OLUJA POSLE OLUJE KOJOJ NIKO NIJE UMAKAO: 1.228 civila likvidirano nakon akcije za koje niko nije odgovarao

Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Avg.2022, 21:35

OLUJA POSLE "OLUJE" KOJOJ NIKO NIJE UMAKAO: 1.228 civila likvidirano nakon akcije za koje niko nije odgovarao

U zločinačkoj akciji hrvatske vojske "Oluja" 1995. godine i nekoliko meseci posle nje, ubijeno je 1.228 srpskih civila.

Među tim žrtvama 553 su žene, od kojih su 450 bile starije od 60 godina.

Takođe, tog avgusta i septembra 1995. godine nestalo je i 526 pripadnika srpskog naroda, od kojih su 266 bile žene. O njima se ni danas, 27 godina kasnije, ništa ne zna.

Ove stravične zločine iz evidencije Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", koji >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << su proteklih godina popisali do sada otkrivena imena ubijenih i nestalih Srba, Hrvatska nema nameru ni da istražuje, a kamoli da procesuira odgovorne za najsuroviju likvidaciju i mučenja nedužnih civila. Naprotiv, kada je Srbija nedavno podigla optužnicu protiv četvorice hrvatskih pilota za zločine na Petrovačkoj cesti i Svodnoj u kojima je ubijeno 13, a ranjeno 24 ljudi, Zagreb je reagovao pretnjama Beogradu i silnim lažima na račun naše države i predsednika.

Preživeli članovi porodica na stotine mučki likvidiranih Srba za sve ove godine nisu dočekali pravdu, da oni koji su ubijali i masakrirali njihove majke, očeve, braću, konačno odgovaraju za ratne zločine. Niti su odgovarali direktni izvršioci, niti oni koji su naredili te likvidacije samo sa jednim ciljem - da se Srbi zastraše i nikada više ne vrate na svoja imanja i u svoje kuće. Poruka je bila - "ko ostane ili se vrati, čeka ga metak".

Nažalost, zločin na Petrovačkoj cesti nije jedini koji su nad golorukim ljudima počinili hrvatski vojnici, a neke od njih zabeležile su i ekipe Ujedinjenih nacija, koje su posle "Oluje" bile na terenu, evidentirale i fotografisale ubijene srpske civile.

Među dostupnom dokumentacijom su i zločini nad 40 Srba ubijenih u svojim selima u severnoj Dalmaciji.

U notesima predstavnika UN tako je, između ostalog, ostalo zapisano da su nekoliko dana nakon ulaska hrvatskih vojnih snaga u Knin i u toku pljačke srpske imovine, ubijeni Ilija Milivojević (57) i njegov slepi otac Mile Milivojević (84). Otac je upucan u glavu iz neposredne blizine dok je sedeo u kuhinji, a sin u leđa.

Takođe, u Žagrovcu u zaseoku Dmitrovića 16. avgusta pronađeni su Jovan Dmitrović (55) ubijen u svom dvorištu, a u šumi Stevo Dmitrović (40), upucan najpre u grudi, a onda "overen" u potiljak. Prema srpskim podacima, tada su ubijeni i Dmitar Rašuo (81), Milica Petko (72), Ilija Petko (40), Đuro Rašuo (50), Ika Dondur (65) i Vera Dondur (56). Tim UN pronašao je i dve neidentifikovane osobe u jarku pored puta Knin-Kistanje. Svi ubijeni su bili u civilnoj odeći. Ostalo je zabeleženo i da je u Gračačkom zaseoku Ivanići pronađena ubijena žena od oko 75 godina. Telo je bilo kraj potoka, a nesrećna starica ležala je licem ka zemlji.

Hrvatski vojnici upali su 25. avgusta u Plavno, zaselak Grubori i ubili šestoro civila, a pola sela zapalili. Jovu Grubora (55) zaklali su na livadi dok je čuvao krave i masakrirali mu donji deo lica. Sem njega, Hrvati su ubili i dve krave i psa, čiji su leševi pronađeni pored Jovinog tela. NJega je, inače, pronašao rođak i doneo u kuću gde su ga fotografisali pripadnici UN.

Surovu smrt doživeo je i starina Miloš Grubor (80), ubijen u sobi dok je spavao. Pogođen je mecima u potiljak i u leđa. Tada su ubijene i Marija i Milka Grubor i Savo Đurić. Kasnije je na livadi pronađen i upucan Đuro Karanović (45), kojem su lice i glava bili isečeni i izmasakrirani.

