Izvor: B92, 21.Jul.2012, 23:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslednja ispovest Gavrila Principa
Beograd -- Doktor Martin Papenhajm zabeležio je poslednje ispovesti Gavrila Principa, koji je verovao da ubistvom Franca Ferdinanda pokrenuti revoluciju među Slovenima.
"Princip je odavao utisak fanatika i karakternog čoveka", zabeležio je dr Papenhajm.
Psihijatar je utvrdio da je Princip odmalena bio usamljenik, ćutljivi idealista, koji je živeo u svetu knjiga i velikih ideja o slobodi. "Najviše pati zato što nema šta da čita. Noću spava po četiri sata. Kaže da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uvek sanja", zapisao je Papenhajm.
"Ljubav prema svom narodu pokazivao je u svakoj prilici. Bio je inteligentan čovek, duševno zdrav. Žalio se se što u zatvoru ne može ni sa kim da govori. Vesti o golgoti srpskog naroda na njega su porazno delovale. Tešio se da bi do svetskog rata došlo i bez njegovog atentata. Nikada nikog nije optuživao. Govorio je da je atentat bio njegova zamisao u koju je uvukao sve svoje drugove. Uvek sam imao utisak da govori istinu. Princip je istorijska ličnost i zadovoljan sam jer sam razgovarao s njim", navodi se dalje u zabeleškama doktora.
Principove rečenice, koje je beležio psihijatar, bile su kratke i iskidane, baš kao i njegovo telo koje je razjedala tuberkuloza i žive rane na grudima i ruci, od prebijanja i mučenja.
"Rane su se pogoršale, mnogo gnoje, on bedno izgleda. Pokušao je da se ubije, ali nije uspeo jer je bio isuviše slab", zapisao je dr Papenhajm.
Utamničenom Principu su bile uskraćene sve informacije iz spoljnog sveta, naročito zbog poraza koje je Austrija trpela 1914-1915. godine na srpskom frontu. Prve vesti dobija tek kad je Srbija okupirana, a njih oseća kao najteže mučenje.
Poslednja ispovest Gavrila Principa
Izvor: S media, 21.Jul.2012
Psihijatar dr Martin Papenhajm bio je jedini čovek iz spoljnjeg sveta kome je 1916. dozvoljeno da uđe u tvrđavu kazamat Terezijenštat i razgovara s atentatorom na austrijskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda, Gavrilom Principom...Tri dana uoči razgovora s lekarom Gavrilo Princip skinut je sa...
Posljednja ispovijest Gavrila Principa
Izvor: Cafe.ba, 22.Jul.2012, 11:27
Beograd -- Doktor Martin Papenhajm zabilježio je posljednje ispovijesti Gavrila Principa, koji je vjerovao da ubistvom Franca Ferdinanda pokrenuti revoluciju među Slovenima.





