SPEKTAKL NA NEBU: Stižu nam zvezde padalice (FOTO/VIDEO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 11.Avg.2020, 20:13

SPEKTAKL NA NEBU: Stižu nam zvezde padalice (FOTO/VIDEO)

Svake godine između 17. jula i 24. avgusta na nebu se događa pljusak zvezda padalica, odnosno meteorski pljusak Perseidi, a njegov vrhunac će se dogoditi večeras i sutra uveče.

Zvezde padalice nemaju veze sa zvezdama koje padaju, već je reč o meteorima, metalnim ili kamenim nebeskim telima koja obilazeći Sunce ulaze u Zemljinu atmosferu i prolazeći kroz nju sagorevaju.

Zbog toga što ta pojava izgleda poput baklje koja pada prema Zemlji, naziva se zvezdama padalicama.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << />
Zvezde padalice se mogu videti svake vedre noći, ako se nebo posmatra negde izvan svetla grada.

La notte di SLorenzo è associata al passaggio dello sciame meteorico delle Perseidi, fenomeno chiamato stelle cadenti

In genere sonGiorni di cielo sereno in cui lAtmosfera terrestre è attraversata da un numero di piccole meteore che così risultano visibilihttps://t.co/dy4SlSfklV pic.twitter.com/g2ETHTIphT

— ©Daniela ✍️📚🎻 (@tgjwsite) August 10, 2020

Nekoliko hiljada tona različitih čestica i prašine uleti u našu atmosferu svake godine, ogromna većina ovih čestica sagori u atmosferi i ne stigne do površine Zemlje, ali neke od njih, one veće, "prežive" i padnu na površinu i tada se nazivaju meteoriti.

Brzina kojom čestice uleću u atmosferu naše planete kreće se u intervalu od 30 do 70 km/s, a svetlosna pojava, meteor, nastaje na visini od 80 do 120 km.

Tokom prethodnih godina vreme maksimuma aktivnosti Perseida videlo se i 80-100 meteora na sat! Perseidi su verovatno najpoznatiji i jedan od najlepših meteorskih rojeva.

Prvi pisani trag o njima potiče iz daleke 36. godine naše ere, kada je u Kini zabeleženo nekoliko stotina meteora u periodu od samo nekoliko sati.

Le notti delle stelle cadenti🌠✨🌠...l'annuale pioggia di meteoriti delle Perseidi.

Il picco dello sciame meteorico nel 2020 sarà in realtà tra il 12 e il 13 agosto, ma per ammirare le stelle sarà possibile osservarle fino al 24...🌠✨🌠 pic.twitter.com/yrmjouStQ1

— Chiara-scuro (@_Chiara_) August 11, 2020

U periodu od 8. do 11. veka postoje nedvosmisleni pisani tragovi o ovom meteorskim roju iz Kine i Japana. Tokom 18. i 19. veka astronomi su prikupili dosta podataka o ovom roju, ucrtavali su njihove putanje i beležili sjaj i boju pojedinih meteora.

Izvor roja Peresida odredio je Vilijam Dening, na osnovu 2.500 tragova meteora zabeleženih između 1869. i 1898. godine. On je izračunao da se izvor roja nalazi u sazvežđu Persej, po čemu je i roj dobio ime.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.