Radna grupa MUP-a tri države

Izvor: RTS, 15.Jul.2014, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radna grupa MUP-a tri države

Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Nemačke i Francuske formirala su u Beogradu Radnu grupu koja će raditi na svim važnim pitanjima sa naglaskom na narko-trafiking, lažne i prave azilante, ali i na druga pitanja važna za Srbiju i njene građane.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je na konferenciji za novinare u Vladi posle razgovora sa ministrima unutrašnjih poslova Nemačke i Francuske, Tomasom de Mezijerom i Bernarom Kaznevom, rekao da je u razgovoru bilo razmotreno >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << mnoštvo pitanja kojima će se predstavnici tri države baviti u narednom periodu a koja su, kako je rekao, za Srbiju i njene građane od velikog značaja, prenosi Tanjug.

"Ono što je važna vest, na našu molbu napravljen je dogovor da se formira zajednička radna grupa našeg Ministarstva unutrašnjih poslova i Nemačke i Francuske koja bi trebalo da radi na svim važnim pitanjima organizovanog kriminala, sa posebnim osvrtom na borbu protiv narkotrafikinga", rekao je premijer.

Poglavlja 23 i 24, migracije, položaj Roma, prirodne katastrofe, organizovani kriminal, bili su teme današnjeg razgovora.

"Razgovarali smo o otvaranju poglavlja 23 i 24, posebno 24 i našim obavezama, budući da je reč o poglavljima koja se među prvima otvaraju, a među poslednjima zatvaraju", rekao je premijer napomenuvši da je reč o najtežim poglavljima za sve članice EU.

Pošto Srbija u svom punom kapacitetu želi da postane članica EU i mi ćemo se najduže zadržati na ovim oblastima, rekao je Vučić istakavši da će sva ta pitanja biti rešena zahvaljujući podršci prijatelja.

Kada nemački parlament u septembru bude usvojio stav da je Srbija sigurna zemlja, a mi se, dodao je premijer, nadamo tome, to će za nas biti veliko olakšanje.

Nakon toga bi, kaže Vučić, usledile zajedničke akcije koje bi omogućile brže rešavanje problema.

Premijer je rekao da je sa ministrima unutrašnjih poslova Nemačke i Francuske razgovarao i o popravljanju položaja pojedinih manjinskih zajednica, posebno romske populacije.

"Razgovarali smo o menadžemntu u slučaju prirodnih katastrofa i ukazali na to da se Srbija suočila u poslednje vreme sa zemljotresima, poplavama i požarima i da nas gotovo nijedna prirodna katastrofa nije zaobišla", rekao je Vučić.

Interesantno, dodao je premijer, da Nemačka i Francuska imaju dovoljan broj vatrogasaca – Nemačka čak milion.

Zato ćemo, kazao je, pokušati i da po tom pitanju napravimo saradnju sa Nemačkom i Francuskom.

Najzad, premijer Vučić je zahvalio ministrima unutrašnjih poslova Nemačke i Francuske na, kako je rekao, prijateljstvu koje pokazuju na svakom mestu prema Srbiji.

"Zahvalan sam im jer nas ne obmanjuju već nam ukazuju na probleme i spremni su da nam pomognu", rekao je Vučić.

De Mezijer: Ne pokušavajte da tražite azil u Nemačkoj

Ministar unutrašnjih poslova Nemačke Tomas de Mezijer poručio je da je Srbija označena kao zemlja sigurnog porekla i da nema nikakvog smisla da bilo ko pokušava da traži azil u Nemačkoj.

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić veruje da bezvizni režim nije ugrožen i da će Srbija uraditi sve kako bi tako i ostalo.

"Vi znate da sam ja pesimista po prirodi, ali ne bih rekao da je na bilo koji način ugrožen bezvizni režim. Mi ćemo uraditi sve što je u našoj moći, uveren sam da ćemo uspeti u tome da u budućnosti nikada više ne bude ugrožen sve dok ne postanemo članica Evropske unije", rekao je Vučić.

On je rekao da je na sastanku bilo reči o problemima lažnih azilanata i ocenio da je važno što Nemačka usvaja zakon o Srbiji kao sigurnoj zemlji.

"Građanima Srbije poručujem: Nemojte to ni da pokušavate, bićete vraćeni", rekao je De Mezijer na konferenciji za novinare.

Podsetio je da su se Nemačka i Francuska složile 2009. godine da za građane Srbije bude ukinuto izdavanje viza za putovanje u EU.

"To je dobro i tako treba da ostane", rekao je De Mezijer, upozorivši istovremeno na negativnu tendenciju koja otada postoji, a to je povećanje broja azilanata za gotovo 20 odsto.

