Izvor: Nezavisne Novine, 23.Dec.2016, 18:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predviđanja ruskih stručnjaka: Ovako će Evropa izgledati 2035. godine

Prema prognozama ruskih stručnjaka, Evropu 2035. godine čeka drastična promjena po pitanju granica.

Ovu analizu su uradili ruski stručnjaci, na osnovu dokumenata CIA, ruske službe GRU i ekspertskih grupa sa Zbignjevom Bžežinskim i Samjuelom Hantigtonom na čelu.

Ono što je nama najzanimljivije, logično, tiče se Balkana. O tome smo čitali prethodnih dana i od bivšeg šefa kancelarije ambasade Velike Britanije u Banjaluci, Timotija Lesa, a teorije se poklapaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << – teritoriju Bosne i Hercegovine bi mogle da podijele Srbija i Hrvatska.

Dalje, da bi se umirila Turska, nastaće Velika Albanija koju će činiti Albanija, Kosovo, dio oko Preševa i dio zapadne Makedonije.

Ono što se takođe tiče nas, Mađarska bi u tom scenariju povratila dio svoje nekadašnje teritorije u Rumuniji i sjevernom Banatu. Poljska će morati da se odrekne dijela teritorija poslije novih sporazuma između Rusije i Njemačke. Bjelorusija će nestati i postaće dio Rusije, kao i dijelovi baltičkih država i Ukrajine. Smatra se i da Rusija neće moći da zadrži Čečeniju i Dagestan.

Škotska će u ponovljenom pokušaju proglasiti nezavisnost, što će podstaći ujedinjenje Irske. Katalonci i Baski će proglasiti nezavisnost od Španije, a posljedica će biti raspad multikultularizma u Francuskoj. Oko Marseja će nastati islamska država, a oblast Loren sa centrom u Strazburu priključiće se Njemačkoj, dok će Korzika proglasiti nezavisnost.

Raspašće se Belgija, a Flamanci će se priključiti Holandiji. Italija će se raspasti na bogati sjever i siromašni jug, a Sardinija i Sicilija će proglasiti nezavisnost.

Slobodan Marković, vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, svojevremeno je rekao na ovu temu da su se ruski stručnjaci ogradili da će promjene zavisiti od socijalne i političke nestabilnosti.

"Ako se uporede karte Evrope 1910. i 1920. godine vide se ogromne promene jer su nestala četiri carstva. To niko nije mogao predvideti", kaže on.

Marković kaže da se iza ove karte kriju politički interesi…

"Njemačka i Rusija dobijaju teritorije, ali Rusija i gubi teritoriju. Promene u 20. veku događale su se posle Prvog i Drugog svetskog rata i posle hladnog rata. Kod nas su se promene dogodile posle hladnog rata. Postoji mogućnost i da se sada stvore nove države. Na primer, ustavom Velike Britanije to je dozvoljeno. U Belgiji se razgovara po klubovima o promenama granica te zemlje. U nekim zemljama i neće doći do velikih promena. Ako se Škotska otcepi ona će ipak ostati u nekoj vezi sa Velikom Britanijom", rekao je Marković za “Politiku”.

Međutim, Marković kaže da ako se u zapadnoj Evropi dogodi promjena granica na osnovu dogovora, to će da postane model i misli da je nemoguće da u okolini Marseja nastane islamska država i da se oblast Loren u Francuskoj priključi Njemačkoj.

Predrag Marković, istoričar, smatra da je ova karta kao igra “Riziko” i da se samo "kod nas mijenjaju granice".

"Jugoslaviji su prekrajane granice uprkos Helsinškoj povelji. To se dogodilo još u Nagorno Karabahu, Osetiji, Abhaziji. Na Kosmetu je promenjena granica, a za Makedoniju se to ne može reći jer ona ne postoji kao funkcionalna država. U Bosni i Hercegovini dva entiteta su ravnodušna prema promenama granica. Moguće je da se Škotska otcepi i da Albanija promeni granicu", kaže on.

(Telegraf.rs)

Nastavak na Nezavisne Novine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.