O borbi protiv trgovine ljudima (AUDIO)

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Jul.2021, 10:38

O borbi protiv trgovine ljudima (AUDIO)

Danas je Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima. “Atina”, Udruženje građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja, sačinilo je studiju slučaja o kršenju prava na privatnost i poverljivost podataka dece žrtava seksualnog zlostavljanja i trgovine ljudima u Srbiji pod nazivom “Čovečanstvo duguje deci najbolje što ima”.

Iako ta studija pokazuje slučaj samo jedne devojčice, njen slučaj na žalost nije usamljen.

Iz tog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << razloga, studija je nastala u najboljoj nameri da bude podsetnik, da predupredi da se takve situacije ponavljaju, ali i da bude pokazatelj profesionalcima u Srbiji da su u obavezi da stalno preispituju svoja postupanja, kao i da u punoj meri primenjenju postojeće zakone i omoguće deci žrtavama seksualnog nasilja što bezbolniji oporavak od trauma i uspešnu i funkcionalnu reintegraciju, izjavila je Andrijana Radoičić Nedeljković, autorka studije iz organizacije Atina.

Studiju “Čovečanstvo duguje deci najbolje što ima” NVO Atina sačinila je sa organizacijama Partneri Srbije, SHARE fondacijom, “Da se zna”, A11 i Beogradskom otvorenom školom i uz podršku Evropske unije. U okviru tog projekta, stručnjaci iz Partnera Srbije bavili su se problemom kršenja prava na privatnost.

Koliko i na koji način kršenje prava na privatnost može otežati život detetu koje je bilo žrtva trgovine ljudima govori za Radio Novi Sad Ana Toskić Cvetinović iz Partnera Srbije.

Seksualno zlostavljanje jedna je od najtežih i po posledicama najkompleksnijih formi nasilja koje ostavlja ozbiljne zdravstvene, psihološke, socijalne i razvojne posledice po dete.

Prema dostupnim podacima UNICEF-a, najmanje 120 miliona devojčica uzrasta od 10 do 18 godina bilo je primorano da ima seksualni odnos ili da učestvuje u aktivnostima neprimerenog seksualnog sadržaja. U skoro 90 odsto slučajeva počinioci su im bili poznati od ranije.

S druge strane, podaci na globalnom nivou pokazuju da je gotovo svaka treća žrtva trgovine ljudima maloletna, s daleko najvećim učešćem devojčica u tom broju. Žene žrtve trgovine ljudima su u 82 odsto slučajeva trafikovane u svrhe seksualne eksploatacije, devojčice u 72 odsto, dok je to slučaj sa 10 odsto muškaraca i 27 odsto dečaka žrtava trgovine ljudima.

Prema poslednjim dostupnim podacima za Srbiju iz 2019. godine, 64 odsto žrtava trgovine ljudima činile su osobe mlađe od 18 godina, dok je i prethodnih godina, prateći statističke podatke, situacija bila slična – oko 90 odsto njih su devojčice.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

UNFPA i SAS sprečavaju rodno zasnovano nasilje snagom veštačke inteligencije

Izvor: Beta, 30.Jul.2021

Kompanija SAS i Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA), regionalna kancelarija za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju, koristiće tehnologiju kako bi kreirali rešenja zasnovana na podacima za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja, jednog od najčešćih kršenja ljudskih prava na svetu, saopšteno...

Nastavak na Beta...

U BiH povećan broj identificiranih žrtava trgovine ljudima

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 30.Jul.2021

Državni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine (BiH) Samir Rizvo rekao je kako je Bosna i Hercegovina prošla dug put u borbi protiv trgovine ljudima, te da su institucije BiH uložile značajne napore u prošloj godini da se poboljša borba protiv trgovine...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.