U Golubiću kod Knina 30. avgusta, prema srpskoj evidenciji, pronađeno je 18 ubijenih civila. Strani istražitelji evidentirali su ubistva Branka Radinovića (70), Nikice Radoška (60), Maše Radoško (55), Vase Vacića (77) i Nikice Panića (60). Dva tela su pronađena u vinogradu, a ostali u dvorištima kuća.

U svoju kuću u Kninu, nekoliko dana posle "Oluje", iz obližnjeg sela preselili su se Lazar i Ana Milinković, verovatno misleći da će im tu biti bezbednije. Ali, 2. septembra Lazar je ubijen na kauču, a Anino telo je nađeno kako visi na užetu zakačenom za štok vrata.

Dokumentovan je i zločin u Donjem Lapcu, gde je 6. septembra pronađeno raspadnuto telo neidentifikovanog muškarca. Ubijen je sa tri metka u leđa, dopola zakopan u zemlju i sakriven azbestnim krovnim limovima. Nekoliko dana kasnije, 12. septembra, u zaseoku Rodalice kod Benkovca pronađene su dve starije žene, od kojih je Milica Graovac upucana u glavu. NJihova krv je pronađena u trpezariji i u sobi, gde su najverovatnije i likvidirane, ali su im tela izneta ispred kuće. Istoga dana je u lokvi krvi, ispred svoje kuće u kninskom naselju Riđane nađen Milan Balić (76), upucan iz puške u grudi.

Dokazima o masakrima civila pridružen je i onaj iz sela Kuburići kod Gračaca, gde je 13. oktobra, pored puta u žbunju, pronađeno telo u poodmakloj fazi raspadanja, a 1. novembra u naselju Vuksi kod Knina u bunaru ispred kuće nađeno je telo starice Draginje Vukse (93).

U Varivodama kod Kistanja 28. septembra 1995. godine na delu se videlo hrvatsko etničko čišćenje i poruka da se Srbi ne vraćaju. U masakru je ubijeno sedam Berića - Marija (55), Radivoj (69), Jovo (65), Milka (71), Marko (82), Špiro (55) i Jovan (56) i još dvojica meštana, Dušan Đukić (58) i Mirko Pokrajac (84).

Akcioni tim organizacije "Hjuman rajts" 1. oktobra je čuo za taj masakr i sutradan otišao u Varivode. Tamo su otkrili velike krvave mrlje ispred šest kuća. Sledećeg dana su otišli na lokalno kninsko groblje, gde su pronašli nove krstove sa imenima devet seljana iz Varivoda.

Svoju kuću u "Oluji" u kistanjskom zaseoku Babići nije želela da napusti starica Sava Babić (82). NJu su početkom septembra pripadnici UN posetili i doneli joj humanitarnu pomoć. Tada je bila živa i zdrava i pomogli su joj da stari žuti "fijat" odgura u susednu garažu. Kada su došli tri dana kasnije, zatekli su je mrtvu. NJeno telo je bilo na prednjem sedištu automobila, sa nogama izbačenim napolje, a pored je bio drveni štap. Dva puta joj je pucano u glavu.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

27 GODINA OD ZLOČINAČKE OPERACIJE "OLUJA": Proterano više od 200.000 Srba iz Hrvatske!

Izvor: Kurir, 04.Avg.2022, 01:08

Ubijeno oko 1.700 Srba, a više od 700 i dalje se vodi kao nestalo

Nastavak na Kurir...

„Ne slavimo zločine već kraj rata i očuvanje cjelovitosti države“: Vesna Pusić, bivša ministarka spoljnih poslova Hrvatske, za Danas, na godišnjicu Oluje

Izvor: Danas, 04.Avg.2022

Smatram sramotnim da je 27 godina nakon vojno-redarstvene akcije Oluja, to još uvijek “izazov” za odnose između Hrvatske i Srbije.

Nastavak na Danas...

Asiel: Geto vekovima bio rezervisan za nas, danas je on srpski

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Avg.2022

Vrhovni rabin jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel uputio je danas predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i patrijarhu SPC Porfiriju tekst pisma koje su tokom akcije "Oluja", on i tadašnji rabin Jugoslavije Cadik Danon uputili patrijarhu srpskom Pavlu, a u kojem se ukazuje da su progoni i proterivanja...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Štrbac: Hrvatska sve radi sporo, 60 grobnica iz "Oluje" još čeka ekshumacije

Izvor: RTS, 04.Avg.2022

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, u vojnoj akciji "Oluja", koja je trajala četiri dana, ubijeno je 1.880 ljudi. Direktor centra, Savo Štrbac ističe da je proterano najmanje 220.000 Srba. Ukazuje da Hrvatska sve radi sporo i da još uvek nije urađen ekshumacija iz...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.