Profesor Radenović spreman da svoje radove ponovo potpisuje za Univerzitet u Beogradu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Avg.2019, 18:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Profesor Radenović spreman da svoje radove ponovo potpisuje za Univerzitet u Beogradu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je pre dva dana da će dati sve od sebe da u Srbiju vrati profesora Stojana Radenovića, a poznati matematičar danas je za "Blic" potvrdio da je spreman da svoje radove ponovo potpisuje za Univerzitet u Beogradu.

Vučić je pre dva dana rekao da mu je sada briga kako da vrati profesora Radenovića, koji inače spada u grupu najcitiranijih matematičara sveta, a zbog toga što više naučne radove ne potpisuje za Univerzitet u Beogradu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << on je pao na Šangajskoj listi za 100 mesta.

Profesor Radenović, koga je angažovao Univerzitet kralja Sauda u Saudijskoj Arabiji da za njih potpisuje naučne radove, u razgovoru za "Blic" objasnio je da nakon što univerziteti dobiju svoje ocene u avgustu, istraživači bivaju pojedinačno ocenjivani u septembru.

Tako, on čeka 15. septembar kada će saznati da li se i dalje nalazi na listi visoko citiranih autora naučnih radova.

Ukoliko bude tako, imaće mesec i po dana da odluči za koji univerzitet će potpisivati radove, piše "Blic".

"Visoka citiranost ima visoku cenu u svetu. Očekujem da ću i ove godine biti na listi visoko citiranih, jer sam imao mnogo radova u poslednjih godinu dana. Kada dobijem potvrdu 15. septembra, imaću mesec i po dana da promenim univerzitet", rekao je profesor Radenović.

Dodao je da će u tom slučaju gotovo sigurno ponovo početi da potpisuje radove za Univerzitet u Beogradu.

"Važno mi je da doprinesem Srbiji", kazao je profesor.

"Blic" prenosi da, osim što će se njegovim povratkom na Univerzitet u Beogradu poboljšati status na Šangajskoj listi, profesor Radenović ima na umu još jedan način kako da doprinese Srbiji.

Tako funkcioniše svet

Radenović ima i predlog kako da izmeni sadašnju postavku stvari, koja je, kako kaže, diskriminacija.

"Zašto ne bi neki profesor matematike iz osnovne škole ili gimnazije, koji radi na nekom matematičkom problemu, mogao da napiše rad i da ga potpiše za Beogradski univerzitet, a zauzvrat da dobije, recimo, dve hiljade evra? To bi bila dobra motivacija i tako funkcioniše svet", navodi profesor Radenović.

Naime, njegov cilj je da se što više ljudi uključi u bavljenje matematikom i pisanje radova, tako što će se izmeniti trenutni sistem po kome su samo fakultetski profesori relevantni autori naučnih radova.

Univerzitet u Beogradu pao je na ovogodišnjoj Šangajskoj listi, jer u svojim redovima nema više nijednog istraživača koji se nalaze na listi najcitiranijih.

Profesor Radenović, inače penzioner, naučne radove piše u podrumskim prostorijama zgrade u kojoj stanuje na Vračaru.

Zahvaljujući njemu, ali i profesoru Zoranu Kadelburgu, Univerzitet u Beogradu našao se među 300 najboljih u svetu 2017. godine.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.