimo ih se, kao što je to doskora bilo, već se njihovim delom ponosimo - rekao je on.
Podsetio je da se već šest godina sa patrijarhovim blagoslovom obeležava Nato agresija, “ne kampanja”, kako su nam neki u amanet ostavili, i da se ne plašimo da istinu kažemo u lice celom svetu, boreći se za mir i prijateljstvo i sa onim narodima koji su u toj agresiji učestvovali.
- Patrijarh Irinej blagoslovio je večno sećanje i svakogodišnje održavanje zajedničkog pomena Srbije i Srpske povodom strašnog zločina počinjenog nad krajiškim narodom, nad junačnim Srbima Krajišnicima. Zato svake godine uz suze i beskrajnu tugu obeležavamo stradanje našeg naroda u Oluji - dodao je on.
Vučić je istakao da je Irinej bio veliki patrijarh, navodehci da je pomirio I ujedinio podeljenu crkvu u Americi i izborio se za povratak oduzete imovine.
- Uspostavio je partnerski odnos sa državom govoreći da ”država treba da radi svoj posao a crkva svoj”. Radeći tako jačali su i država, i crkva, na sreću naroda. Uspostavio je dijalog sa Vatikanom i ubedio papu Franju da Stepinac nije svetac - podsetio je on.
Iza patrijarha Irineja, prema rečima Vučića, ostaju obnovljene crkve, manastiri, bogoslovije i nikada snažniji dobrotvorni rad crkve od narodnih kuhinja do pomoći bolesnima.
- Završio je Hram Svetog Save, san devet srpskih patrijarha i beogradskih mitropolita, od mitropolita Mihaila, koji traje 125 godina. On ima sa čim da izađe pred Svetog Savu, svetog kneza Lazara i pred svoje prethodnike. A nama, i narodu, i crkvi, biće potrebno mnogo mudrosti da sačuvamo ono što nam je ostavio. Takvu Srbiju moguće je zastupati i na nebu i na zemlji. I dok on to nesebično bude činio u višim sferama, ovde, na zemlji, to možemo samo mi - podvukao je on.
Bezgranično poštovanje i ogromnu ljubav kod svoga naroda patrijarh je, kaže predsednik, stekao neprestano delajući sa patrijarhom srpskim Pavlom, stalnom spremnošću na žrtvu, duboko svestan učenja svetih otaca da bez velike žrtve nema velike ljubavi, a bez velike ljubavi nema ni velikih dela.
- Upravo ta ljubav podigla je iz pepela desetine i desetine razrušenih svetinja, i iz temelja digla nove hramove krunišući veru ovim velelepnim hramom u kome nas je danas okupio naš deda, naš patrijarh, da ga sa svečanom tugom ispratimo u Carstvo nebesko, gde ga sa radošću čekaju Sv. Simeon i Sv. Sava, Sv. Vasilije i Sv. Petar - dodao je on.
Zahvalio se patrijarhu i na svakoj reči kojom je sve nas podučio, na ljubavi koju je usadio u nas, na mudrosti koju smo pratili.
- Ostaće Srbija na tvom putu, svesna da je svaki drugi put put propasti, verna tvom delu, tvom hramu, okupljena oko tvojih ciljeva. To nam je obaveza, to nam je uslov, to nam je zajednička želja, od danas podeljena, a ista, na nebu i na zemlji - poručio je Vučić.
Presedavajući Prdsedništva BiH Milorad Dodik oprostio se danas nad odrom patrijarha Irineja poručivši da je on imao snagu i moć da sabere Srbe gde god oni živeli.
Okupljeni i danas, dodao je, ispunjavamo svešteničku želju patrijarha da se okupimo i budemo zajedno.
- Danas nas je sabrao njegov odlazak, a do sada su nas sabirali njegovi dolasci - rekao je Dodik.
Prisećajući se njegovih dolazaka u Banjaluku, Dodik se prisetio i njegovih reči da je za Republiku Srpsku i Srbiju najvažnije jedinstvo, ljubav u Boga, ljubav prema Otadžbini i čoveku.
Istakao je da u poslednjih 11 godina u Republici Srpskoj nije bilo veselja ni tuge, a da patrijarh nije bio prisutan, bez obzira na njegove obaveze.
- Bio je pastir svih naš. bio je neobično običan i skroman čovek, čovek blagih reči i čvrstih dela - poručio je Dodik.
