
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Jul.2020, 05:18
Obolelima od raka koštane srži potrebne savremene terapije
Prema rezultatima upitnika koje sprovodi Udruženje obolelih od multiplog mijeloma (maligna bolest koštane srži) o ovoj bolesti i njenom lečenju u Srbiji, 60 odsto bolesnika i dalje imaju problema s neželjnim efektima intravenske terapije.
Rezultati su do sada pokazali da se skoro svaki drugi bolesnik žali na zamor, nedostatak energije i nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti, kao posledica osnovne bolesti i propratnih efekata intravenske terapije koju primenjuju, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pa 44 odsto bolesnika ima potrebu da pređe na oralnu terapiju, koja je efikasna i koja se bolje podnosi.
Vodeća svetska udruženja za lečenje multiplog mijeloma (MM) dala su preporuke za lečenje pacijenata u periodu trajanja kovid-19 infekcije i u njima jasno dale prednost oralnoj terapiji.
Internacionalno udruženje za multipli mijelom saopštilo je da „kod bolesnika sa RRMM gde god je moguće, preporuka je da se koristi oralna terapija, npr. iksazomib“.
Američko udruženje hematologa i Američko udruženje za kliničku onkologiju istakli su da "kod nekih pacijenata postoji mogućnost prebacivanja sa i.v. hemoterapije na oralnu terapiju, što bi smanjilo učestalost posete bolnicama“.
Udruženje pacijenata obolelih od multiplog mijeloma želi da skrene pažnju na posebnu grupu starije populacije, pacijente obolele od multiplog mijeloma koji su zbog svoje prirode bolesti dodatno ugroženi zbog pandemije korona virusa.
U lečenju multiplog mijeloma je u poslednjih dvadeset godina ostvaren revolucionaran napredak koji je u potpunosti izmenio tok ove bolesti. Danas je to hronična, dobro kontrolisana bolest radno sposobnih bolesnika.
Novi lekovi su uglavnom u tabletarnoj formi, što znači da terapija podrazumeva minimalan boravak pacijenta u zdravstvenoj ustanovi. Ta činjenica znatno popravlja kvalitet života pacijenta,smanjuje troškove bolničkog lečenja i ujedno smanjuje rizik od potencijalnih infekcija korona virusom kod pacijenata koji čiji je imunitet oslabljen i boluju od drugih hroničnih bolesti, kaže se u zaključku istraživanja Udruženja.
Prema epidemiološkim podacima, u svetu se godišnje dijagnostikuje 80.000 novih bolesnika sa multiplim mijelomom, u Srbiji 200. To bi značilo da se godišnje u Srbiji od mijeloma leči populacija od 600 bolesnika u svim fazama bolesti.
Prosečna starost obolelih je oko 69 godina, do 30 odsto bolesnika je mlađe od 50, a pet odsto je mlađe od 40 godina.
Uprkos tome što je reč o izuzetno teškoj bolesti, najnovije terapijske opcije koje su delimično dostupne i u Srbiji jednom broju pacijenata omogućavaju dug i kvalitetan život.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...