Izvor: Nezavisne Novine, 19.Jul.2015, 13:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protesti u gradova Australije, više uhapšenih (FOTO) (VIDEO)
SIDNEJ - Širom Australije su i danas nastavljeni antiislamski protesti, ali i paralelni skupovi protivnika radikalne desnice koji poručuju da nema mjesta rasizmu i mržnji u zemlji.
Australska policija je pojačala mjere bezbjednosti, a policajci konjanici su zaduženi da ne dozvole direktni kontakt dvije suprotstavljene grupe demonstranata.
Demonstranti koji se protive netrpeljivosti i rasizmu u Australiji su kazali da je policija u Melburnu koristila "brutalnu silu" >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << i bacala velike količine suzavaca na masu demonstranata.
Više od 100 demonstranata je zatražilo ljekarsku pomoć u obližnjim bolnicama.
Lokalni izvori tvrde da je policija suzavac bacala i na jednog povrijeđenog demonstranta, koji je bespomoćno ležao i čekao hitnu medicinsku pomoć.
Portparol Islamskog vijeća u Viktoriji Kurada Sejit je kazao da je nesumnjivo da je policija pretjerala sa upotrebom suzavca.
Sejit je dodao da je tužan i razočaran rastom međuvjerske, međurasne i međuetničke netrpeljivosti u zemlji, ali i ponašanjem obje grupe demonstranata i policije.
"Poruka da rasizam nije dobar se izgubila u nasilju i anarhizmu okupljenih demonstranata", kazao je Sajit.
Tokom demonstracija u Melbourneu su privedene najmanje četiri osobe.
Najmanje pet osoba je uhapšeno u neredima na ulicama Sidneja, kada su se pristalice pokreta "Povrati Australiju" sukobile sa policijom, piše "Raša tudej".
Pokret "Povrati Australiju" zalaže se za zadržavanje nacionalnih vrijednosti i identiteta i protive se širenju islama u državi.
Oko 150 članova ove organizacije protestovalo je u Sidneju protiv islamizacije države.
Slični protesti održani su i u Brizbejnu, Pertu, Hobartu i Kanberi, ali tamo nije bilo incidenata.
Nastavak na Nezavisne Novine...








