Nuklearna postrojenja, Iran i Izrael: Pretnje osvetom za napad na postrojenje Natanz

Izvor: B92, 12.Apr.2021, 18:11

Nuklearna postrojenja, Iran i Izrael: Pretnje osvetom za napad na postrojenje Natanz

Iranski zvaničnici optužuju Izrael za napad na postrojenje za obogaćivanje uranijuma.

Iranski ministar inostranih poslova rekao je da će se njegova zemlja osvetiti za napad na podzemnu nuklearno postrojenje, za koji optužuje Izrael.

Iranski zvaničnici saopštili su da je postrojenje za obogaćivanje uranijuma Natanz u nedelju bilo na meti "nuklearnog terorističkog napada", a prvobitno su nadležni saopštili da je samo prijavljen nestanak struje.

Tamo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su upravo aktivirane nove napredne centrifuge za obogaćivanje uranijuma.

Predstavnici izraelske vlade nisu komentarisali ove navode, ali iranski državni radio se poziva na obaveštajne izvore i navodi da je reč o sajber operaciji Mosada.

Izraelski mediji tvrde da je naneta veća šteta nego što je iranska vlada saopštila.

Iranska nuklearna kriza: Šta treba da znate

"Cionisti žele da se osvete zbog našeg napretka na putu ukidanja sankcija", izjavio je u ponedeljak iranski ministar spoljnih poslova Muhamed Džavad Zarif, a preneli su državni mediji.

"Oni su javno saopštili da neće ovo dozvoliti. Ali mi ćemo se osvetiti cionistima."

Iran ne priznaje pravo Izraela na postojanje i često ga naziva "cionističkom državom".

Portparol ministarstva spoljnih poslova Said Katibzadeh kasnije je na konferenciji za novinare u glavnom gradu Teheranu rekao da Izrael "naravno" stoji iza napada na Natanz.

"Ovaj incident, srećom, nije odneo ljudske živote, niti je naneo štetu životnoj sredini, ali mogao je da bude katastrofalan.

To je zločin protiv čovečnosti i sprovođenje ovakvih akcija u skladu je sa suštinom cionističkog režima", rekao je.

Katibzadeh je rekao da su u incidentu oštećene samo najmanje efikasne "IR1" centrifuge i da će biti zamenjene naprednim.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu nije govorio u nedelju o incidentu na ceremoniji sa šefovima vojske i obaveštajnih službi.

Ali rekao je: "Moja politika je jasna - nikada neću dozvoliti Iranu da postane nuklearno sposoban da sprovede genocidni cilj uništenja Izraela.

Izrael će nastaviti da se brani od iranske agresije i terorizma".

Obogaćeni uranijum se proizvodi centrifugom uranijum-heksafluoridnog gasa kako bi se odvojio najpogodniji izotop za nuklearnu fisiju, nazvan U-235.

Nuklearni sporazum omogućava Iranu da koristi samo IR1 centrifuge za proizvodnju ograničenih količina uranijuma obogaćenih do 3,67 odsto koncentracije, koji se mogu koristiti za proizvodnju goriva za komercijalne nuklearne elektrane.

Uranijum koji je obogaćen na 90 odsto ili više može se koristiti za proizvodnju nuklearnog oružja.

Iran, koji insistira da ne želi nuklearno oružje, uzvratio je sankcijama koje je obnovila Trampova administracija ukidanjem ključnih obaveza prema sporazumu.

Među njima su rad sa naprednim centrifugama, nastavak obogaćivanja do koncentracije od 20 odsto i stvaranje zaliha tog materijala.

Ovo nije prvi put da je Natanz meta sabotaže.

Prošlog jula, nadzemno postrojenje za sklapanje centrifuga teško je oštećeno, a iranski zvaničnici su saopštili da je bila reč o požaru.

Kao odgovor na to, Iran je započeo izgradnju novog postrojenja ispod obližnjih planina.

Obogaćivanje u fabrici prethodno je poremetio kompjuterski virus Staksnet, za koji se veruje da su stvorili SAD i Izrael.

Virus, koji je otkriven 2010. godine, promenio je brzinu vrtenja centrifuga i navodno uništio skoro 1.000 njih.

Iran je takođe optužio Izrael da stoji iza atentata na njegovog vrhunskog nuklearnog naučnika Mohsena Fakrizadeha, prošlog novembra.

Izrael nije ni potvrdio ni porekao umešanost.

Poslednjih meseci zemlje su se međusobno optuživale da stoje iza eksplozija koje su oštetile izraelske i iranske komercijalne brodove.

11. april: Iranska fabrika za obogaćivanje uranijuma Natanz navodno je ozbiljno oštećena u napadu; Iran krivi Izrael

6. april: Iranski kargo brod Savidž, navodno korišćen za špijunažu, uništen je u eksploziji na obali Crvenog mora u Eritreji; Njujork tajms je preneo da je Izrael obavetio SAD da je izvršio napad

25. mart: Izraelski kargo brod Lori pogodio je projektil u Arapskom moru; izraelski bezbednosni zvaničnici saopštili su da sumnjaju na Iran

10. mart: Iranski kargo brod Šare Kord eksplodirao je u Sredozemnom moru; iranski mediji optužili su Izrael

26. februar: Izraelski transportni brod MV Helios Rej eksplodirao je u Omanskom zalivu: Izrael je optužio Iran

27. novembar 2020: Iranski nuklearni naučnik Mohsen Fakrizadeh ubijen je, navodno pomoću satelitskog mitraljeza, u okolini Teherana; Iran optužuje Izrael

2. jul 2020: Jaka eksplozija u Natanzu izazvala je ozbiljno oštećenje; Iran navodi da je reč o sabotaži

Jun - jul 2020: Serija misterioznih požara i eksplozija u industrijskim postrojenjima, elektranama, medicinskim i nuklearnim područjima širom Irana; zapadne obaveštajne službe da je Izrael bio uključen

9. maj 2020: Izrael navodno stajao iza sajber napada u luci Šahid Radžai u Iranu

24. april 2020: Izrael optužuje Iran za sajber napad na stanicu za pumpanje vode

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.