
Izvor: RTS, 20.Feb.2009, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pregled štampe (20. 02. 2009.)
Da li plaćamo Kovačevićev “kratak fitilj”, početak primene mera za prevazilaženje krize, da li je Legijin pomagač “uhvaćen” na video-snimku, sudnica u zatvoru, neke su od tema beogradskih dnevnih novina
Vlada izdvojila milion dolara za Kovačevića
Srpska vlada je, pod oznakom „strogo poverljivo", donela odluku da isplati 900.000 dolara odštete američkom studentu Brajanu Štajnhaueru koga je pretukao kolega Miladin Kovačević i da nadoknadi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << još 100.000 dolara za kauciju, potvrdili su za „Politiku" obavešteni izvori. U vladi nisu bili spremni ni da potvrde, ali ni da demantuju ovu informaciju.
Objašnjeno je da se informacije o pitanjima koje je vlada razmatrala pod oznakom poverljivo ne iznose zbog toga što je „reč o problemima od izuzetnog interesa za državu". „Ne znam da li je takva odluka doneta na sednici vlade. A ako je toga i bilo, ne bih mogao da komentarišem ono što, kako mediji pišu, ima oznaku 'strogo poverljivo', rekao je za „Politiku" direktor vladine Kancelarije za saradnju sa medijima Milivoje Mihailović.
Prema rečima ministarke pravde Snežane Malović, ministarstvo čini sve da se Miladinu Kovačeviću, koga pravosuđe SAD tereti za prebijanje američkog studenta Štajnhauera, omogući suđenje u Srbiji. Snežana Malović, ministar pravde, kako prenosi Beta, rekla je da Vlada Srbije preduzima sve kako bi se minimalizovala šteta koja je nastala bekstvom Kovačevića iz SAD uz pomoć službenika ambasade Srbije u SAD. Na pitanje da li je vlada odlučila da plati milion dolara za slobodu Kovačevića ona je odgovorila da je za te informacije nadležno ministarstvo spoljnih poslova.
Ni u ambasadi SAD u Beogradu nisu želeli da komentarišu ovu informaciju. Ataše za štampu Rajan Heris, u pisanoj izjavi dostavljenoj našem listu, ističe da će u ovom slučaju, „Sjedinjene Države nastaviti da tragaju za rešenjem koje će osigurati da pravda bude zadovoljena".
Radikali, koji su do sada bili najglasniji u odbrani Kovačevića i zahvaljujući kojima se nedavno obreo u republičkom parlamentu, takođe, nisu bili spremni da komentarišu spekulacije o odluci vlade. „Ta informacija nije potvrđena i ne bih želeo da je komentarišem", rekao je za „Politiku" Dragan Todorović, predsednik Izvršnog odbora ove partije.
Među pravnicima ne postoji jedinstven stav o tome da li je Srbiji, suočenoj sa pritiscima SAD i sa činjenicom da domaćim propisima nije dozvoljeno izručenje srpskih građana, jedino preostalo da spor reši na ovaj način. Predsednica Jugoslovenskog komiteta pravnika Biljana Kovačević-Vučo kaže za „Politiku" da je potez Vlade Srbije pogrešan i da je trebalo Kovačevića isporučiti Americi.
Ustav Srbije ne zabranjuje ekstradiciju, ali ona nije dozvoljena po zakonu o krivičnom postupku. U Kovačevićevom slučaju, smatra ona, to ni ne bi bila ekstradicija jer je proces protiv njega već započet u Americi, uz garanciju Srbije da će se on odazvati na poziv suda.
Kriza je naš najveći izazov
U ponedeljak "startuju" mere Vlade za prevazilaženje krize. Ovaj paket mera treba da u uslovima svetske ekonomske krize obezbedi blagi privredni rast i sačuva radna mesta.
- Sigurno će biti novih izazova, tako da su moguće dorade tog paketa u hodu. Sledeće nedelje usvajamo program zamene starih neekoloških automobila za novi kragujevački "punto". Program će stupiti na snagu krajem marta, a građani će moći da bilo koji stari automobil zamene za novi, osnovni model "punto" uz doplatu 5.999 evra - kaže u intervjuu "Novostima" Mlađan Dinkić, vicepremijer i ministar ekonomije.
- Proizvodnja "punta" je rešenje za krizu. "Fijat" je bio spas za "Zastavu" u poslednji čas. Da nije bilo "Fijata", danas bi "Zastava" bila u bankrotstvu. Nažalost, i "Fijat" je, kao i svi drugi proizvođači automobila, suočen sa negativnim posledicama krize. Zato je bilo očekivano da planiranu investiciju malo uspore zbog čega će novi model biti lansiran krajem 2010, umesto početkom sledeće godine.
- Ako se slučajno odlučimo za privatizaciju "Telekoma", moramo da postavimo minimalnu cenu ispod koje ne bismo smeli da idemo sa prodajom. Ali, o tome tek treba da se razgovara. Nisam za to da ga prodajemo budzašto, jer je "Telekom", posle EPS, najvrednije srpsko preduzeće.
