PRIBLIŽAVAMO SE MOMENTU ISTINE Ovo je jedna od opcija - kako će se nastaviti dijalog između Beograda i Prištine

Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Okt.2021, 09:13

"PRIBLIŽAVAMO SE MOMENTU ISTINE" Ovo je jedna od opcija - kako će se nastaviti dijalog između Beograda i Prištine

Brisel je u četvrtak bio domaćin nastavka pregovora između Beograda i Prištine, a Nemanja Starović objašnjava da se radi o nastavku dijaloga na tehničkom nivou

Državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Nemanja Starović kaže za RTS da prištinska administracija svojim ponašanjem otvoreno baca rukavicu u lice Beogradu i evropskim medijatorima, zbog čega veruje da se približava "momenat istine", kada će morati da se dobije jasan odgovor na pitanje da li je Briselski >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << sporazum na snazi ili nije.

, kako bi se pronašlo rešenje za pitanje slobode kretanja, odnosno prometa automobila preko administrativnih prelaza.

- Međutim, imali smo priliku da vidimo i čujemo juče jedan stav Prištine koji nam je dobro poznat i koji je izraz potpunog odsustva želje za bilo kakvim kompromisom - ističe Starović.

Kaže da su i prethodne prištinske administracije odbijale da sprovedu obaveze preuzete potpisivanjem Briseloskog sporazuma, ali da su za to tražile nekakva opravdanja, dok Aljbin Kurti sa svojim saradnicima veoma jasno i otvoreno govori da ne želi da sprovede Briselski sporazum, uz obrazloženje da su ga potpisali pripadnici prethodnih administracija.

- Oni na taj način veoma otvoreno bacaju rukavicu u lice, ne samo zvaničnom Beogradu, već i evropskim medijatorima. Zbog toga verujem da se u narednih nekoliko meseci približavamo takozvanom momentu istine, kada će morati da se dobije jasan odgovor na pitanje da li je Briselski sporazum na snazi ili nije - naglašava Starović.

Ističe da Srbija mora dobiti veoma jasne garancije da će Briselski sporazum biti primenjen u celosti, što bi, kako kaže, bio najbolji mogući ishod.

- Ako takve garancije od evropskih medijatora ne dobijemo, bojim se da ćemo doći u situaciju da ćemo morati u brojnim segmentima da se vratimo u vreme pre nego što je Briselski sporazum potpisan 2013. godine, što ne bi bilo dobro - upozorava Starović.

Naglašava da su čak i albanski birači na lokalnim izborima Kosovu i Metohiji pokazali šta misle o politici Aljbina Kurtija jer je, kako navodi, izgubio blizu 300.000 glasova.

- U svemu tome leži jedna opasnost , a u skladu sa narodnom mudrošću da je zver najopasnija kada je ranjena i zbog toga imamo visoku dozu opreza kada su u pitanju budući potezi Aljbina Kurtija i prištinske administracije. Bojim se da ćemo u narednim nedeljama i mesecima svedočiti pokušajima Prištine da destabilizuje situaciju na terenu, po dobro oprobanom receptu - ističe Starović.

Kaže da je za Srbe na Kosovu i Metohiji formiranje Zajednice srpskih opština nasušna potreba i nada se da će u Evropskoj uniji prevladati razum.

Nemanja Starović kaže i da je izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evrointegracija veoma dobar, pa čak i najpozitivniji u poslednjih nekoliko godina.

- Ipak, nema prostora za velikom euforijom, koliko god bili zadovoljni, pre svega preporukom da se do kraja godine otvore još dva pregovaračka klastera, a imajući u vidu da konačni sud ipak donose države članice - navodi Starović.

Podseća da je u regionu već bilo primera da prepruke Evropske komisije budu redovno blokirane od strane država članica.

- Na nama je da nastavimo sa sprovođenjem reformi, koje su u interesu naših građana, svesni činjenice da je punopravno članstvo u Evropskoj uniji naš nedvosmislen interes - naglašava Starović.

Ističe, ipak, da to samo manjim delom zavisi od Srbije, a mnogo većim delom od volje u državama članicama Unije.

Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković boravio je nedavno u Vatikanu, gde je dobio podršku Svete stolice kada je reč o očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, što je, ističe Starović, izuzetno važna poruka.

- Koliko god nekada bili kompilokavni odnosi između Srpske pravoslavne crkve i Rimokatoličke crkve, odnosi Srbije i Vatikana su za nas veoma dragoceni, imajući u vidu pre svega da Sveta stolica ne priznaje nezavisnost Kosova i Metohije i da je autoritet te države u međunarodnoj areni izuzetno velik - objašnjava Starović.

Kaže da sigurno postoji bar nekoliko desetina suverenih država, pre svega u Latinskoj Americi, koje u svojoj spoljnopolitičkoj orijentaciji u značajnoj meri prate pozicioniranje Svete stolice.

- Moramo biti svesni činjenice da rimokatolički svet broji preko milijardu i 300 miliona ljudi. Moramo nekako da se izmestimo iz balkanocentrične i evrocentrične perspektive. Najveći broj rimokatolika na svetu živi izvan evropskog kontinenta i govorimo o nacijama sa kojima imamo uglavniom veoma dobre i prijateljske odnose - navodi Starović.

Smatra da je važno da dijalog između Srbije i Vatikana ostane intenzivan, a da bi u perspektivi bilo dobro i da se razvije dijalog između Srpske pravoslavne crkve i Rimokatoličke crkve, koji ne bi bio opterećen užim balkanskim problemima.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.