Prva i druga Amerika

Izvor: Politika, 05.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva i druga Amerika

Govorili su da ovaj dan nikada neće doći. Govorili su da ciljamo previsoko, da je ova zemlja podeljena i razočarana. Ali, ove januarske noći, u ovom prelomnom trenutku u istoriji, vi ste uradili ono za šta su cinici tvrdili da ne možemo da uradimo. Mi smo jedna nacija. Mi smo jedan narod i stiglo je naše vreme za promene.

Američki senator Barak Obama ne samo da je u četvrtak ubedljivo pobedio svoju glavnu suparnicu Hilari Klinton u borbi za predsedničku nominaciju, nego je svojim >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << govorom pokazao da ta pobeda može biti samo početak jedne velike karijere.

Iako je do glasanja za predsednika Sjedinjenih Američkih Država ostalo još deset meseci, a prva stranačka pobeda u Ajovi nikako ne znači i da je put do Bele kuće već prokrčen, Obama je uradio nekoliko bitnih stvari. U državi u kojoj od tri miliona stanovnika ima samo oko 70.000 crnaca ovaj političar uspeo je da prebrodi rasnu razliku, da privuče mlađe birače – pogotovo žene – i da daleko iza sebe ostavi favorizovanu bivšu prvu damu i drugog vodećeg kandidata Džona Edvardsa. I još da rastuži glavne pobornike bombardovanja Srbije Džozefa Bajdena i Medlin Olbrajt.

Stojeći na bini iza Hilari Klinton, bivši državni sekretar nije mogla da sakrije razočaranje zbog neočekivano lošeg trećeg mesta, a na drugoj bini plakala je Bajdenova žena, dok je ovaj senator – koji je osvojio manje od jedan odsto glasova – saopštavao da se povlači iz trke.

"Ne odlazim ja nikud", pokušao je on da uteši svoje malobrojne pristalice. "Vraćam se u Senat kao predsednik Spoljnopolitičkog odbora i boriću se za iste stvari kao i do sada", zaključio je dugogodišnji zagovornik kažnjavanja Srba koji jednim od svojih uspeha smatra i to što je Slobodanu Miloševiću u aprilu 1993. u oči rekao da je ratni zločinac.

Iznenađenja nisu zaobišla ni Republikansku stranku, pa je najviše glasova u Ajovi odneo Majk Hakabi, bivši guverner Arkanzasa i basista u rokenrol bendu. Kao i Obama među demokratama, Hakabi je uspeo da na stranačke izbore izvede ljude koji do sada nisu glasali – u njegovom slučaju, vernike koji smatraju da ovaj baptistički sveštenik treba da vodi državu.

Međutim, konačna odluka još je daleko i očekuje se da će drugoplasirani republikanac Mit Romni, bivši guverner Masačusetsa, na sledećem stranačkom biranju proći bolje. Analitičari u Americi pominju kao primer i izbore 2000. godine, kada je senator Džon Mekejn pobedio Džordža Buša na prvom glasanju, ali nije uspeo da do kraja održi prednost i postane kandidat stranke za predsednika.

Ova izborna trka u Americi mogla bi da bude zanimljivija i od one pre osam godina – kad je pobednika odlučio Vrhovni sud – i da pokaže da li je Barak Obama u pravu što najavljuje promene i kraj podela.

Prizor snuždene Medlin Olbrajt nije loš početak.

Vladimir Radomirović

[objavljeno: 05/01/2008]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.