Priroda uzvraća udarac (4): Doba suša i monsuna

Izvor: Vesti-online.com, 29.Jun.2011, 08:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Priroda uzvraća udarac (4): Doba suša i monsuna

Iz hladne zime, mećava i snežnih nanosa koji su blokirali pola Evrope ušli smo u vrelo leto koje obara temperaturne rekorde, ali i ljude na ulici. Proleće i jesen gotovo da ne postoje... Klima se definitivno menja, a pitanje za stručnjake jeste da li je to delo prirode ili ljudskih ruku.

Borci protiv globalnog zagrevanja planete kažu da nam tek predstoje velike klimatske promene. Razlog je efekat staklene bašte koji nastaje usled prevelike i nekontrolisane emisije štetnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << gasova, posebno ugljen-dioksida, metana i hlorofluorougljenika. Krivci za to su, kažu neki naučnici, najveće industrijske zemlje sveta i preveliko sagorevanje fosilnih goriva, kao što je nafta. Sa druge strane, veliki broj stručnjaka tvrdi da je glavni uzrok klimatskih promena aktivnost Sunca.

1. Čovek - dželat planete

2. Srbiju čeka novo Kraljevo

3. Bog zvani industrija

Meteorolog Branko Sparavalo kaže da se u Srbiji, ali i u celom svetu stalno dešavaju promene klime.

- Generalno temperatura postepeno raste, najviše u umerenim i višim širinama, bliže polovima, a manje u oblasti Ekvatora. I kod nas raste, ali se beleži i blagi porast padavina. Kišni periodi su intenzivniji nego ranije, a ni sušni ne izostaju, smenjuju se. Sigurno je da danas i jednih i drugih imamo više nego pre 50 ili 100 godina - kaže Sparavalo.

On smatra da je uticaj čoveka na te promene postoji i postepeno raste, ali je teško izmeriti u kojoj meri i da li je uopšte to uticalo na veći broj katastrofa.

- Čovek može da se izbori samo sa onim promenama koje je sam prouzrokovao. Postoje klimatske promene koje nisu uzrokovane faktorom čovek, a dešavaju se kroz vekove i milenijume i ljudi nikada neće moći da ih kontrolišu. To su, na primer, promene koje nastaju u orbiti Zemlje oko Sunca ili nagiba Zemljine ose rotacije - kaže Sparavalo.

U Srbiji su, osim sve toplijih leta, čestih suša, ali i poplava, počele da se dešavaju stvari koje su njeni građani do sad viđali samo na filmu. Tako je u Vojvodini u nekoliko navrata zaduvao tornado... Sparavalo kaže da su ovi slučajevi retki, ali ih je bilo i ranije.

- Manjih tornada može da bude i u budućnosti. Oni svakako imaju mnogo manje energije nego oni koji se često javljaju u Americi, pa se ne očekuju oni razorni koji čupaju drveće, melju automobile i skidaju krovove sa kuća - tvrdi Sparavalo.

Rizik da se Srbija nađe na meti razornih vetrova, poplava i ostalih prirodnih katastrofa postoji, ali tek za nekoliko desetina ili stotina hiljada godina.

- U sledećih nekoliko hiljada godina bićemo u sličnim, ali još malo toplijim uslovima. Biće i dalje i poplava, suša, vrućina, oluja, grada i svega onog čega je bilo i do sada. Možda i malo više i češće. Posle tog perioda, sledi proces postepenog zahlađenja, pa bi za desetak hiljada godina trebalo da postepeno uđemo u ledeno doba - kaže Branko Sparavalo.

K R A J

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.