Pregled štampe (13. 02. 2010.)

Izvor: RTS, 13.Feb.2010, 03:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pregled štampe (13. 02. 2010.)

Politika: Svaka godina van EU Srbiju papreno košta, Novosti: Šarići nam neće pobeći, Press: DRI podnosi prijave protiv ministara!, Blic: Pomoć za Kosovo slila se u privatne džepove, pišu dnevne novine

Svaka godina van EU Srbiju papreno košta

Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je da će Srbija spremno dočekati upitnik Evropske komisije.

Po dobijanju "zelenog svetla", Evropska komisija će nam >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ekspresno poslati upitnik, rekao je Đelić u intevjuu za sutrašnju "Politiku" navodeći da mu je to u razgovoru u Briselu povrdio novi evropski komesar za proširenje Štefan File.

Đelić je kazao da je to "veoma ohrabrujuće" jer će Srbija biti spremna za ovaj korak i već u maju pripremiti sve odgovore na upitnike koje su dobile zemlje koje su mesec ispred nje u ovoj proceduri.

On je najavio da će 2. marta biti održana prva sednica Odbora Srbija-EU za praćenje primene Prelaznog sporazuma.

"Razmotrićemo sve što smo uradili od januara 2009. godine, tako da ćemo i po tom pitanju imati jake argumente. Trenutno je aktuelna procena očuvanja i razvoja naših evropskih kapaciteta u kontekstu smanjenja administracije", kazao je Đelić.

On je podsetio da je špansko predsedništvo EU reklo da će pokušati da stavi zahtev Srbije za članstvo pred Savet EU što pre, ali je i veoma jasno podvuklo da je za to potreban konsenzus svih zemalja članica.

"Očigledno je da neće biti moguće postići takav konsenzus pre početka ratifikacije S S P-a sredinom godine. Ratifikacija podrazumeva da Srbija ponovo dobije pozitivan izveštaj Serža Bramerca. Naravno, izručenje preostalih haških optuženika bi odmah odblokiralo proces. Ne treba tražiti uslove tamo gde ih nema, ali treba podsetiti da je Hag uslov koji neće nestati sve dok se ne ispuni u potpunosti", rekao je Đelić.

On je podsetio da su evropski zvaničnici bezbroj puta rekli da su "rešenje kosovskog pitanja i evropska perspektiva Srbije dva odvojena procesa".

"Zapravo, želja Evrope da svi građani Balkana budu unutar EU će biti snažan argument da se po pitanju statusa Kosova napokon pronađe kompromis kroz pregovore. Zbog toga je politika i Evropa i Kosovo toliko delotvorna za Srbiju", zaključio je Đelić.

Šarići nam neće pobeći

Ministarka pravde Snežana Malović ocenila je da je ključ unapređenja odnosa srpskih i crnogorskih pravosudnih organa razrešenje statusa ljudi koje Srbija traži zbog kriminala, a koji se kriju u Crnoj Gori.

"Čini mi se da je njihov uticaj na crnogorske političke prilike preveliki", rekla je Malovićeva za sutrašnje "Novosti" komentarišući ocenu crnogorskog premijera Mila Đukanovića da su srpski državni organi najavljivanjem istraga u medijima praktično dali signal Darku Šariću da se skloni.

Malovićeva je istakla da je "organizovani kriminal daleko ozbiljnija tema od pokušaja da se bilo ko bavi političkim marketingom i zamenom teza" i ocenila da "takvi nastupi ne doprinose unapređenju odnosa dveju zemalja niti regionalne saradnje".

Ministarka pravde Srbije je potvrdila da će sa crnogorskim kolegom Mirašom Radovićem uskoro razgovarati o "slučaju Šarić" i nesporazumima koji su nastali u slučaju istrage o krijumčarenju kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Govoreći o "slučaju Šarić", Malovićeva je kazala da "kada neko poseduje milijarde evra u imovini ili novcu, on može da pokuša da obara vlade, da učestvuje u kreiranju regionalne politike".

"Predsednik Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, potpredsednik Vlade Ivica Dačić emitovali su jasnu poruku: kriminal se u Srbiji neće tolerisati. Srbija se mobilisala - tužilaštva, sudovi, policija, službe, svi su svesni da budućnost naše zemlje zavisi od ovog obračuna", rekla je Malovićeva.

Prema njenim rečima, u borbi protiv organizovanog kriminala ne sme i neće biti privilegovanih i svako za koga se utvrdi da je imao veze sa kriminalnim grupama biće procesuiran.

"To je jedini i najbolji način da se, ukoliko postoje ove veze, one trajno raskinu", kazala je Malovićeva ističući da su nadležni organi odlučni da u toj borbi istraju i da svakodnevno pokazuju da je država jača od organizovanih kriminalnih grupa.

"Kompromisa nema. Idemo do kraja, funkcionišemo kao dobar tim, a svesni smo da mafija neće sedeti mirno dok ih hapsimo i uzimamo im imovinu otetu od građana Srbije", zaključila je Malovićeva.

