
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Avg.2020, 15:57
Pandemija ugrožava ekonomiju poljoprivredne škole u Svilajncu
Poljoprivredno-veterinarska škola sa domom učenika u Svilajncu ima jednu od najvećih školskih ekonomija u Srbiji. Proizvodnja se odvija na 130 hektara a učenici škole, njih skoro sedam stotina učestvovali su putem praktične nastave na održavanju školske ekonomije. Međutim zbog izbijanja pandemije i nemogućnosti održavanja praktične nastave obimnu proizvodnju realizuju samo zaposleni.
Zaposleni u Poljoprivredno-veterinarskoj školi sa domom učenika u Svilajncu su se >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << suočili sa problemom održavanje velike školske ekonomije zbog izbijanja pandemije i nemogućnosti dolazaka đaka ne samo na običnu već i na praktičnu nastavu koja je i najvažnija u njihovom obrazovanju.
"Imamo 130 hektara na ekonomiji, 100 hektara ratarstva, 8 hektara je pod voćnjacima i tri i po hektara pod vinogradima. Školsko dvorište kao bazna ekonomija prostire se na 10 hektara tako da radimo obimnu i raznovrsnu proizvodnju a sve to u cilju obrazovanja učenika i sticanja tih praktičnih veština i znanja. Smatramo da jednostavno ova situacija nije dobra za decu jer su zbog korone sprečena da dolaze u školu i ta nastava se odvija online, a to nije dobro posebno za poljoprivredne škole", kaže Nenad Milojević, pomoćnik direktora za ekonomiju Poljoprivredno-veterinarske škole sa domom učenika u Svilajncu.
Proizvodnja na školskoj ekonomiji ne može da stane. Zbog toga su svi radnici Poljoprivredne škole u Svilajncu angažovani a trenutno je u voćnjacima aktuelna berba šljiva.
"Mi ovo obično radimo sa decom, sve što ovde vidite to deca rade ali sada je korona pa rade i radnici škole. Trenutno beremo čačansku rodnu i onda ide na zamrzavanje pa u hladnjaču. Jeste malo teško ali borimo se i moramo da završimo sav posao. Deci smo putem video snimaka sve slali, preko društvenih mreža i vibera i slali smo kako mi radimo, pa su oni to kući primenjivali, pa su i oni nama slali kako to oni rade kući", Milan Rajković- profesor praktične nastave.
Pored ratarske i voćarske proizvodnje ova srednja škola u Svilajncu ima i svoju farmu. Nedostatak učenika koji su od prve godine angažovani u praktičnoj nastavi se primećuje ali svi zaposleni i dalje dobro održavaju stočarsku proizvodnju.
"Moramo hranu da pripremamo stalno, moramo životinje da hranimo tako da smo mi ovu situaciju spremno dočekali. Od samog trenutka kada je bila vanredna situacija do dana današnjeg tu su radnici, profesori, sada su nam se uključili i profesori sa opšte obrazovanih predmeta tako da ceo proces proizvodnje u stočarstvu funkcioniše onako kako treba. Postižemo sve radom, tu smo svakog dana od ujutru od sedam pa dok ne završimo obaveze u toku dana . Imamo pomoć svih radnika škole pošto škola ima oko 160 radnika i mi smo se tu međusobno podelili a prioritet uvek ima sektor koji tog dana ima najviše obaveza", kaže Vesna Tokić, profesorka veterinarske grupe predmeta.
Nakon proglašenja vanredne situacije u martu zaposleni su napravili plan kako da održe obimnu školsku ekonomiju bez učenika.
"Tako da smo sve radnike angažovali, od tetkica, kuvarica, pomoćnih kuvara, spremačica, domara, preko profesora, vaspitača i svi su oni dobili svoj raspored rada i svi su bili angažovani u nekom delu proizvodnje jer jednostavno u tom periodu nam je recimo na povrtarskoj proizvodnji bila baš intenzivna i završna faza proizvodnje rasada", kaže Milojević.
Poljoprivredna škola u Svilajncu sve što proizvede od povrća koristi za dom učenika a cveće koje se uzgaja koristi se za ukrašavanje dvorišta i objekata. Škola ima oko 700 učenika a većina dolazi iz porodica koje se već bave poljoprivrednom proizvodnjom.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...