
Izvor: NoviMagazin.rs, 28.Dec.2019, 19:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novosadske feminističke inicijative zahtevaju hitno procesuiranje počinalaca femicida
Novosadaska Mreža feminističkih organizacija i srodnih inicijativa apelovala je danas na nadležne da u najkraćem roku procesuiraju počinioce ubistva dvadesetpetogodišnje devojke u Novom Sadu, kao i ubistvo žene u Vršcu, koja su se desila prethodnih dana, te zatražila najveću kaznu predviđenu zakonom.
U saopštenju Mreže navodi se da je od početka 2019. godine, računajući i dva najnovija slučaja u Novom Sadu i Vršcu, u Srbiji u porodičnom i partnerskom nasilju ubijeno >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << više od 30 žena.
Aktivistkinje mreže su podsetile da se žene koje trpe nasilje često ne žale, najčešće iz straha, ali da to ne oslobađa nadležne da u takvim slučajevima podnose krivične prijave po službenoj dužnosti i pokreću procese.
"U Srbiji ne postoji zvanična evidencija slučajeva femicida. Prema podacima iz novinskih članaka, u periodu od 2010. do 2018. godine ubijena je najmanje 281 žena. A u zaključcima u vezi sa primenom Konvencije protiv diskriminacije žena, Komitet za eliminisanje svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) se osvrće na 'neadekvatne procene rizika' od eskalacije nasilja", piše u saopštenju.
Dodaje se da se sve žene koje trpe nasilje, ali i svako ko primeti u svojoj okolini nasilne oblike ponašanja, mogu da se obrate policiji, ali i drugim službama, kao što su Centar za socijalni rad, zdravstvene ustanove, kao i nevladine organizacije.
Udružene novosadske feminističke i srodne inicijative poručile su da će budno pratiti uzroke i posledice rodno zasnovanog nasilja i tokove ovih istraga i suđenja.
"Nasilje prema ženama je globalni fenomen. Najekstremniji vid tog nasilja je femicid – ubistvo žene učinjeno iz želje za dominacijom nad njom i kontrolom nad njenim životom", upozorile su članice Mreže.
Saopštenje su potpisali SOS Ženski centar, Iz kruga – Vojvodina, Inicijativa za ravnopravnost, inovativnost i društveni angažman – Irida, SFO Rekonekcija, Kolektiv Pokretnica, Medijski portal Storyteller, Vladimira Dorčova Valtnerova, profesorice Tatjana Đurić Kuzmanović i Smiljana Milinkov, istoričarka umetnosti Sanja Kojić Mladenov, aktivistkinje Jelena Anđelovska, Slavica Ranisavljev i novinarke Jovana Zđelarović, Tamara Srijemac i Milica Kravić Aksamit.
Broj novosadskog SOS ženskog centra je 021/422–740. Besplatni brojevi Autonomnog ženskog centra 0800 100 007 i SOS Vojvodina 0800 10 10 10. Servisi na brojevima 021/447-040 i 066/447-040 namenjeni su ženama sa invaliditetom koje su preživele nasilje i pružaju podršku i neophodne informacije svakog radnog dana u periodu od 9 do 16 časova.