PRETI NAM TOPLOTNI UDAR! Od vrućine može da se UMRE, a ako primetite OVE SIMPTOME u velikoj ste opasnosti

Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Jul.2019, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PRETI NAM TOPLOTNI UDAR! Od vrućine može da se UMRE, a ako primetite OVE SIMPTOME u velikoj ste opasnosti

Ruski doktor Jevgenij Ivanenko apeluje da zovete hitnu pomoć ako temperatura tela dostigne 40 ili više stepeni, a do dolaska lekara, pacijenta prenesite u rashlađeni prostor da leži na leđima ako je pri svesti, a ako nije, na bok.

Sunčanica i toplotni udar su redovne nuspojave leta. Gotovo da ne postoji osoba koja makar jednom u životu nije doživela ovu neprijatnost jer tropske vrućine mogu da izazovu ozbiljne tegobe i kod potpuno zdravih osoba, upozoravaju lekari. >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com <<

- Iako se čini da je rashlađivanje na moru, reci, bazenu dovoljna odbrana od sunca, to zapravo uopšte nije slučaj jer je kod sunčanice fatalna izloženost glave, a toplotni udar se može doživeti i u zatvorenom prostoru. Mada imaju slične simptome, potrebno je razlikovati ove dve pojave jer zahtevaju različito lečenje, apeluju stručnjaci. Naime, sunčanica nastaje prekomernim direktnim izlaganjem, pre svega potiljka glave i vrata, sunčevim zracima. Počinje jakom glavoboljom i porastom telesne temperature - objašnjava ruski lekar Jevgenij Ivanenko.

- Koža je suva, mogu se pojaviti i mehurići ili crvenilo koji izazivaju svrab i žarenje. Česte manifestacije su i umor i malaksalost, pospanost i vrtoglavica, zujanje u ušima ili kratkotrajni gubitak sluha, osetljivost očiju na svetlost, a kod starijih osoba može doći i do gubitka svesti. Osobu sa ovakvim simptomima je neophodno odmah smestiti u hladovinu ili rashlađenu prostoriju, staviti je u poluležeći položaj, osloboditi je viška odeće i dopustiti da koža diše. Dati joj tečnost kako bi se organizam iznutra rashladio, a spolja temperaturu sniziti hladnim oblogama na potiljku i glavi - navodi Ivanenko.

Još jedan zdravstveni problem javlja se kao negativna posledica preteranog izlaganja visokim temperaturama, a to je toplotna iscrpljenost. Može se razviti i nekoliko dana posle izlaganja visokim temperaturama usled fizičkih aktivnost. Simptomi su umor, slabost, vrtoglavica, glavobolja, nesvestica, mučnina i povraćanje, mišićni grčevi, otežano znojenje, bleda, hladna i vlažna koža, ubrzano i površno disanje. Iz toplotne iscrpljenosti može se razviti toplotni udar.

Sa druge strane, ističe on, toplotni udar može da nastane ne samo prekomernim izlaganjem sunčevim zracima već i usled pregrejanog i vlažnog vazduha, pogotovo kod ljudi koji rade u takvim prostorima, na primer, u pekarama, kuhinji u javnom prevozu...

- Toplotni udar nastaje kada se telo pregreje u kratkom vremenskom roku. Nastaje usled naglog povećanja telesne temperature i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama, što je 37 stepeni. Simptomi toplotnog udara su telesna temperatura viša od 40 stepeni, ubrzan puls (više od 160 otkucaja u minutu), opšta slabost, topla i suva koža bez znojenja, ubrzan puls i disanje, pad krvnog pritiska, vrtoglavica, glavobolja, mučnina, povraćanje - kaže ruski lekar.

Za razliku od sunčanice, gde nije neophodno zvati lekara, osim u težim slučajevima gubitka svesti, toplotni udar je stanje koje zahteva hitnu medicinsku intervenciju, naglašava Ivanenko.

- Odmah pozovite hitnu pomoć, a do njihovog dolaska osobu prenesite u rashlađeni prostor, postavite je u ležeći položaj na leđa ako je pri svesti, a ako nije, na bok, pa noge podići iznad nivoa glave i polivati hladnom vodom kako biste pokušali da temperaturu spustite ispod 38 stepeni - kaže doktor.

Trudnice, stariji od 65, tek rođena deca, deca do četiri godine su posebno ranjivi jer se njihov organizam sporije prilagođava velikim vrućinama i naglim promenama temperature.

Hronični bolesnici sa bolestima srca, plućnim bolestima, bolestima bubrega, gojazne osobe, osobe sa visokim krvnim pritiskom, dijabetičari, psihički bolesnici, alkoholičari i osobe koje već imaju opekotine od sunca (tako da im spoljna povišena temperatura znatno otežava tegobe i pogoršava zdravstveno stanje, pa se kod njih javlja groznica, malaksalost, nesvestica...)

Osobe koje redovno koriste neke lekove ili su tokom vrućine popile neke od sledećih lekova: antihistaminici, tablete za mršavljenje, diuretici, sedativi, sredstva za smirenje, stimulansi, antikonvulzivni lekovi, lekovi za srčane bolesnike, lekovi za krvni pritisak, antidepresivi i antipsihotici, dodatno su ugrožene. Kokain ili metamfetamin takođe su povezani sa povećanim rizikom od toplotnog udara.

U šolji vrele vode razmutite kašičicu tucane ljute paprike. Kašiku smese pomešajte sa hladnom vodom i popijte, ali lagano, gutljaj po gutljaj.

Eterična ulja su odlična u slučaju sunčanice. Pomešajte ulje lavande i badema, susama ili jojobe, ruzmarina i bosiljka i time namažite dlanove, tabane i grudni koš. Još jedno ulje koje pomaže ublažavanju tegoba od sunčanice je ono koje se dobija od belog luka. Iscedite sok od dve velike glavice luka i razmažite ga po dlanovima i tabanima osobe koja je pretrpela sunčanicu.

Pogledajte rezultate

BONUS VIDEO: Krenuo je da čisti bojler i zanemeo od ŠOKA kada je video šta je sve pronašao u njemu (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.