Predstavljena knjiga o nestalima u ratu u Jugoslaviji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Dec.2019, 19:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predstavljena knjiga o nestalima u ratu u Jugoslaviji

Komisija za nestala lica predstavila je danas knjigu o nestalim licima tokom rata na prostorima Jugoslavije, a koja nosi naziv "25 godina, nestala lica, proces koji traje" i na taj način obeležila 25 godina rada.

Predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da je ovo najteža problematika koja prati naše prostore decenijama.

"Ovo je knjiga nesrećnih događaja i u njoj pominjemo one koje tražimo, kojih i danas nema, ali i one koje smo indetifikovali >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i ekshuminirali. I danas postoje porodice koje traže svoje najmilije više od 25 godina. Svi smo mi deo ovoga i čak i oni koji ne dele njihovu sudbinu. Svi treba da pomognu kako bi se razrešili ovi slučajevi. Da bi mogli da obeležimo grobna mesta kako bi porodice nestalih pronašle mir", istakao je danas u Klubu poslanika Odalović.

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije i Komisija za nestala lica ovu problematiku nisu posmatrali jednosmerno i nisu nijedan slučaj izdvojili. Kako kaže, isto su posmatrali žrtve iz Bosne i Hercegovine, iz Hrvatske i sa Kosova i Metohije.

"Sve te nevine žrtve koje su stradale na svim stranama, stradale su jer su se našli na putu. Neki od tih počinilaca zločina i danas slobodno šetaju po istim tim prostorima. Porodice imaju pravo da znaju ko su oni. I sve ovo što radimo više od 25 godina, radimo zbog budućnosti i pravde", dodaje Odalović.

On napominje, ako bi se stavilo svih 38.000 imena i prezimena, koliko ima nestalih na ovim prostorima u ratnim sukobima, bila bi to knjiga samo sa imenima.

"Svaka tragedija je barem jedna knjiga. Težina zločina nas je opredelila, kako bi ovu kompleksnost problematike moglo da pročita što više ljudi. Neće se na ovome završiti i nastavljamo da tražimo nestala lica i nakon 25 godina", kaže Odalović.

"Imamo proverene informacije, od policije, tužilaštva i dobro se znaju grobna mesta na kojima tela nisu ekshumirana. Nastavićemo istim intenzitetom i sa istom odgovornošću i prema 10.600 nestalih lica. Tih 10.600 nestalih su značajan generator kvalitetnog poboljšanja odnosa u regionu ukoliko budemo pozitivno rešavali slučajeve", istakao je Odalović.

Regionalni direktor za nestala lica Međunarodnog komiteta Crvenog Krsta (MKCK) Fabijan Burdije podsetio je nadležne insititucije u regionu na njihove obaveze prema nestalim licima i prema njihovim porodicama u skladu sa zaključcima Londonskog samita iz juna 2018. godine.

"MKCK ohrabruje vlasti u Srbiji da nastave i da inteniziviraju svoju podršku u procesu traganja za nestalim licima time što će pojačati finansiranje i osnažiti ljudske resurse komisije kako bi ona mogla da pruži odgovore porodicama koje čekaju odgovore nakon toliko godina patnje", istakao je Burdije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.