Istoričari će, kazao je Dodik, svedočiti jednog dana da je patrijarh upravljao Srpskom crkvom u kompleksnom, složenom i zahtevnom vremenu.
Patrijarh je Crkvu izvodio na sigurno bez buke, živeo je tiho, rekao je Dodik i dodao da je to bio samo paravan iza kojeg se krio čovek koji nikada nije ustuknuo.
Ukazujući da je bio cenjen u celom pravoslavnom svetu, Dodik je istakao da je patrijarh vodio računa da, kako je rekao, naša crkva ne bude "kamen spoticanja", već akter pomirenja.
Dodao je da i Hram Svetog Save završen njegovom zaslugom nakon jednog veka, ali se on time nije hvalio, jer je to bio samo jedano od hramova u čijoj gradnji je učestvovao.
- Njegov odlazak dolazi u izuzetno tškom trenutku za našu Crkvu, dok se nismo oporavili od odlaska episkopa Milutina i mitropolita Amfilohija. Godine će proći dok se takav gubitak nadomesti - rekao je.
Dodik je rekao i da je Srpska crkva naučila na iskušenja i nije joj bilo lako i izražio izrazio nadu da će arhijereji "upraviti kormila naše crkve u pravom smeru".
Istakao je i da patrijarh nije bio samo prijatelj Republike Srpske, već i njegov lični koji je svedočio nekim od najlepših trenutaka u njegovoj porodici, pa je zato, rekao, Irinejev odlazak, za njega lično veliki gubitak.
- Danas možemo sa sigurnošću reći da se naš patrijarh bogatio na duhovnom putu, njegov osmeh bio je plod njegovog smirenja i ta blagost ga nije napuštala, i tako će ga narod pamtiti - rekao je Lukić.
- On je brinuo o svima kao pravi otac i pravi sin, njegovo poštovanje u narodu bilo je ogromno. Nije lako preuzeti kormilo SPC nakon patrijarha Pavla, a on je to uradio bez opterećenja, mada je bilo dela koja su opterećivala SPC. Još uvek se sećamo njegovih reči da će ceo njegov rad biti kao što je sam Bog rekao i onako kako treba - dodaje Lukić.
- Sve vreme on se trudio da svima pomogne, zato je bio primer smirenja, ljubavi i čestitosti - rekao je Lukić.
- Njegov iznenadni odlazak u bolnicu je zabrinuo sve nas, molili smo Boga da ode i da nam se vrati jer nam je kao takav bio potreban do dan danas. Ali, sada samo gospod zna zašto ga je pozvao sebi, zbog smirenja, razboritosti, iskrenog služenja Bogu... Sveštenstvo ga je poštovalo, i ne samo oni, nego svako ko ga je poznavao
- Dok mi tugujemo, on se raduje zbog susreta sa Bogom, zato, molite se za njega, i za sve nas, neka ti je večan spomen i Carstvo nebesko - rekao je Lukić.
Mitropolit Ruske pravoslavne crkve Ilarion Alfejev pročitao je pismo ruskog patrijarha Kirila. U pismu se, između ostalog, navodi da je u ime arhipastira i pastira, monaštva i mirjana Ruske pravoslanve crkve izrazio saučešće.
- Bog je crkvi svetitelja Save darovao mudrog patrijarha koji je ceo svoj život posvetio njenoj duhovnoj brizi. Ispunjen hrišćanskom ljubavlju za ljude novoprosvetljeni patrijarh se ne štedeći svoju snaguuvek trudio da bude pored svoje pastve, radujući se sa radosnima i tugujući sa onima koji tuguju. I u poslednji čas svog zemaljskog života je podelio stradanja onih vernika čiji je život prekinula strašna epidemija - ističe se u pismu.
Kako se navodi u pismu, poslednje i neostvarena želja novoprestavljenog patrijarha bila je da osvešta hram Svetog Save u Beogradu.
- Završetak unutrašnjeg uređenja ovog hrama ući će u istoriju kao jedno od glavnih dostignuća njegovog patrijarhsluženja - kaže se u pismu koje je priočitao mitropolit Ilarion.
