Prijem u ambasadi Srbije u Beču povodom Dana državnosti

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Feb.2020, 21:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prijem u ambasadi Srbije u Beču povodom Dana državnosti

Ambasada Srbije u Beču priredila je danas prijem povodom Dana državnosti Srbije, na kojem je ambasador Nebojša Rodić posebno istakao viševekovne dobre odnose među dva naroda.

Rodić je podsetio da se Dan državnosti - Sretenje slavi 15. februara kada je 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak, a 1835. tadašnja Knjaževića Srbija donela Ustav kojim je započelo novo moderno doba državnosti i ustavotvornosti.

Taj je Ustav, kako je naglasio, sadržao odredbe o >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ljudskim pravima i slobodama, koje se i danas primenjuju.

Rodić je kazao i da se jedan od idejnih tvorca tog Ustava Dimitrije Davidović, pravnik, obrazovao u Austriji.

Takođe, podsetio je da je austrijski konzul Antonije Mihajlović 1836. godine predao diplomatska dokumenta Milošu Obrenoviću, čime su Austrija I Srbija uspostavile diplomatske odnose.

Rodić je istakao da su saradnja i prisni odnosi dva naroda, prema zvaničnim dokumentima u bečkim arhivima, počela davne 1670. godine, kada je austrijski car Leopold Prvi dozvolio Srbima da u carevini posreduju između zapada i istoka.

Od tada, kaže, počelo je intenzivnije prisustvo naših ljudi u Austriji.

"Danas dok šetate Bečom svaki 10 stanovnik govori srpski jezik. Međusobna saradnja Srbije i Austrije ima stalnu uzlaznu putanju, a tome doprinose naši građani koji žive i rade u Austriji, ali i austrijske firme koje posluju u Srbiji", rekao je Rodić.

Kazao je i da je poslednjih godina Srbija postala atraktivna za austrijske privrednike, koji su važan poslodavac u Srbiji sa 20.186 zaposlenih.

Trgovinska saradnja, kako je naveo, približila se vrednosti od 1,4 milijardi evra.

"Ono na šta smo posebno ponosni je činjenica da se u toj saradnji smanjuje deficit u našu korist. Takva privredna saradnja zasnovana je na dobrim političkim bilateralnim odnosima koji su usledili posle promena u našoj domovini nakon 2012. godine", objasnio je Rodić.

Istakao je odlične lične odnose punog uvažavanja i korektnog sagledavanja politike najviših funkcionera, koji daju snažan podsticaj i efekat.

Rodić je naveo i da je Srbija zemlja koja već više godina u Jugoistočnoj Evropi ima najveću stopu privrednog rasta i postaje najuticajnija u region.

Rekao je da je Srbija strateški opredeljenja za članstvo u EU, što je, kazao je, prirodno za jedan od najstarijih naroda na evropskom kontinentu.

"Na našem putu ka EU posebno cenimo doprinos i angažovanje Austrije", kazao je ambasador koji je zahvalio Austriji na tome što je zadržala prisustvo najvećeg kontingenta vojnika u sastavu Kfor-a u južnoj srpskoj pokrajini, gde sa 427 vojnika brani naše svetinje, naše manastire i crkve, kao i sve Srbe koji na tom prostoru žive.

Prijemu je prisustvovalo više od 700 zvanica, među kojima su bili poslanici austrijskog parlamenta, vojske, na čelu sa načelnikom Generalštaba Robertom Brigerom, predstavnici diplomatskog kora, kao i predsednici Privredne komore Srbije Marko Čadež i Razvojne agencije Srbije Slobodan Petrović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.