Podrška i hitne preporuke Evropskog parlamenta Srbiji

Izvor: RTS, 30.Okt.2019, 20:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Podrška i hitne preporuke Evropskog parlamenta Srbiji

Iz Evropskog parlamenta podrška Srbiji u nastavku evrointegracija, ali i niz hitnih preporuka – da se poboljšaju vladavina prava, sloboda medija, a kroz dijalog sa opozicijom uspostave fer uslovi za predstojeće parlamentarne izbore. To se čulo na 11. sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU–Srbija.
Trenutna situacija u procesu proširenja nije sjajna, svesna je kopredsedavajuća >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Tanja Fajon, čemu je, kaže, posebno doprinela odluka Evropske komsije da Severna Makedonija i Albanija ostanu bez otvorenih pregovora.

"Smatramo da je ovo propuštena prilika i strateška greška EU koja utiče na njen kredibilitet i imaće ozbiljne posledice za evropsku stabilnost i bezbednost. Verujem da će Evropski savet promeniti odluku u vezi sa Severnom Makedonijom i Albanijom pre samita EU-Zapadni Balkan u Zagrebu. Ako se to ne desi, ceo region će postati nestabilan i izložen uticajima Rusije, Kine i Turske", ocenjuje Fajonova.
Resorna ministarka veruje u evropski put, bez obzira na trenutne okolnosti. Spremni smo, kaže da otvarimo bar četiri nova poglavlja. Ističe da sa unijom imamo ugovorni odnos i negoduje što je aktuelizovana tema promene metodologije pregovaračkog procesa.
"Srbija je pokazala da je potpuno pouzdan partner koji ne menja svoju politiku preko noći čak i kada okolnosti nisu na ruku, dakle trenutno nisu na ruku politici proširenja, ali isto tako postavljamo pitanje da li je EU tako pouzdan partner", objašnjava Jadranka Joksimović, ministarka za evropske integracije.
Šta treba unaprediti 
Predstavnici Evropske unije podsećaju da uskoro stiže novi dokument koji ocenjuje šta smo uradili u vladavini prava. Dodaju da se mora uraditi više.
"Potrebno je raditi dodatno u postizanju nezavisnosti pravosuđa, pre svega ustavnoj reformi. Nedostaci u oblasti slobode izražavanja ostaju i dalje pitanje koje brine", ocenjuje Kimo Lahdevirta, ambasador Finske u Srbiji.
Matea Norčič Štamcar, zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji navodi da je jedan od prioriteta da uspostavi demokratske institucije.
"Još jedan prioritet za Srbiju je da uspostavi demokratske institucije. Srbija je u predizbornom periodu, ključno je da se svi uključe u izborni proces i da on bude transparentan", objašnjava Norčič Štamcareva.
Nema napretka u slobodi medija, konstatuju gosti parlamenta. Tanju Fajon brinu informacije o nasilju i zastrašivanju novinara, što, kako smatra, ne bi trebalo da se događa u zemlji kojoj je cilj članstvo u EU.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.