Izvor: Danas, 22.Sep.2015, 12:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prevencija važnija od svega
S obzirom da je obrazovanje o reproduktivnom zdravlju jedan od ciljeva održivog razvoja (Ujedinjene nacije), na okruglom stolu održanom u Narodnoj skupštini Republike Srbije, pokrajinska sekretarka za sport i omladinu Marinika Tepić predstavila je projekat "Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju".
Ona je tom prilikom istakla da se ovaj projekat ne bavi samo učenjem o reproduktivnom zdravlju, već da je on mnogo širi i obuhvata i obrazovanje srednjoškolaca o rodnoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << ravnopravnosti i pravima čoveka, što je takođe jedan od ciljeva održivog razvoja.
"Već treću godinu zaredom vojvođanski srednjoškolci i to đaci drugih razreda imaju priliku da u svojim školama uče kroz naš projekat o svom reproduktivnom zdravlju i to ne samo o anatomiji ili polno prenosivim bolestima i seksualnosti, već i o rodnoj ravnopravnosti, njihovima pravima, ali i svim psihološkim aspektima koje donosi ljubav. Ovaj projekat kojim je, od 2012. do danas, bilo obuhvaćeno nešto manje od 12.000 drugaka, svakako doprinosi slici da se u Srbiji poštuju ciljevi održivog razvoja. "Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu" u saradnji sa "Institutom za javno zdravlje Vojvodine" sproveo je dosad dva istraživanja o znanjima i stavovima mladih kad je reč o reproduktivnom zdravlju i to pre njihovog pohađanja ovih radionica i posle. Dobijeni podaci pokazali su da je ovaj predmet neophodno uvesti u nastavu jer je deci to preko potrebno", rekla je Tepić. Ona je dodala da je ulaganje u prevenciju ključ održivosti u svakom smislu te reči. "Često me pitaju koliko košta sprovođenje ovako jednog velikog projekta i ja im kažem da on nema cenu jer je ulaganje u prevenciju najvažnije od svega, jer ako danas uložite u njihovo znanje, sutra ćete imati zdraviju naciju čiji će stavovi i pogledi na društvo biti utemeljeni na pravim vrednostima", završila je ona.














