Od ponedeljka azil u Belgiji tražila 31 osoba

Izvor: Vesti-online.com, 03.Mar.2010, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od ponedeljka azil u Belgiji tražila 31 osoba

Više od 400 državljana Srbije je od početka godine zatražilo azil u Belgiji, rečeno je dnevnom listu "Danas“ u ambasadi ove zemlje u Beogradu.

U januaru je azil tražilo 58 osoba, u februaru 330, u ponedeljak 19, a utorak do 14 časova 12 osoba. Ambasadorka Belgije Deniz de Hauere kaže da je u februaru došlo do "neverovatnog“ porasta broja azilanata.

"To je veliki problem i iznenađenje za Belgiju, jer ne znamo šta da radimo s tolikim brojem ljudi. Osnovno >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << je pitanje zašto oni traže azil“, kaže De Hauer .

Ona je dodala da ambasada u saradnji sa srpskim institucijama pokušava da utvrdi razloge tolikog broja građana Srbije koji dolaze u Belgiju i da se nada brzom rešenju problema. Prema njenim rečima, Belgija ne može da pruži utočište tolikom broju ljudi.

"Uvek smo spremni da pomognemo građanima zemalja zahvaćenih ratom, ali o tome se u slučaju Srbije svakako ne radi“, kaže ona.

"Odlučili smo da svim tim osobama, srpskim državljanima, objasnimo da postoji mogućnost da odluka o njihovom azilu bude negativna. Posle meseci čekanja, što podrazumeva trošak vremena i novca, odluka naših vlasti može da bude negativna i oni će morati da se vrate u Srbiju. Mi smo svakako spremni da im, u skladu s međunarodnim pravom, omogućimo povratak“, navodi De Hauere za "Danas“.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.