"Vaša svetosti, dragi oče i učitelju, oprosti nam, ako te bilo čime uvredismo i ako te nekada ne poslušasmo. Oprosti i blagoslovi ovaj Sinod kojem predade veliki teret. Oprosti nam što ne mogadosmo da te opslužimo u ovoj nesreći i što te ostavismo u bolnici. Neka ti je blagosloveno carstvo nebesko. Amin božiji"
Mitropolit dabrobosanski gospodin Hrizostom obratio se vernicima nad odrom blaženopočivšeg patrijarha Irineja.
- Evo nas neočekivano pored odra. Koliko juče je bio sa nama i neumorno radio i brinuo o Crkvi. Patio je i tugovao zbog najnovijih raskola i podela u našem pravoslavlju. Gle, iznenada nas zatiče vest o njegovom upokojenju. Punih deset godina predvodio je nas tiho, mudro i strpljivo ka carstvu nebeskom. Pokaza nam put kojim ćemo jednom svi poći. Trideset šest godina kao episkop svedočio nam je ljubav i dobrotu božiju, koja je isijavala iz njega. Crkva je prolazila kroz iskušenja, a on je ostao nepokolebljivi stub naše Crkve. Bio je dostojan naslednik učitelja Pavla, a to nije bilo lako ni jednostavno.
Iako smo, braćo i sestre, danas tužni zbog privremenog rastanka sa patrijarhom, pomolimo se bogu da patrijarhu bude blažen put kojim hodi u carstvo božije, u naručje oca nebeskog. Pre desetina godina, možemo reći od momenta rođenja, krenuo je putem koji ga je vodio i doveo do carstva božijeg - rekao je poručivši da tuga treba da preraste u radost zbog njegovog susreta sa svecima, a pre svih sa gospodom našim Isusom Hristom.
Putovao je, podseća, kroz burna vremena naše prošlosti, nažalost i naše sadašnjosti.
Ali se nije predavao niti malaksavao - rekao je.
Ujedno, podsetio je na to da je pre deset godina tražio da ne bude na mestu patrijarha istakavši da je bolestan čovek. Ipak, deset godina potom ostao je na čelu Crkve.
Rekao je i da vernici osećaju njegovu ljubav, te da se oseća i zna da je svojim molitvama on danas na Kosovu ravnom i na Metohiji slavnoj, u Prizrenu, u Čačku, Nišu, Banjaluci, Moskvi...
- Zato ne tugujmo, braćo i sestre, kao oni koji nemaju vere, već se učimo od njega kako da živimo i radimo.
Dalje je nastavio drhtavim glasom.
- Vaša svetosti, dragi oče i učitelju, oprosti nam, ako te bilo čime uvredismo i ako te nekada ne poslušasmo. Oprosti i blagoslovi ovaj Sinod kojem predade veliki teret. Oprosti nam što ne mogadosmo da te opslužimo u ovoj nesreći i što te ostavismo u bolnici. Neka ti je blagosloveno carstvo nebesko. Amin božiji - izgovorio je na kraju obraćanja.
- Dragi naš patrijarše, oprosti nas i blagoslovi za sve što pogrešismo i poslušasmo, oprosti što smo te u ovoj pošasti samog ostavili u bolnici, oprosti nam i moli Boga za nas - rekao je mitropolit Hrizostom.
Nakon završenog opela, slede besede predsednika Srbije Aleksandra Vučića, mitroplita Hrizostoma, srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika i starešina Saborne crkve u Beogradu protojerej-stavrofor Petar Lukić.
Počelo opelo patrijarha SPC Irineja, sveštenici se nalaze u centru Hrama, odmah pored kovčega patrijarha Irineja, a episkopi zauzimaju svoje mesto oko njih po činu koji služe.
Posle opela u produžetku liturgije od patrijarha će se oprostiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, mitroplit Hrizostom, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik i starešina Saborne crkve u Beogradu protojerej-stavrofor Petar Lukić.
Nastavak na SrbijaDanas.com...
"Smiren i uspravan, naš patrijarh" Emir Kusturica se emotivno oprostio od Irineja
Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Nov.2020
Patrijarh Irinej preminuo je 20. novembra u 07.07 ujutru u Vojnomedicinskoj ustanovi na Karaburmi..Slavni reditelj Emir Kusturica oprostio se od patrijarha Irineja emotivnom porukom pod naslovom "Smiren i uspravan, naš patrijarh Irinej"...Oproštaj Kusturice od patrijarha Irineja prenosimo u celini...-...