Samo u Nemačkoj, od 120.000 onih koji su ove godine zatražili azil najveći broj je iz Srbije.

"To nije dobra tendencija", naglasio je De Mezijer.

Kako je rekao, Nemačka je upravo zbog toga pokrenula inicijativu za uvođenje zakona po kojem bi Srbija bila označena kao sigurna zemlja i zadovoljna je što je i Srbija to pozdravila.

"Ko želi u EU jeste zemlja sigurnog porekla, što znači da nema azila", rekao je nemački ministar, dodavši da će biti pokrenuta i informativna kampanja kako bi se ljudima objasnilo da nema smisla ni razloga tražiti azil u Nemačkoj.

Nemačka i Francuska partneri Srbije

De Mezijer je poručio da će Nemačka i Francuska biti partneri i prijatelji Srbije na njenom putu ka EU i istakao da Evropa ne treba da bude problem već rešenje.

"Da bi to i bila, potrebna je otvorenost vizija, metod i plan delovanja, i to je smisao ove posete", rekao je De Mezijer.

Gledano u svetlu tradicije i istorije, kaže De Mezijer, ono što su Vlada Srbije i njeni građani do sada već učinili na tom planu zavređuje poštovanje Nemačke, iako ima još dosta toga što treba da bude urađeno, uključujući i neka teška pitanja, kao što je borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.

"Nemačka i Francuska će vas podržavati, mi smo partneri i prijatelji na tom putu. Korupcija i organizovani kriminal su neka od tih teških pitanja. Počinioci ne znaju za granice. Zato naš odgovor mora biti međunarodni", rekao je De Mezijer.

De Mezijer je takođe obećao da će Nemačka i Francuska i dalje pomagati Srbiji na otklanjanju posledica nedavnih poplava.

"I mi smo imali gorka iskustva sa poplavama", rekao je nemački ministar, dodavši da je u tom smislu veoma važna snaga dobrovoljaca, ali da se oni moraju profesionalno organizovati kao što je učinjeno u Nemačkoj.

"Smisleno je da razmenimo iskustva s ciljem da predupredimo katastrofe", zaključio je De Mezijer.

Otvoreni razgovori između prijateljskih zemalja

Ministar unutrašnjih poslova Francuske Bernar Kaznev istakao je značaj zajedničke borbe evropskih zemalja protiv organizovanog kriminala i ilegalne migracije i pozdravio formiranje radne grupe ministarstva tri zemlje.

Kaznev je rekao da su ministri sa srpskim premijerom i kolegama imali otvorene razgovore, a da je to tako kada postoje "prijateljski odnosi između zemalja".

U tom duhu su, kako je rekao, ministri Francuske i Nemačke došli u ovu posetu Srbiji kako bi sa prijateljskom zemljom i vladom osigurali bezbednost svim građanima.

Evropa mora da se bori zajedno protiv međunarodno organizovanog kriminala, korupcije, ilegalne migracije, rekao je Kaznev i dodao da "bezbednost EU zavisi od članica".

Zbog toga je značajno da zemlje razmenjuju informacije i ekspertize, a da među policijama postoji poverenje i saradnja.

Borba protiv kriminala je uspešna i moguća kada se oduzmu nelegalno stečena sredstva jer se na taj način, kako je rekao, udara u srce kriminala.

Bez buke i "lupanja rukom o sto" 

Premijer Srbije Aleksandar Vučić kaže da posetu ministara unutrašnjih poslova Francuske i Nemačke ne oseća kao pritisak na vladu i da nije bilo "nikakve buke i lupanja rukom o sto".

"Nikakve pritiske nismo osetili. Najnormalinije smo razgovarali o evropskoj perspektivi Srbije, budućnosti Srbije, onome što je naš posao", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara.

"U našim kabinetima se ne lupa ni rukama, ni nogama o sto. Kod nas se lepo i pristojno razgovara. Tako je uvek bilo, a tako će i biti", rekao je Vučić.

Ja još nikome nisam dozvolio da lupa rukama o sto u mom kabinetu, rekao je Vučić dodajući da su Kaznev i De Mezijer dobrodošli, a da je njemu najveće zadovoljstvo što može da ih primi, razgovara s njima i mnogo toga od njih da nauči.

Na isto pitanje francuski ministar Kaznev je odgovorio da nije bilo buke ni lupanja o sto. "To nije naš način, naročito imajući u vidu naša osećanja i naše vrednosti".

"Mi smo došli sa poverenjem", rekao je Kaznev i dodao da postoje problemi, ali da za njih treba pronaći zajednička rešenja, naročito u oblasti unapređenja civilne zaštite, borbe protiv kriminala i ilegalne migracije. 

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.