Izvor: B92, 07.Maj.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PROSPER: KARADZIC I MLADIC USLOV ZA NASTAVLJANJE POMOCI

Vasington, Beograd -- "Tesko je zamisliti ukidanje suspenzije americke pomoci Srbiji i podrske Jugoslaviji u medjunarodnim finansijskim institucijama, koju je Kongres postavio 31. marta, u situaciji kada se na slobodi nalaze bivse vodje bosanskih Srba Radovan Karadzic i Ratko Mladic. Medjutim, jedino ako se bude pouzdano znalo da se njih dvojica ne nalaze na teritoriji Srbije, i ako u medjuvremenu budu ispunjeni svi ostali uslovi, usledice sertifikacija drzavnog sekretara kolina Pauela, neophodna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za obnavljanje pomoci i podrske vlastima u Beogradu", rekao je ambasador Pjer Risar Prosper, predstavnik Vlade SAD za pitanja ratnih zlocina. Prosper je razjasnio i dilemu oko sadasnjeg predsednika Srbije Milana Milutinovica, jednog od optuzenih za ratne zlocine, cije izrucenje Vasington postavlja kao jedan od preduslova za obnavljanje pomoci Srbiji i medjunarodne podrske SRJ. Prema Prosperovim recima, veoma je prisutno "politicko raspolozenje" da pitanje Milutinovicevog izrucenja Hagu bude zamrznuto do isteka njegovog predsednickog mandata, u decembaru ove godine, s tim sto administracija SAD iskazuje spremnost da posle toga Milutinovicu eventualno bude sudjeno u Beogradu na osnovu optuznice Medjunarodnog tribunala za ratne zlocine. "Spremni smo da i u Srbiji podrzimo, politicki, finansijski i tehnicki, lokalna sudjenja za ratne zlocine. Ali, pre nego sto to ucinimo, potrebni su znacajan progres i saradnja s Tribunalom u Hagu. Kad se, jednom, dodje do te tacke i kad drzavni sekretar bude u situaciji da potvrdi postojanje saradnje s Hagom, Srbija ce od toga imati i druge koristi, pored obnavljanja zadrzane pomoci SAD", rekao je Prosper, pominjuci u tom kontekstu i organizovanje savetovanja u Srbiji kojim bi se "pomoglo lokalnim vlastima i pravosudju u sto brzoj izgradnji domacih kapaciteta za suocavanje, na odgovarajuci nacin, s problemima ratnih zlocina".

Prosper je, generalno uzev, iskazao zadovoljstvo resenoscu Vlade Srbije da pocne ubrzano skidanje sadasnje "haske hipoteke". "Ohrabreni smo pomakom u Beogradu u odnosu na potrebu da, posle usvajanja zakona, bude uspostavljena i trazena saradnja s Hagom, ukljucujuci i izdavanje naloga za hapsenje svih optuzenih koji se nalaze na teritoriji Srbije. Nadam se i ocekujem da ce vlast u Beogradu preduzeti akciju da se otpuzeni za ratne zlocine nadju u istraznom zatvoru, jer je to jedini put ka normalizovanju situacije i napretku u regionu. Sa svakim novim potezom, sve smo blizi resavanju problema. Ali, jos nismo stigli do tog cilja", rekao je Pjer Risar Prosper. On je zakljucio da Vasington ne poseduje "preciznu listu, niti formulu" oko zahteva cije se ispunjenje ocekuje od Beograda, i da se, zbog toga, pazljivo prati i ocenjuje svaka konkretna akcija i svaka inicijativa koja ide iz Srbije prema Medjunarodnom tribunalu za ratne zlocine.

Zadrzavajuci se posebno na "slucaju Karadzic i Mladic", Prosper je izrazio ocekivanje da ce trazenim kolosekom prema Hagu krenuti i vlasti u Republici Srpskoj. "Razgovarao sam s njima nedavno u Banjaluci i jasno im stavio do znanja da su na ivici da ostanu iza ostalih u regionu, koji idu ka normalizovanju situacije i ka Evropskoj uniji. S druge strane, RS ce nastaviti da trpi posledice svoje nesaradnje i nedostatka spremnosti da odigra potrebnu ulogu u ovom procesu resavanja problema sa optuzenima za ratne zlocine. Mislim da su razumeli moju poruku i verujem da se menja njihovo raspolozenje oko saradnje s Tribunalom. Mislim da je samo pitanje vremena kad ce se Karadzic i Mladic naci na putu u Hag", rekao je Prosper.

Premijer Srbije Zoran Djindjic, u izjavi za Radio B92, kaze da Prosperovo upozorenje treba shvatiti ozbiljno, ali da Srbija ne moze nista vise da ucini. "U ovom trenutku ne vidim velike mogucnosti za nase delovanje. Spadam medju one koji ozbiljno shvataju i najblaze negativne promene na svetskoj politickoj sceni vezane za nasu zemlju, ne spadam u one koji zabadaju glavu pesak i kazu da to nije nista. S druge strane, mi mozemo da uradimo samo ono sto je u nasoj moci. Makoliko te pretnje bile ozbiljne, mi ne mozemo da uradimo nesto sto nije u nasoj moci. Ja ne mogu sada da bilo kome dam bilo kakvu garanciju da cemo uraditi nesto novo u vezi s tim zahtevom, a da ne znamo nijednu cinjenicu, da nemamo nikakve podatke, da imamo samo podatke u novinama da se Karadzic i Mladic povremeno nalaze na teritoriji Srbije, osim sto se nalaze na teritoriji Republike Srpske", kaze Djindjic.

Posebno je zanimljiva tvrdnja, koju je Prosper izneo, da ce pomoc SAD biti nastavljena ukoliko se dokaze da Karadzic i Mladic nisu u Srbiji.

"To nije nas posao", kaze za B92 republicki ministar policije Dusan Mihajlovic. "Ako neko iznese neku tvrdnju, on treba i da je dokazuje.

Mislim da mi nismo u obavezi da dokazujemo da Karadzic i Mladic nisu u Srbiji, mi to znamo, a ako neko ima dokaze za suprotno onda treba da ih iznese i problem je resen. To je bespotreban spor i mislim da cemo se sporazumeti i da to nece biti prepreka za odobravanje pomoci SAD", kaze Mihajlovic.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.