PRIČA O NAJMLAĐEM SRPSKOM VOJNIKU: Momčilu (8) je pobijena cela porodica, a onda kreće u OSVETU i postaje HEROJ

Izvor: SrbijaDanas.com, 23.Avg.2020, 21:26

PRIČA O NAJMLAĐEM SRPSKOM VOJNIKU: Momčilu (8) je pobijena cela porodica, a onda kreće u OSVETU i postaje HEROJ

Da li znate ko je bio najlmađi srpski i svetski kaplar u Prvom svetskom ratu?

Priča o dečaku kome je pobiijena cela porodica i koji se sa osam godina priključuje vojsci, prelazi Albaniju i postaje najmlađi podnarednik u istoriji srpske vojske, zanimljiva je nao i ceo njegov život.

I premda većini Srba ime Momčilo Gavrić neće značiti previše, verovatno je došlo vreme da saznaju o njegovom herojskom činu.

🇷Момчило Гаврић (Трбушница, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << 1. мај 1906 — Београд, 28. април 1993) је био поднаредник Шестог артиљерског пука Дринске дивизије и најмлађи подофицир на свету у току Првог светског рата. Био је учесник Солунског фронта где је и рањен. После Церске битке, 1914. године, са осам година је стекао чин каплара, а војвода Живојин Мишић га је на Кајмакчалану, 1916. године, у десетој години унапредио у чин поднаредника. Рођен је 1. маја 1906. године у Трбушници код Лознице као осмо дете Алимпија и Јелене Гаврић. У почетку Првог светског рата имао је пуних осам година. Почетком августа 1914. године аустроугарски војници из хрватске 42. домобранске пешачке дивизије (позната и као „Вражја дивизија“) су му убили оца, мајку, три сестре, четири брата и бабу, а кућу запалили. Он је преживео захваљујући оцу који га је послао код стрица да нађе запрегу. Оставши и без породице и без дома, пошао је на Гучево да тражи српску војску. Пронашао је Шести артиљеријски пук Дринске дивизије којим је командовао мајор Стеван Туцовић, брат Димитрија Туцовића. Када им је испричао шта се догодило војници су истог дана осветили Гаврићеву породицу, а он је постао војник у њиховим редовима.[3] Мајор Туцовић је наредио војницима да сваког дана дају Гаврићу да опали три пута из топа да би на тај начин осветио своју породицу. После рата похађао је гимназију „Хенри Рајт“ у Фавершаму, а затим је завршио графичарски занат и обуку за возача у Београду. Оженио се Косаром са којом је радио у фабрици хартије „Вапа“ у Београду. Занимљивости Док је био на одслужењу војног рока у Славонској Пожеги, 1929. године, Момчило је доживео непријатности и хапшење од официра Југословенске краљевске војске, иначе бивших аустријских официра, јер му нису веровали да он има већ четири ратне године иза себе и да је носилац Албанске споменице.За време Другог светског рата немачки окупатори су га два пута затварали у логор, а пред стрељачки строј изводили су га и партизани. Након рата, у време политичког пријатељства југословенског председника Јосипа Броза са албанским председником Енвером Хоџом, Момчило је био хапшен и од ОЗНЕ, због јавно изреченог става „да нам Албанци нису браћа“.

A post shared by 🇷🇸СРПСКИ ВИТЕЗ🇷🇸 (@vitez____od____srbije) on Aug 23, 2020 at 7:34am PDT

Momčilo Gavrić rođen je 1. maja 1906.godine u Trbušnici u okolini Loznice. Rođen je kao osmo dete od majke Jelene i oca Alimpija Gavrića. Sva njegova tragedija kreće u trenutku kada ima samo osam godina. Početkom avgusta 1914. godine dolaze austrugarski vojnici iz Hrvatske domobranske 42. divizije, koja je bila poznata pod zloslutnim nadimkom „Vražja divizija“.

Tada malom dečaku od osam godina Momčilu Gavriću ubijaju oca, majku, babu, četiri brata, tri sestre. Zapalili su mu kuću. Igrom neverovatnih okolnosti i neverovatne sreće mali momčilo je ostao živ samo zahvaljujući ocu koji ga je poslao da nađe zapregu kod strica. Momčilo ostaje sam, bez igde ikoga na svetu i bez ičega. Potpuno sam.

Nailazi na Šesti artiljerski puk Drinske divizije. Ovim pukom komandovao je Stevan Tucović, koji je bio brat Dimitrija Tucovića. Mali Momčilo je vojsci ispričao šta su neprijateljski vojnici uradili njegovoj porodici, biva primljen u redove puka i počinje da piše neverovatnu životnu i istorijsku priču.

Dobrotvorka Ledi Pedžet ga je zvala Srpski vitez, Miteran mu je 1985.g. dodelio orden, Grci su mu postavili zlatnu ploču na Krfu. General Lepardije je rekao: "Šteta što niste bili francuski vojnik imali biste spomenik na Jelisejskim poljima".

MOMČILO GAVRIĆ pic.twitter.com/OWT98gNg0x

— Jovana Ćirković (@rilivadivuk) August 23, 2020

Istorijski podaci kazuju da je major Stevan Tucović, čuvši i utvrdivši priču malog Gavrića, naredio vojnicima da svakog dana daju Momčilu Gavriću da puca iz topa tri puta, ne bi li na taj način osvetio porodicu.

Istoriji će ostati poznat kao podnarednik Šestog artiljerskog puka Drinske divizije, kao i najmlađi podoficir na svetu u toku Prvog svetskog rata. Takođe, vojvoda Živojin Mišić je Momčila Gavrića 1916. godine, kada je momčilu bilo 10 godina na Kajmakčalanu unapredio u čin podnarednika, a pre toga je posle Cerske bitke sa osam godina stekao čin kaplara.

Momčilo Gavrić premunuo je 28.aprila 1993. godine.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.