Pretnje koje dobijaju čitali kao poeziju

Izvor: N1 televizija, 19.Sep.2018, 10:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pretnje koje dobijaju čitali kao poeziju

Direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda Borka Pavićević i predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović čitali su sinoć "poeziju mržnje", odnosno preteće poruke koje su dobijali proteklih godina u medijima, preko društvenih mreža ili u vidu komentara na različitim sajtovima.

Borka Pavićević je u novootvorenom Centru za savremenu književnost udruženja Krokodil iz Beograda kazala da je govor mržnje forma ispoljavanja sveprisutnog >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << nasilja u društvu, te da javno čitanje poruka i njihovo prevođenje u umetnost "katarzira i oslobađa od ucene straha".

Nedim Sejdinović je rekao da je govor mržnje u Srbiji državna politika i ocenio da postoji jasan mehanizam kako ovaj "sistem raspamećivanja" funkcioniše.

"Prvo vas targetira predstavnik vlasti, onda vas prozivaju režimski mediji, da biste potom bili izloženi kanonadi pretnji i uvreda", kazao je Sejdinović.

On je ocenio da je cilj takve politike da se normalizacijom govora mržnje obični, pristojni ljudi "demobilišu", odnosno oteraju od političkog i društvenog angažmana ili iz zemlje, i dodao da se taj cilj veoma uspešno ostvaruje.

"Po..rem ti se u bajramski ručak, a posle toga pravac Potočari, go..o jedno", deo je "poezije mržnje" koji je naveo Sejdinović.

Veče "poezije mržnje" moderirao je radijski voditelj Dragan Ilić koji je čitao i komentare mržnje dobijene tokom jutarnjeg programa "Buđenje sa Goricom i Draganom", koji se emituje na Radiju S2.

Ilić je rekao da je društvo u toj meri zagađeno mržnjom da ne postoji niti jedan medijski sadržaj koji ne može da bude povod za njeno ispoljavanje.

Nedim Sejdinović je, u ime Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Centru za savremenu književnost poklonio razlupano poštansko sanduče svog udruženja, koje je proglasio "artefaktom", odnosno "artističkom materijalizacijom govora mržnje".

Nova forma umetničke ekspresije – "poezija mržnje" (hate poetry) originalan je format javnih nastupa nastao početkom 2012. godine u Berlinu, kao svojevrstan odgovor na snažan uspon govora mržnje u javnom govoru.

Nastavak na N1 televizija...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.