Poslanici pitali Vladu

Izvor: RTS, 26.Dec.2013, 20:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslanici pitali Vladu

Jesenje zasedanje Skupštine Srbije završeno postavljanjem poslaničkih pitanja. Većina poslanika interesovala se za krajnje praktične, pre svega ekonomske, probleme u oblasti poljoprivrede, energetike i ravnomernog regionalnog razvoja.

20.20 - Završena sednica na kojoj su predstavnici vlasti odgovarali na pitanja poslanika. 

20.00 - Sednica Skupštine produžena kako bi svi poslanici imali priliku da postave pitanje predstavnicima vlasti, javlja izveštač RTS-a. 
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
18.15 - Odgovarajući na pitanje poslanice NS Dubravke Filipovski, ministar Igor Mirović rekao da će Vlada u januaru utvrditi nacrt zakona kojim se reguliše status zaposlenih u lokalnim samoupravama.

17.15 - Premijer Ivica Dačić i ministarka energetike Zorana Mihajlović odgovaraju na pitanje poslanice SPO-DHSS Olgice Batić o sporazumu "Srbijagasa" i "Gasproma".

17.00 - Istraga o 24 slučaja privatizacije biće kompletirana do nedelje, rekao vicepremijer Aleksandar Vučić, odgovarajući na pitanje Đorđa Gašića iz LSV-a.

16.00 - Počela sednica Skupštine na kojoj poslanici postavljaju pitanja predstavnicima vlasti. 

Posebnom sednicom na kojoj su narodni poslanici postavljali pitanja članovima Vlade i glasanjem o nekoliko tačaka sa dnevnog reda poslednje ovogodišnje sednice, završeno je redovno jesenje zasedanje Skupštine Srbije, a time i parlamentarna godina, tokom koje je usvojeno više od 140 zakona i drugih akata.

Predsednik parlamenta Nebojša Stefanović je u kratkom obraćanju novinarima izrazio zadovoljstvo zbog činjenice da je u protekloj godini učinjeno mnogo na podizanju ugleda Narodne skupštine i približavanju Srbije i EU.

"Ozbiljniji smo u kontroli rada Vlade i radu odbora, podigli smo ugled u Savetu Evrope i pokazali da parlament nije institucija koja služi da se u njoj gubi vreme već da od njega građani mogu da imaju korist", rekao je Stefanović.

Konstatujući da je parlament u velikoj meri doprineo pozitivnom mišljenju Evropske komisije a time i dobijanju datuma formalnog početka pregovora sa EU, Stefanović je istakao da će Narodna skupština i u predstojećoj godini morati da obavi veliki posao u sklopu procesa harmonizacije našeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU.

Ranije danas završena je skupštinska rasprava o amandmanima na izmene Zakona o osiguranju. 

Ove godine Skupština Srbije održala je četiri sednice u redovnom prolećnom zasedanju i sedam u jesenjem zasedanju, kao i 11 vanrednih, osam posebnih i jednu svečanu sednicu. 

Premijer Ivica Dačić je rekao da poslednjih meseci i nedelja on i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić razgovaraju sa velikim partnerima iz Rusije, i čitaju materijale iz Kine, jer su donete odluke da Srbija može da plasira mnoge proizvode na ta tržišta.

"Kina je sa nama potpisala protokol o načinu izvoza mesa, a naša stvar je kako ćemo se organizovati, imamo li proizvode za to", rekao je Dačić.

Odgovarajući na pitanje poslanika Zaharija Trnavčevića, koji ga je pitao za strategiju razvoja poljoprivrede, premijer je rekao da je Agrarni savet pripremio strategiju, da su tekstove imali i Ministarstvo poljoprivrede i neki drugi, pa treba da se pogleda šta je najbolje od svih tih dokumenata.

Odgovarajući na pitanje poslanice DHSS-a Olgice Batić, premijer je rekao i da je energetski sporazum Srbije i Rusije iz 2008. godine napravljen "iz marketinških i političkih razloga" i pozvao potpisnike sporazuma da objasne zašto su ga zaključili.

Batićeva je istakla da je sporazum, kada je zaključen, "najmanje veze imao sa energetikom" i da je tada počinjeno teško krivično delo - "veleizdaja".

Vicepremijer Aleksandar Vučić je, govoreći o renti, rekao da je stavljeno do znanja da ako se bude menjala renta, to ne bi bilo dobro po bilateralne odnose.

Premijer smatra da je "krajnje vreme da oni koji su potpisali sporazum kažy nešto o tome. Ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić rekao je da je tada državni vrh bio jednoglasan.

"Tadić je otišao nekoliko dana ranije, mi kasnije, nisu mogli da se dogovore ko će da potpiše. Ja sam bio neutralan", rekao je Ilić.

Aleksandar Vučić je rekao da je teško raditi "u atmosferi intriga i besmislica", od kojih je poslednja ona o njegovom navodnom uticaju na skidanje emisije "Mentalno razgibavanje" sa programa Radija B92.

Na drugo pitanje Trnavčevića Aleksandar Vučić je rekao da su neistine da je opozvao potpredsednika svoje stranke Bratislava Gašić iz Teniskog saveza Srbije, jer on nikada nije ni ušao u TSS.

Vučić je rekao da će Vlada pokušati da promeni odredbu SSP-a po kojoj državljani EU mogu od 1. septembra 2017. godine sticati pravo svojine nad poljoprivrednim zemljištem u Srbiji i prolongira taj rok za nekoliko godina.

Daćemo sve od sebe da to promenimo, ali neće biti lako, jer će oni reći niste pouzdan partner i ne poštujete ono što ste potpisali, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje šefa poslaničke grupe SVM Balinta Pastora šta će Vlada uraditi povodom te odredbe.

Završetak istrage spornih privatizacija 

U nedelju će biti u potpunosti gotova istraga 24 sporne privatizacije u Srbiji, potvrdio je Vučić.

Rekao je da su se vlasti ove godine bavile mnogim predmetima, ali su u fokusu bila 24 sporna predmeta na kojima je insistirala predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać što je potom zvanično zahtevala i Evropska unija.

Vučić je ukazao da su veliki slučajevi imali i "ne male političke konotacije".

Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić rekao je da će zajedno sa Ministarstvom prosvete pokrenuti inicijativu da se u nastavi osnovnih i srednjih škola u Srbiji poveća fond časova fizičkog vaspitanja.

Odgovarajući na pitanje poslanika Jedinstvene Srbije Petra Petrovića, koji je ukazao da je fizičko danas zastupljeno tek sa dva časa nedeljno, Udovičić je rekao da je teško da precizira da li je moguće da to zaživi već od sledećeg polugodišta.

Ministar finasija Lazar Krstić najavio je da će misija MMF-a u februaru doći u Srbiju kako bi se nastavili pregovori o aranžmanu iz predostrožnosti.

"Nama novi aranžman nije potreban zbog novca, već je on značjan zato što će vratiti kredibilitet Srbije na finasijskim tržištima, zato što će poslati stranim investitorima jasan signal da je Srbija sigurno, stabilno i atraktivno tržište", rekao je Krstić u Skupštini Srbije odgovarajući na pitanje poslanika SDPS-a Vladimira Marinkovića.

Zasedanje je, kako je već postalo uobičajeno, završeno na ceremonijalan način, himnom "Bože pravde" u izvođenju hora "Obilić".

Narodna Skupština ovu kalendarsku godinu nije, međutim, završila apsolutnim uspehom budući da će u narednu godinu biti preneto oko 60 zakona i drugih akata u proceduri, a tom bilansu su doprinele poslaničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije i Demokratske stranke koji su danas predložili čak četiri zakona.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.