
Izvor: RTS, 31.Jan.2020, 16:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslanici o Crno Gori i popisu, glasanje u ponedeljak
Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu o amandmanima na Predlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2021. godine, o kojem će se, kao i o ostalih 20 tačaka dnevnog reda vanrednog zasedanje izjašnjavati u ponedeljak.
Poslanici su tokom rasprave, osim o zakonu i amandmanima, raspravljali o dešavanjima u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na hapšenje 16 osoba na 17 lokacija, među >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kojima su majka i brat od strica poslanika Demokrtskog fronta u crnogorskom parlamentu Milana Kneževića.
Narodni poslanik SNS Aleksandar Marković najoštrije je osudio ta hapšenja dodajući da je očigledno da je, kako kaže, "antisrpski režim Mila Đukanovića" žestoko uzdrman te pokazuje ogromnu nervozu.
Ocenio je da je nervoza režima u Crnoj Gori posledica jedinsta, sloge i otpora srpskog naroda u Crnoj Gori.
Pokazujući fotografije nastale nakon, kako je naveo, premetačine stana, Marković je osudio represiju, brutalno maltretiranje i hapšenje bez ikakvog povoda građana srpske nacionalnosti u Crnoj Gori.
Poslanica Srpske radikalne stranke Nataša Jovanović upitala je poslanike vladajuće koalicije šta je država Srbija uradila povodom novih hapšenja čelnika Srba u Crnoj Gori.
"Vi sve možete da uradite kao vlast i predsednik Republike i predsednik Vlade i ministar spoljnih poslova. Nemojte da samo to bude deklarativno", kazala je Jovanovićva.
Kada su u pitanju zamerke na zakon o kojem su u pojedinostima danas raspravlja, radikali su, prema rečima poslanika Milorada Mirčića, podneli niz amandmana kako bi zakon bio što precizniji i to iz razloga što popis stanovništva može i te kako da služi za različite manipulacije.
Poslanica SRS Vjerica Radeta kazala je da je prilično zabrinjavajuće šta sve planira da se popisuje, način na koji se to planira i mogućnost falsifikovanja podataka.
"Mi tražimo da posledice popisa budu preciznost, tačnost, istiniti podaci, na osnovu čega bi nakon popisa mogla da se izvrši ozbiljna analiza i da se rešavaju problemi do kojih će se moguće u toku popisa i popsle njega doći", kazala je Radeta.
Poslanik Tomislav Ljubenović ocenio je da će vlast nakon popisa imati prilike da se uveri u to koliko ljudi se odselilo iz države i to uglavnom mladih i obrazovanih, ali i sredovečnih obrazovanih.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović istakao je da je jako važno da postoje drugačiji modeli prikupljanja informacija koje omogućavaju lakše operisanje podacima i ilustrovao taj problem primerom kada je Rusija tražila tačan popis zasada pod jabukama, a jedini relevantni podaci koje su imali bio je popis iz 2011. godine.