
Izvor: B92, 07.Mar.2021, 21:35
Referendum u Švajcarskoj: Glasači podržali zabranu pokrivanja lica u javnosti
Referendum, koji je predložila krajnje desničarska partija, mogao bi da utiče na muslimanke koje pokrivaju lice u javnosti.
Švajcarci su tesnim rezultatom glasanja na referendumu zabranili pokrivanje lica u javnosti, a to podrazumeva i zabranu burke ili nikaba koje nose muslimanke.
Zvanični rezultati pokazuju da je za novo pravilo u nedelju glasalo 51.2 odsto, naspram 48.8 odsto glasača koji su bili protiv.
Predlog za referendum iznela je desničarska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Narodna partija Švajcarske (SVP), čiji je slogan kampanje bio "Stop ekstremizmu".
Iz vodeće islamske organizacija u Švajcarskoj kažu da je ovo "mračan dan" za muslimane.
Švajcarci odlučuju o pitanjima državnog uređenja kroz sistem direktne demokratije - glasanjem na redovnim državnim ili regionalnim referendumima o različitim pitanjima.
Ovo nije prvi put da je islam bio predmet referenduma u Švajcarskoj. Građani su 2009. glasali suprotno savetima vlasti i zabranili izgradnju minareta - takođe na predlog Narodne partije Švajcarskee za koju su minareti znak islamizacije.
U predlogu na referendumu u nedelju se islam nigde direktno ne pominje, a predloženo je da se na taj način spreči da nasilni demonstranti na ulicama nose maske. Ipak, referendum je postao poznat kao "zabrana burke".
Volter Vobman, predsednik komiteta za referendum i poslanik SVP-a, pre glasanja je pokrivanje lica muslimana opisao kao "simbol ekstremnog političkog islama koji je sve izraženiji u Evropi i koji nema mesta u Švajcarskoj".
"U Švajcarskoj je tradicija da pokazujemo lice. To je znak osnovne slobode", rekao je.
Iz međunarodne organizacije za ljudska prava Amnesti internešnl protive se zabrani i kažu da je to "opasna politika koja krši prava žena, slobodu izražavanja i slobodu veroispovesti".
Pokrivanje lica islamskom odećom u javnosti bila je kontroverzna tema i u još nekoliko evropskih zemalja.
Francuska je zabranila potpuno prekrivanje lica u javnosti 2011. godine, dok su Holandija, Danska, Austrija i Bugarska usvojile delimične ili potpune zabrane.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom