
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Maj.2012, 14:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SANU: Formirati ministarstvo nauke i visokog obrazovanja
BEOGRAD -
Predstavnici SANU, Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje i za nauku i tehnološki razvoj, kao i rektori Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu potpisali su danas predlog da se formira Ministarstvo za visoko obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj, koji će biti prosleđen novoj vladi Srbije.
Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Nikola Hajdin izjavio je danas da je neophodno formirati ministarstvo koje bi objedinjavalo visoko obrazovanje i nauku jer su te >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << grane povezane.
Hajdin je, pre potpisivanja inicijative, dodao da ideja o formiranju jednog ministarstva koje bi objedinjavalo i visoko školstvo i nauku nije nova i da je neophodna za razvoj društva.
Univerzitet u Beogradu: Uskoro novog rektora
Senat Univerziteta u Beogradu (UB) razmatraće na sednici u sredu 16. maja konačnu listu kandidata za rektora, na kojoj su tri beogradska profesora.
Novi rektor UB treba da bude izabran do kraja maja, a među kandidatima su Vladimir Bumbaširević, redovni profesor Medicinskog fakulteta, Vladimir Mako, redovni profesor Arhitektonskog fakulteta i Dušan Teodorović, redovni profesor Saobraćajnog fakulteta.
Potpisnici predloga ocenili su da je ministarstvo neophodno radi udruživanja sredstava za visoko obrazovanje i sredstava za nauku.
"Kada se radi na formiranju nove vlade, želimo da se ova ideja nađe u budućoj organizaciji vlade", rekao je potredsednik SANU Ljubiša Rakić.
Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević rekao je da nauka i visoko obrazovanje doprinose razvoju društva i ocenio da je potrebno obrazovanje postaviti na nove osnove - time što bi se udružilo sa naukom - kako bi se zemlja adaptirala zahtevima novog vremena.
Kovačević je ocenio da bi novo ministarstvo doprinelo i kvalitetu obrazovanja i ekonomskom razvoju i prosperitetu zemlje
Predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje Srđan Stanković takođe je ocenio na važnost objedinjavanja visokog obrazovanja sa naukom pod jednom kapom, kako bi i obrazovanje i nauka evoluirali ali i doprineli razvoju zemlje.
Zemlja koja želi da napreduje u savremenom tehnološkom svetu treba da radi na unapređenju kako visokog obrazovanja, tako i nauke i tehnološkog razvoja i za to je potrebno imati jednu instituciju kako bi se lakše realizovale i sprovodile ideje, rekla je Vera Dondur, predsednik Nacionalnog saveta za nauku i tehnološki razvoj.
Ulaganje u nauku i visoko obrazovanje je ulaganje u budućnost, poručila je ona.
Rektor Univerziteta u Novom Sadu Miroslav Vesković ocenio je da Srbija mora da stvara kreativna i produktivna znanja a to je moguće samo simbiozom istraživačkih institucija i institucija visokog obrazovanja.
Potpisnici predloga podsetili su da od 3.500 institucija visokog obrazovanja u Evropi, samo pet odsto "stvara" čak 60 odsto naučnih rezultata i dodali da je, posle ukidanja ministarstva nauke, čak 5.000 ljudi potpisalo peticiju da se ono "vrati".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...