Odličan debi Kokoškova: Srbija deklasirala Finsku (FOTO)

Izvor: Večernje novosti, 20.Feb.2020, 21:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Košarkaška reprezentacija Srbije na gostovanju u Finskoj slavila u meču prve kvalifikacione utakmice za Evrobasket NA parketu postavljenom preko ledene podloge dvorane u predgrađu Helsinkija, Srbija je „zaledila“ Finsku na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2021. godine (80:58), ujedno i selektrskom debiju Igora Kokškova na klupi našeg nacionalnog tima. Čitanje finskog udžbenika, dobrim delom prepisanog iz koledž košarke, bio je lak posao za srpskog selektora >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << sa američkom doplomom. Kokoškov je postavio odbranu tako da je „smanjio“ teren rivalu koji konstantno traži višak prostora. U toj geometriji ni finski šuteri nisu imali mogućnost da dođu do izražaja (trojke 3/12 u prvom poluvremenu). Naša napadačka igra nije ni mogla da impresionira posle samo četiri treninga, ali je u većini slučajeva koristila svaku prednost nad rivalom. Posebno u skakačkom potencijalu. U prvih deset minuta imali smo više uhvaćenih lopti u napadu u odnosu na ukupan broj skokova protivnika. Pod košem se tražio kapiten Raduljica, Zagorac je sa spoljnih pozicija koristio visinsku nadmoć, Jaramaz, Avramović i Rebić prodorima napadali finsku odbranu. Uprkos lošem trojkaškom učinku (2/12), „orlovi“ su dva minuta pre odlaska na odmor stekli velikih 19 poena prednosti. Poslednji trzaj domaćin je napravio u uvodu treće četvrtine, kada su agresivnijom odbranom sputali naše napadačke ideje. Prilazak na „minus osam“ bio je signal za reakciju klupe. Ulaskom Avramovića i Rebića dobili smo na prodornosti, što je najlakši način za pravljenje rupa u defanzivnom zidu. Finski bedem se brzo urušio, do poslednje deonice Srbija je imala „plus 25“, a Kokoškov priliku da u završnici bez pritiska pruži minute reprezentativnim „bebama“ Trifunoviću i Iliću. Takođe i da predstavi momcima još neke principe svoje miksovane trenerske filozofije. Dok se ne zatvori ovaj prvi takozvani FIBA „prozor“, imaće još jednu. U nedelju protiv Gruzije u hali „Aleksandar Nikolić“.FINSKA 58SRBIJA 80(10:19, 14:18, 13:23, 21:20) DVORANA „Espo metro arena“.FINSKA: Marfi 7, Haf 4, Lindbom 7, Sepala, Palmi 16, Kanervo, Koivisto 7, Salin, Koti 2, Nutinen 4, Madsen 5, Vilson 6. SRBIJA: Radanov 2, Kravić 4, Ilić 4, Trifunović 5, Rebić 9 (3 as), Simonović 7, Jaramaz 3 (3 as), Veličković 2 (8 sk), Raduljica 19 (8 sk), Todorović 5 (7 sk), Zagorac 10 (8 sk), Avramović 10 (4 sk, 3 as). ČETVRTA ČETVRTINAMuče se i jedni i drugi sa postizanjem poena u poslednjoj četvrtini. Prekida to Rebić trojkoma posle tri minuta igre. Uzvraća istom merom Palmi (40:63).Priliku za debi je dobio i mladi Dalibor Ilić. Nije dobro krenuo, napravio je faul na šutu za tri, pa je napravio faul u napadu. Finci su tražili minut odmora (44:68).Raduljica je bio polovičan sa penala, a u igru je ušao još jedan debitant - Uroš Trifunović. Ilić se iskupio za greške i sjajno zakucao. Koivisto daje trojku na drugoj strani. Trifunović uzvraća trojkom (47:74).Radanov se upisao u strelce i time su svi igrači u dresu Srbije došli do poena. Na kraju ubedljiva pobeda - 58:80.TREĆA ČETVRTINA"Prazan hod" Srbije na startu drugog poluvremena. Za četiri minuta su "orlovi" postigli samo jedan poen, a Finska je to iskoristila da vrati razliku na jednocifrenu brojku (30:38).Konačno lošu seriju prekida Avramović polaganjem (30:40). Zagorac ostaje sam na šutu za tri i to kažnjava (30:43). Palmi polaže na prodoru, Raduljica se izborio za dva slobodna bacanja i realizovao ih je. Odmah ga je zamenio Kravić. Sjajan potez Avramovića kojim se vraća ogromna prednost i primorava Finska na tajm-aut (32:49).Avramović pogađa oba slobodna bacanja, da bi u borbi za loptu Marfi napravio nesportski faul na Veličkoviću. Novica je relizovao oba penala, a Rebić potom poentirao pod faulom i dao dodatno bacanje (34:56).Kravić daje četiri poena u nizu uvećava prednost Srbije pred poslednji kvartal (37:60).Foto: FIBADRUGA ČETVRTINARaduljica se vratio u igru i upravo posle njegovih poena sa poludistance Srbija dolazi do prve dvocifrene prednosti na meču (12:23).Simonović pogađa, Raduljica pravi ogromne probleme u reketu protivnika, pa domaći tim reaguje tajm-autom na polovini druge deonice (15:27).Najbolja akcija u dosadašnjem toku meča. Raduljica ostavlja za Todorovića koji snažno zakucava sa dve ruke. Simonović se zaleće na prodor i uspeva da iznudi faul Marfija za dva slobodna bacanja. Već u sledećem napadu Simonovića fauliraju na šutu za tri, a on daje sva tri penala (15:34).Lindbom pogađa trojku i prekida seriju Srbije, a Kokoškov reaguje minutom odmora na 97 sekundi pre odlaska na odmor (19:34).Nije predah pomogao Srbiji pošto je Madsen odmah po povratku pogodio novu trojku. Jaramaz je na drugoj strani pogodio pored dva čuvara pod faulom. Realizovao je i dodatno bacanje. Vilson je dao oba penala i tako postavio rezultat u prvom poluvremenu (24:37).Foto: FIBAPRVA ČETVRTINAFinska promašuje prvu trojku na meču, da bi Todorović posle odlične asistencije Jaramaza pogodio za tri (0:3). Haf promašuje zicere, Raduljica ispravlja promašaj Jaramaza. Koti zatim daje prve poene za svoj tim (2:5).Raduljica daje nove lake poene, Jaramaz ne pravi faul na vreme, Marfi zakucava. Ognjen pravi velike probleme Fincima, iznudio je drugu ličnu grešku Vilsona. Raduljica poentira, pa traži izmenu. Ušao je Kravić (4:9).Zagorac pogađa trojku, pa daje oba slobodna bacanja. Avramović zatim koristi svoju brzinu i poentira u prodoru (8:16).Rebić ulazi pod koš, pogađa pod faulom i daje dodatno slobodno bacanje. Posle prve četvrtine Srbija ima devet poena prednosti (10:19).Foto: FIBA