Pajtić: Statut do kraja marta

Izvor: B92, 21.Feb.2009, 02:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pajtić: Statut do kraja marta

Beograd -- Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je da očekuje da će Statut Vojvodine do kraja marta biti usvojen u Skupštini Srbije.

"Važno nam je da se i zakon i statut nađu na dnevnom redu republičkog parlamenta u martu i da do kraja meseca budu izglasani kako bi pokrajinska skupština, do 31. marta, mogla da usvoji budžet, jer nam ističe privremeno finansiranje. To je javno obećala i predsednica skupštine", rekao je Pajtić u intervjuu za Politiku.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Prema njegovim rečima, kada pokrajinski sekretari i republički ministri usaglase tekst zakona o nadležnostima Vojvodine, republička vlada će ga predložiti republičkom parlamentu i uputiti i Skupštini Vojvodine.

"Dakle, statut se ne vraća u Vojvodinu, već ćemo razmatrati informaciju sa predloženim tekstom i izmene dopune statuta, koje će značiti tehničko i terminološko usaglašavanje statuta sa zakonom o nadležnostima. Zatim, te izmene i dopune idu u republički parlament", objasnio je Pajtić.

On je naveo da "neće biti suštinskih promena, nijedna nadležnost manje, niti će biti izbrisana ijedna odredba koja nosi ekonomski boljitak gradjanima Srbije i Vojvodine".

Pajtić je rekao da očekuje da će predlog Statuta Vojvodine podržati i SPS, "koji je učestvovao i u izradi statuta, predložio amandmane koji su bili prihvaćeni i glasao za statut u Skupštini Vojvodine", a da izjavu lidera te stranke Ivice Dačića nije shvatio kao izjavu o neprihvatanju, već o tome da SPS ne bi glasao za dokument kojim se stvara država u državi.

Čiplić: Statut nije secesionistički

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić izjavio je da Statut Vojvodine nije secesionistički, ocenivši da je nametanje te ideje besmisleno jer su 65 odsto građana u Vojvodini Srbi.

Hoće li oni da se otcepe od Srbije, zapitao je Čiplić u intervjuu za Novosti. Čilić je kazao da je svako ko je protiv statuta i otežava njegovo donošenje, istovremeno i protiv konstituisanja Republike Srbije u svom ustavnom okviru.

"Ustav kaže da svi građani imaju pravo na autonomnu pokrajinu, a država treba da omogući pravni okvir za to. 'Branitelji' Srbije napadaju tu odluku, zapisanu u Ustavu", rekao je Čiplić.

On je istakao da jedino Ustavni sud može da kaže da li je statut protivustavan.

"Kao čoveka koji je pet godina bio sudija Ustavnog suda, koji se pre toga bavio ustavnim pravom i regionalizacijom državne vlasti, niko me nije ubedio koje su to odredbe statuta protivustavne. Sve ocene protiv statuta su floskule, pucnji u prazno. Nisam čuo nijedan argument", kazao je Čiplić.

Navodeći da je najčešće problematizovano pravo Vojvodine da ima predstavništvo u Briselu, Čilić je istakao da bi ono bilo "u funkciji promocije kulturnih, prosvetnih i drugih interesa u Savetu evropskih regija".

"Pa, u Ustavu piše da autonomne pokrajine i lokalne samouprave imaju pravo da se povezuju sa jedinicama drugih država. A ne znam samo šta će reći svi oni koji imaju konzervativno shvatanje države nasleđeno iz 19. veka kada posle Vojvodine počnu da se formiraju i ostale pokrajine Srbije", rekao je Čiplić.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.