Đelić:Spremni ćemo dočekati upitnik

Izvor: B92, 13.Feb.2010, 01:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đelić:Spremni ćemo dočekati upitnik

Beograd -- Evropska komisija će nakon dobijanja zelenog svetla "ekspresno" poslati upitnike, rekao je potpredsednik Vlade Srbije, Božidar Đelić za "Politiku".

Đelić kaže da je to "veoma ohrabrujuće" jer će Srbija biti spremna za ovaj korak i već u maju pripremiti sve odgovore na upitnike koje su dobile zemlje koje su mesec ispred nje u ovoj proceduri. "Gospodin File nam je rekao da će, po dobijanju zelenog svetla, EK ekspresno poslati upitnik. Pitanje je sata ili dana, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ne nedelje i meseci, kada će se to desiti".

"Već sam rekao službenicima da niko neće ići na letovanje dok se kvalitetni upitnik ne dostavi Briselu", dodaje Đelić.

On je rekao da je špansko predsedništvo reklo da će pokušati da stavi zahtev Srbije za članstvo pred Savet EU što pre, ali je i veoma jasno podvuklo da je za to potreban konsenzus svih zemalja članica.

"Očigledno je da neće biti moguće postići takav konsenzus pre početka ratifikacije SSP-a sredinom godine. Ratifikacija podrazumeva da Srbija ponovo dobije pozitivan izveštaj Serža Bramerca. Naravno, izručenje preostalih haških optuženika bi odmah odblokiralo proces. Ne treba tražiti uslove tamo gde ih nema, ali treba podsetiti da je Hag uslov koji neće nestati sve dok se ne ispuni u potpunosti", kaže predsednik Vlade.

Đelić smatra da je veoma verovatno prihvatanje kandidature do kraja ove godine ukoliko Srbija dobije upitnik pre leta.

"Biće teško, nategnuto, ali tehnički izvodljivo. Drugog marta ćemo održati prvu sednicu Odbora Srbija–EU za praćenje primene Prelaznog sporazuma, gde će se razmotriti sve što smo uradili od januara 2009. godine, tako da ćemo i po tom pitanju imati jake argumente. Trenutno je aktuelna procena očuvanja i razvoja naših evropskih kapaciteta u kontekstu smanjenja administracije", dodaje on.

Ministar ne očekuje probleme prilikom ratifikacije sporazuma u zemljama članicama.

„Zaključci Saveta ministara EU prošlog decembra su tim povodom veoma jasni. Oni predviđaju početak ratifikacije odmah po usvajanju pozitivne procene saradnje s Hagom. S druge strane, moramo biti svesni činjenice da je novi Lisabonski sporazum povećao ulogu nacionalnih parlamenata i Evropskog parlamenta", smatra Đelić.

On dodaje da je u Nemačkoj ta evolucija još izraženija, pošto prošlogodišnjom odlukom nemačkog Ustavnog suda iz Karlsruea, Donji dom, Bundestag, mora biti prethodno konsultovan o mnogim evropskim pitanjima, naročito oko svakog koraka koji se tiče proširenja EU.

Đelić najavljuje da će odmah posle Dunavskog samita krajem februara u Budimpešti najverovatnije posetiti Berlinu.

Komentarišući izjavu nemačkog ambasadora u Srbiji Volframa Masa da agenda 2014. nije realna jer put od kandidata do članstva nije mogućno preći za četiri godine, Đelić kaže da moramo shvatiti argumente koje stoji iza takvih stavova i delovati tako da se naši i nemački ciljevi približe.

"U momentu velike ekonomske krize, posle – po njihovim viđenju – nedovoljno uspešnog proširenja 2007. godine, nerazrađenog funkcionisanja Lisabonskih institucija, nedoumica oko ulaska Turske u EU, daljih trzavica između zemalja zapadnog Balkana, nikoga ne treba da iznenadi opreznost nemačkog javnog mnjenja. Cilj Srbije je da postane veoma uspešna članica EU. Mi moramo kroz unapređenje našeg društva i ekonomije postati privlačni član za sve, pa i za Nemačku. To smo rekli predsedniku EU komiteta bavarskog CSU prošlog leta", kaže on.

Đelić smatra da bi najlakše bilo da reći da datum ulaska u EU nije bitan, ali da to nije istina.

"Uz bezbednost koje članstvo donosi građanima kao i sigurnost koje donosi investitorima, doprinos evropskog budžeta Srbiji bi se povećao bar za dve milijarde evra godišnje. Svaka godina van EU Srbiju papreno košta! Pogledajmo i EU solidarnost na koju su mogle da računaju jedna Mađarska, sada jedna Grčka. Bez garancija i solidarnosti EU bi te dve zemlje i mnoge druge doživele finansijski i socijalni krah. Zbog toga ćemo i u budućnosti zacrtavati ciljeve, ponekad i davati rokove jer je to u najdubljem interesu naših građana i naše privrede", objašnjava on.

Komentarišući dolazak Ketrin Ešton 18. februara u Beograd, Đelić očekuje da bi takav sastanak mogao da doprinese boljem razumevanju za situaciju u kojoj je srpska država, teškoće s kojima se suočavaju naši građani, dogovor za rešavanje problema poput onih koji muče izbeglice.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Svaka godina van EU Srbiju papreno košta

Izvor: Politika, 12.Feb.2010, 23:02

Već sam rekao službenicima da niko neće ići na letovanje dok se kvalitetni upitnik ne dostavi Briselu, kaže potpredsednik Vlade Srbije ..„Gospodin File nam je rekao da će nam, po dobijanju ’zelenog svetla’, Evropska komisija ekspresno poslati upitnik. Rekao je da će to biti...

Nastavak na Politika...

Pregled štampe (13. 02. 2010.)

Izvor: RTS, 13.Feb.2010

Politika: Svaka godina van EU Srbiju papreno košta, Novosti: Šarići nam neće pobeći, Press: DRI podnosi prijave protiv ministara!, Blic: Pomoć za Kosovo slila se u privatne džepove, pišu dnevne novine..Svaka godina van EU Srbiju papreno košta ..Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.