
Izvor: B92, 28.Apr.2021, 23:19
Novi problematični potez poljskih vlasti: "To se ne radi sa Aušvicom"
Poljsku je ponovno zatresao skandal u režiji vladajuće stranke Pravo i pravda.
Naime, nakon što je ministar kulture predložio u Nadzorni odbor Memorijalnog muzeja Aušvic bivšu poljsku premijerku, a danas evroparlamentarku iz neokonzervativnog PiS-a Beate Szydło, javnost se uznemirila, a otpočeo je talas ostavki, ali i političkih protesta protiv te odluke, piše DW.
Nezavisni poljski mediji navode kako bi se s Muzejem moglo dogoditi isto što i s Muzejem Drugog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << svetskog rata u Gdanjsku, koji je promenom direktora i ostalih vodećih ljudi u Muzeju promenio svoj stav i "filozofiju" prema mi vođe PiS-a Jaroslawa Kaczynskog da "muzej nije u dovoljnoj meri odražavao poljsku stranu istorije".
Sociolog Pawel Spiwak tako kaže da, osim što Beate Szydło nema nikakvih stručnih kompetencija da bude na toj poziciji, to je po njemu pokušaj vladajućeg režima da preuzme kontrolu nad jednim tako važnim muzejem i lokalitetom te ga nastoji politizovati i podrediti svojim dnevnopolitičkim i populističkim potrebama.
Tako i publicistkinja Agnieszka Magdziek-Miszewska kaže kako je cilj postavljanja Beate Szydło da se i Muzej Aušvica- "dodatno polonizira", odnosno da se kao i u vreme vladavine komunizma u Poljskoj u prvi plan istaknu poljske žrtve tog koncentracionog nacističkog logora te da je sledeći korak, u tom pravcu, odstranjenje direktora Muzeja Piotra Czerwińskog, a njegova dugogodišnja zamenica (u Muzeju radi već 37 godina) Krystyna Oleksy podnela je u znak protesta ostavku.
Poljski filozof jevresjskog porekla Stanislaw Krajewski podneo je ostavku na članstvo u Odboru, zbog, kako kaže "politizacije jednog takvog važnog istorijskog mesta sećanja i pijeteta", a i istoričar Marek Lasota napustio je dužnost u Odboru kazavši kako se tamo "treba baviti istorijom, a ne politikom".
I nezavisna varšavska novina Gazeta Wyborcza u svom komentaru podsetila je na reči bivše premijerke na obeležavanju godišnjice oslobađanje logora, kada je 2017. godine kazala kako je "Aušvic velika opomena iz koje treba puno toga naučiti" te da "moramo sve učiniti da zaštitimo živote i sigurnost građana", a tada se to shvatilo kao poruka i podrška antiimigracijskoj politici vladajuće poljske stranke PiS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.