DRI podnosi prijave protiv ministara!

Državna revizorska institucija (DRI) će sredinom sledeće nedelje podneti prekršajne prijave protiv 20 bivših i sadašnjih ministara i njihovih saradnika zbog nenamenskog trošenja novca iz budžeta tokom 2008. godine, saznaje Press u DRI. Prema našim saznanjima, prijave će, između ostalih, biti podnete i protiv aktuelnih ministra trgovine, kulture i zdravlja Slobodana Milosavljevića, Nebojše Bradića i Tomice Milosavljevića, ali i bivšeg ministra trgovine Predraga Bubala.

Državni revizor Radoslav Sretenović krajem novembra objavio je prvi izveštaj o kontroli državnog novca 14 ministarstava, tri uprave i Direkcije za imovinu. On je utvrdio da su Ministarstvo infrastrukture, Uprava carina i Poreska uprava radili po zakonu, dok su ostali kršili propise o javnim nabavkama, o radu i budžetskom sistemu.

Između ostalog, revizor je utvrdio da je Ministarstvo trgovine sklopilo ugovor sa Privrednom komorom Srbije o organizaciji nacionalne izložbe "Srbija u Krasnodaru 2008" za 10 miliona dinara. Iako je PKS dostavila ministarstvu izveštaj da su obaveze 9,7 miliona dinara, 300.000 dinara nikad nije vraćeno. Isto ministarstvo je za tri miliona kupilo 18 fotografija i 50 fotomonografija od ateljea "Art-Zamur" Dragoljuba Zamurovića.

Ministarstvo kulture od galerije "Pero" kupilo je sliku "Rikalo u jesen" akademskog slikara Bore Iljovskog za 1,4 miliona dinara, dok je Ministarstvo zdravlja potrošilo 3,3 miliona evra za ugostiteljske usluge, bez dokaza da su korišćena u poslovne svrhe. U resoru koji vodi Tomica Milosavljević na ugovore o delu nedozvoljeno je potrošeno 90 miliona.

Ministar Slobodan Milosavljević bio je iznenađen kada smo ga obavestili da će revizor protiv njega podneti prekršajnu prijavu. Predrag Bubalo kaže za Pres da ne zna zbog čega bi protiv njega bila podneta prijava, ali da će se odazvati pozivu nadležnih.

U kabinetu Nebojše Bradića kažu da nemaju "nikakvih informacija o podizanju bilo kakvih prijava revizora protiv nadležnih u Ministarstvu kulture". Ministar zdravlja Tomica Milosavljević nije imao komentar, ali nas uputio na svoju službu za odnose sa javnošću, od kojih smo dobili sledeći odgovor:

"Ministarstvo zdravlja je otklonilo sve nepravilnosti navedene u izveštaju DRI i o tome 28. januara 2010. izvestilo DRI. Do sada nismo dobili povratnu informaciju od strane DRI", navode u Ministarstvu zdravlja.

Pomoć za Kosovo slila se u privatne džepove

Sinod Srpske crkve sutra bi trebalo da donese odluku o suspenziji vladike raško-prizrenskog Artemija posle višegodišnjih navoda da je u radu te eparhije bilo krupnih finansijskih malverzacija i nepoštovanja jedinstva SPC.

Iako još niko iz SPC nije javno rekao da li je bilo pronevera i kolikih, prema podacima kojima raspolaže „Blic", samo jedna od spornih uplata na račun eparhije iznosi oko 25 miliona dinara (više od 250.000 evra), i to prihodovanja od humanitarne pomoći.

Saradnici vladike Artemija su od te sume, koja je kontinuirano i namenski uplaćivana tokom godine, iz jedne banke u Kosovskoj Mitrovici podizali i po milion dinara odjednom, tvrde dobro upućeni izvori „Blica". Vladika Artemije bi, prema odluci Sinoda, trebalo da bude suspendovan i da se odredi administrator koji će uvesti red u eparhiju.

U Sinodu danas niko nije želeo zvanično da potvrdi da li se zna šta su vladika Artemije i njegov najbliži saradnik, iguman manastira Banjska Simeon, radili sa novcem od donacija i da li je to proknjiženo kroz izveštaje u koje je Sinodska komisija imala uvid. Međutim, kako saznajemo, osnovano se sumnja da su vladika Artemije i Simeon, osim eparhijskih računa, imali i nekoliko tajnih privatnih računa na koje su prebacivali novac.

Pretpostavlja se da su najznačajnije sume prebacivane na račune u Grčkoj, gde često boravi Simeon, a prema navodima, vladika i Simeon imaju čak i imovinu u Grčkoj. Prema saznanjima „Blica", srpski crkveni krugovi su u kontaktu sa Grčkom crkvom kako bi se proverili računi vladike Artemija i Simeona, ali i njihova veza s grčkom raskolničkom grupom - starokalendarcima.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.