
Izvor: RTS, 03.Jun.2014, 21:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poplavljena i srpska ekonomija
Kakve će tačno biti posledice majskih poplava još ne može precizno da se govori, jer šteta nije utvrđena. Ipak, ekonomisti časopisa Makroekonomske analize i trendovi procenjuju da će zbog toga privreda ove godine umesto da raste biti u recesiji, a čeka nas i brži rast cena, posebno hrane.
I bez poplava nije bilo sigurno da će srpska privreda ove godine ostvariti rast niti da će država minus u budžetu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << uspeti da zadrži na 7,1 odsto. A s poplavama i ti planovi su pali u vodu.
Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković kaže da je izvesno da ćemo skliznuti od nule u recesiju.
"Imali smo svoje probleme i pre poplava, pre svega je reč o budžetskoj rupi i javnim finansijama. Sada će taj problem biti dodatno produbljen. Ostaje da vidimo šta je vlada planirala, rebalans je tu iza ćoška", navodi Vučković.
Lopta je u polju Vlade. Ako donese rigorozne mere pozitivni efekti mogu se očekivati i pre kraja godine.
"Biće efekta posebno na strani restrikcija, recimo smanjenje plata u javnom sektoru. Koliko znam već su institucije dobile nalog da se pripreme za sprovođenje te mere od 1. jula", kaže ekonomista Miladin Kovačević.
U poređenju sa solidarnim porezom, smanjenje plata za 10 odsto donelo bi dvostruko veću uštedu. S druge strane to znači da će više građana imati još manje para dok, zbog poplava, stižu dodatna poskupljenja.
"Ovogodišnja poljoprivredna sezona biće lošija nego lane, u kojoj meri ne znam. Prvo će biti pogođene cene neprerađene hrane - povrće, voće, živo meso - jer stočni fond je stradao. Cene svih tih će se povećati, a povećaće se i cene žive stoke zato što će i kukuruz poskupeti", kaže ekonomista Gordana Vukotić Cotič.
Kakvo će biti stanje u našem džepu i državnom budžetu najviše će zavistiti od toga šta će Vlada uraditi - rebalansom, koji je i preduslov za dogovaranje aranžmana sa MMF i da li će reformisati javni sektor.