
Izvor: RTS, 23.Jul.2019, 17:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Oprezno pri radu sa traktorima
Koliko traje obuka za vožnju traktora, šta je ono što moraju da znaju oni koji sednu za volan ove poljoprivredne mašine i koliko je opasno da deca voze traktor? Odgovore na ova pitanja potražili smo od nastavnika Marka Milosavljevića, sa ekonomije Poljoprivredno-veterinarske škole u Svilajncu.
U Poljopriveno-veterinarskoj školi u Svilajncu, učenici, osim osnovnih znanja, uče se i praktičnim veštinama >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << - upravljanju poljoprivrednim mašinama.
„Nastavnim planom i programom koje je propisalo Ministarstvo prosvete, u okviru praktične nastave, iz predmeta poljoprvredna tehnika, organizujemo obuku i vozački ispit za učenike drugog razreda obrazovnog profila - poljoprivredni tehničar i rukovalac mašina poljoprivredne tehnike. Samu obuku organizujemo tako da učenici mogu da steknu teorijska i praktična znanja i veštine koje su potrebne za samostalno i bezbedno upravljanje traktorom u saobraćaju na putu", kaže Marko Milosavljević.
Učenici su se već susretali sa veštinama upravljanja traktorima, većina njih zna da vozi traktore. Šta je ono na šta treba posebno da obrate pažnju?
„Napominjem i preporučujem mladim vozaćima da posebno obrate pažnju pre uključivanja u saobraćaj da provere ispravnost svetlosno-signalnih uređaja na vozilu, kao i to da pravilno procene udaljenost i brzinu kretanja vozila: Napomenuo bih mladim vozačima da je korišćenje žutog rotacionog svetla obavezno, ne samo noću i u uslovima smanjene vidljivosti, već uvek kada vuku priključno vozilo", navodi Milosavljević.
Svedoci smo brojnim nezgodama i nesrećama koje se događaju na traktorima: Često se dešava da stariji stavljaju decu na traktore da bi im pokazali kako ta mašina radi. Koliko je to opasno?
„To nikome ne bih preporučio. Traktor je, po svojim tehničkim karakteristikama, jedan vrlo složen mehanizam, tako da je stavljanje dece na traktor, opasno - sa mogućim ozbiljnim posledicama", zaključuje Milosavljević.