- "Jatu" su odobrena sredstva za socijalni program i za adaptaciju aviona. Nakon toga bićemo spremni da damo garancije za lizing četiri nova aviona. Ukoliko bismo dobili ponudu ozbiljne aviokompanije, razmotrili bismo je. Ali, odmah bi trebalo ratifikovati sporazum o otvorenom nebu nad Evropom i dozvoliti niskobudžetnim aviokompanijama da koriste naše aerodrome. G 17 plus će insistirati da ta ratifikacija bude na prvoj sednici Skupštine u martu.
Ministar Dinkić smatra da je dobro je što je kretanje kursa u poslednje vreme blago i da ne postoji velika tražnja za devizama. "Nisam zabrinut za kurs, više me brinu posledice krize u privredi", kaže Dinkić i dodaje da "NBS ima tri puta veće devizne rezerve od novčane mase, što joj daje instrument da održi stabilno kretanje kursa kao u poslednje dve nedelje".
Video-snimak otkriva Legijinog pomagača
Ko je od stražara zatvorske službe za obezbeđenje pustio Milorada Ulemeka Legiju u ćeliju bez pretresa obaveznog nakon susreta sa porodicom i advokatima, trenutno je ključ istrage koju pregledom video-snimaka vodi uprava Okružnog zatvora u Beogradu. Nepravilnosti u radu stražara zaduženih za Legijino čuvanje, kako saznaje „Blic", već su otkrivene.
- Ukoliko je Milorad Ulemek, po povratku iz sobe za posetu u ćeliju uveden bez pretresa, to ostaje zabeleženo na video-snimku kamere u hodniku. Istraga o tome se vodi po zakonu, i u prisustvu policije trenutno se pregledaju svi snimci pre 5. februara, kada je u njegovoj ćeliji nađen plastični pištolj.
Snimci su iz hodnika u kome je Legijina ćelija ispred čijih vrata je po propisu određeno obavljanje pretresa. Pretres obavlja jedan stražar, koji je tog dana zadužen da ga izvede i vrati u ćeliju - kaže za „Blic" izvor iz Uprave za izvršenje zavodskih sankcija.
On navodi da se prvo pregledaju snimci onih dana kada je Ulemek imao posete. Do sada je utvrđeno da je od prethodnog pretresa, pa do onog od 5. februara Legija imao sedam poseta porodice, od kojih su četiri sa suprugom Aleksandrom Ivanović, po odobrenju suda, bile slobodne, odnosno bez video-nadzora. U tom periodu Legiju su advokati Slobodan i Marko Milivojević posetili petnaest puta.
- Ne može se utvrditi da li je neko od Legijinih posetilaca uneo pištolj u zgradu zatvora. Svako od njih prolazi kroz metal detektor vrata, koji ne može da registruje plastični pištolj. Zbog toga se ne isključuje ni mogućnost da je Legiji direktno u ćeliji, koja nije pod video-nadzorom, plastični pištolj dao neko od čuvara. Međutim, ukoliko se poklopi da je Legija posle neke od poseta u ćeliju uveden bez pretresa, situacija će biti mnogo jasnija - kaže naš izvor.
Sudnica u zatvoru
U Okružnom zatvoru u Beogradu juče je otvorena sudnica u kojoj će se ubuduće suditi najopasnijim kriminalcima! Novootvorena sudnica u CZ-u namenjena je visokorizičnim suđenjima protiv optuženih za organizovani kriminal i ratne zločine, čime je isključena opasnost od mogućeg bekstva pritvorenika tokom transporta do zgrade Specijalnog suda. Sudnica se nalazi u srcu CZ-a i do nje se stiže čitavim lavirintom hodnika.
Objekat od 500 kvadratnih metara nalazi se unutar samog Okružnog zatvora i izgrađen je prema ugledu na sudnice u zemljama sa velikim iskustvom u borbi protiv organizovanog kriminala. U novootvorenoj sudnici ima 20 mesta za advokate i veći broj okrivljenih, a kapacitet sale za posetioce je 40 mesta. Do sudnice se dolazi čitavim nizom hodnika, a prethodno svaki posetilac prolazi kroz detaljan pregled.
Kako se ekipa Presa juče uverila, sam ulazak u zgradu Centralnog zatvora u Bačvanskoj ulici, zbog detaljnog „skeniranja", traje skoro dvadeset minuta. Na kapiji CZ-a prvo se predaju mobilni telefoni, mada to juče nije važilo za ljude iz pratnje „specijalnih" gostiju, a onda po ulasku u zgradu torbe prolaze kroz rendgen, a potom ih čuvari pregledaju. Posle toga prolazi se kroz metal-detektor, posle čega posetioce još jednom kontrolišu čuvari. Ulazak u zgradu samo je pola puta, jer se do same sudnice dolazi pravim lavirintom hodnika, odeljenih metalnim vratima sa rešetkama, a čitav put pokriven je video-nadzorom.
Sama sudnica ima deo za sudsko veće i advokate, deo za optužene i deo za posetioce i novinare. Izgledom podseća na glavnu sudnicu Specijalnog suda, a u prostoriji u kojoj se nalaze sudsko veće i advokati nalazi se i posebna prostorija u kojoj će biti smešteni zaštićeni svedoci. Prostorija u kojoj će optuženici boraviti za vreme suđenja rešetkama je odvojena od dela za sudije i advokate, a odmah iza staklene pregrade nalazi se prostor za posetioce suđenja. Cela sudnica je „pokrivena" kamerama, pa postoji mogućnost i video-prenosa suđenja.