RASTE PESIMIZAM U VEZI SA VAKCINOM U KOJU SU SVI VEROVALI: Ima tek polovične šanse za uspeh, naučnici u trci sa vremenom

Izvor: SrbijaDanas.com, 24.Maj.2020, 21:05

RASTE PESIMIZAM U VEZI SA VAKCINOM U KOJU SU SVI VEROVALI: Ima tek polovične šanse za uspeh, naučnici u trci sa vremenom

Druga faza ispitivanja vakcine počela je uz učešće 508 dobrovoljaca.

Ispitivanje vakcine protiv Kovid-19 koje se razvija na Univerzitetu u Oksfordu ima 50 odsto izgleda za uspeh, jer korona virus u Velikoj Britaniji, kako izgleda, ubrzano nestaje, rekao je listu "Telegraph" jedan od profesora koji vodi razvoj te vakcine.

Edrijan Hil, direktor direktor oksfordskog instituta Džener, koji u razvoju vakcine sarađuje s proizvođačem lekova firmom "AstraZeneca Plc", >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << rekao je da postoji opasnost da predstojeća druga faza ispitavanja, koja uključuje 10.000 dobrovoljaca, ne da nikakve rezultate zbog male transmisije Kovid-19 u zajednici.

- To je trka s nestajanjem virusa, trka s vremenom. U ovom trenutku postoji 50 odsto izgleda da ne dobijemo nikakve rezultate - rekao je Hil britanskom listu.

Eksperimentalna vakcina, nazvana "ChaAdOx1 nCoV-19", jedna je od najperspektivnijih u globalnoj trci za nalaženje zaštite protiv novog korona virusa koji izazvao pandemiju Kovid-19.

Njegov je tim počeo ranu fazu ispitivanja svoje vakcine na ljudima u aprilu, a samo nekoliko vakcina je uspelo doći do te tačke razvoja.

U saopštenju je navedeno da je završena prva faza u okviru koje je učestvovalo više od 1.000 ljudi.

U okviru druge faze, proširiće se starosni spektar učesnika koji će primiti probnu vakcinu, uključujući starije i decu.

There is only a 50% chance of the Oxford #coronavirus vaccine working because cases in the UK are declining so fast, one of the scientists behind it has warned https://t.co/WZffVSbzdX

— SkyNews (@SkyNews) May 24, 2020

U narednoj trećoj fazi biće procenjeno kako vakcina deluje na veliki broj ljudi starih iznad 18 godina.

Inače, u ovu vakcinu je polagano najviše nade. Britanski ministar zdravlja Met Henkok je rekao u aprilu da vakcina koju su razvili naučnici sa Oksforda ima 80 odsto šansi za uspeh.

Sada raste pesimizam u vezi sa njenom uspešnošću.

CNN je nedavno izvestio da je "AstraZeneca" saopštila da je postigla dogovor za proizvodnju najmanje 400 miliona doza potencijalne vakcine.

Kompanija je dobila više od milijardu dolara od Američke agencije za biomedicinska napredna istraživanja i razvoj (BARDA) za razvoj, proizvodnju i isporuku vakcine, počevši od jeseni, saopštila je AstraZeneca.

Ugledni britanski medicinski magazin Lanset ocenio je da rezultati prve faze ispitivanja prve vakcine protiv korona virusa iz Kine na ljudima pokazuju da je ona "bezbedna" i da "podstiče brz odgovor imunog sistema".

U tekstu se navodi da je vakcina je isporbana na 108 dobrovoljaca, koji su bili podeljeni u tri grupe, od kojih je svaka dobijala različite doze, prenosi kineska televizija CCTV.

Kako se ističe, vakcina se ponaša kao prirodna infekcija i posebno dobro "uči" imuni sistem kako dsa se bori protiv virusa.

Za 28 dana od dana kada je primljena vakcina nisu uočene ozbiljne reakcije, što znači da je ljudski organizam tolerantan na vakcinu, kaže se u tekstu.

Dodaje se da su dve nedelje nakon ubrizgavanja vakcine počela da se pojavljuju antitela protiv virusa SARS-CoV-2, koja su vrhunac dostigla nakon 28 dana.

Istraživanje sprovodi tim predvođena Čen Vei, profesorkom biologije na Vojnoj akademiji medicinskih nauka.

U Kini su odobrne još dva ispitivanja vakcine protiv korona virusa na ljudima.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.