Priveden gradonačelnik Zoran Janković

Izvor: RTS, 27.Sep.2012, 16:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Priveden gradonačelnik Zoran Janković

Policija pretresla kuću gradonačelnika Ljubljane Zorana Jankovića i privela ga. Janković rekao da veruje u pravosuđe. Slovenački mediji navode da je u pitanju istraga o privrednom kriminalu. Uhapšeno šest osoba.

Gradonačelnik Ljubljane i predsednik stranke Pozitivna Slovenija Zoran Janković rekao je danas u Ljubljani da Nacionalni istražni ured sprovodi istragu nad njim u vezi sa izgradnjom sportsko-trgovinskog centra "Stožice" u istoimenom delu Ljubljane.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Istražitelji sumnjaju na tri krivična dela: nesavesno poslovanje, zloupotreba položaja i prevara pri dobijanju evropskih sredstava.

Janković koji nije želeo da govori o pozadini istrage, rekao je novinarima da je policija jutros u njegovom domu tokom pretresa bila korektna i dodao da veruje u pravosuđe i druge organe.

"Sada imaju sve dokumente i neka izvole", rekao je gradonačelnik Ljubljane.

U toku pretresa istražitelji su zaplenili kompjuter Jankovićeve supruge Marije, a u Skupštini grada kompjutere njegovog šefa kabineta, njegovog zamenika Janeza Koželja i kompjutere dve sekretarice. Janković, inače, nema svoj kompjuter.

Gradonačelenik je još napomenuo da grad Ljubljana odnosno Gradska skupština danas potpisuje "najveći ugovor u Sloveniji, vredan 112 mliona evra, u čemu učestvuje i Evropska unija".

Slovenačka policija izvršila je jutros pretres na više lokacija u Ljubljani i uhapsila šest osoba, zbog sumnje da su umešani u privredni kriminal i korupciju, a mediji navode da su pod istragom firme povezane s gradonačelnikom Ljubljane Zoranom Jankovićem.

Policija je pretresla Jankovićevu kuću, a prema agenciji STA, u Gradskoj opštini Ljubljana bile su zapečaćene neke kancelarije, zbog čega zaposleni nisu mogli na radna mesta.

Delo je javilo da je pretresena i kuća Jankovićevog sina Jureta, a  Dnevnik da je i on priveden, kao i da je policija bila i u kući Jankovićevog drugog sina, Damjana.

Prema izveštavanju slovenačkih medija, istraga je u toku i u preduzećima povezanim sa porodicom Zorana Jankovića, kao i u prostorima preduzeća "Elekta" i "Grep", koje gradi "Stožice". 

Policijski istražitelji su, navodno, posetili predsednika Upravnog odbora preduzeća "Gradis grupa G" Uroša Ogrina i vlasnika preduzeća "Energoplan" Zlatka Sraku.

Policija je saopštila da je pritvoreno šest osoba i da je na području Ljubljane izvršen pretres na 23 lokacije.

Nacionalni istražni ured obavestiće javnost o detaljima slučaja posle podne, a Generalna policijska uprava saopštila je da su današnji pretresi kuća obavljeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva.

Janković i njegova koalicija "Pozitivna Slovenija" osvojili su najveći broj glasova na parlamentarnim izborima u decembru prošle godine, ali Janković nije uspeo da formira vladu.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.