Nema pregovaranja sa Šarićem

Izvor: B92, 02.Sep.2013, 21:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nema pregovaranja sa Šarićem

Beograd -- Vlasti Srbije ne pregovaraju preko posrednika sa odbeglim narko-bosom Darkom Šarićem o njegovoj predaji i statusu svedoka-saradnika, piše Danas.

Kako tvrde izvori lista Danas u bezbednosnim krugovima, nije isključeno da će, posle sastanka na najvišem nivou između srpskih i crnogorskih čelnika, potraga za Šarićem dati konkretne rezultate.

Vlada Srbije saopštila je da je vicepremijer Aleksandar Vučić razgovarao u Beogradu sa predstavnicima srpskih i crnogorskih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << policijskih i civilnih bezbednosnih službi. Na sastanku su bili direktor Bezbednosno-informativne agencije Nebojša Rodić, direktor policije Milorad Veljović, direktor policije Crne Gore Slavko Stojanović i direktor Agencije za nacionalnu bezbednost Crne Gore Boro Vučinić.

Tokom sastanka dogovoreni su najkonkretniji vidovi saradnje policija i civilnih obaveštajnih službi dveju zemalja u borbi protiv korupcije i kriminala, a posebno organizovanog kriminala. Ta saradnja je već pokazala rezultate hapšenjem ubica Nikole Bojovića. Oni koji se bave kriminalnim radnjama u Srbiji neće moći da računaju na zaštitu u Crnoj Gori, niti će se počinioci krivičnih dela iz Crne Gore kriti u Srbiji, već će zajedničkim akcijama biti privođeni i procesuirani, navodi se u saopštenju.

Ranije spekulacije da je odbeglom Pljevljaku Šariću predloženo da će, ukoliko se preda i u svedočenju tereti odbeglog Kotoranina Rodoljuba Radulovića, za organizaciju šverca velikih tovara kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu, nisu tačne, navode sagovornici lista Danas.

Prema spekulacijama, Šarić bi u zamenu za saradničko svedočenje dobio deset godina zatvora, a sagovornici lista Danas ukazuju da je takav pravni presedan teško sprovodljiv sa važećim zakonima. Kako se ukazuje, zakonskim izmenama od pre dve godine, svedok-saradnik za razliku od ranijih rešenja, kao recimo u slučaju svedoka saradnika Ljubiše Buhe, u procesu za ubistvo premijera Zorana Đinđića, nema status "slobodnog čoveka".

Naime, svedok-saradnik je okrivljeni i tek na kraju postupka, ceneći njegovu saradnju i sporazum sa Tužilaštvom, sud mu izriče blažu kaznu, što znači da bi Šariću pre "realizacije" dogovora moralo da bude suđeno, i tek na kraju procesa bi mu se eventualno izrekla kazna. Na suđenju Šariću po objedinjenoj optužnici, na kojoj je i Radulović, za šverc više tona kokaina, već postoje dva svedoka saradnika.

"Garantujem da ću da ga uhapsim i u tome se razlikujemo. To je razlika u rezultatima. Četiri godine ste ga jurili i niste ga uhvatili, a mi ga jurimo godinu dana. Mnogo manje će da se čeka, a rezultat će biti neuporedivo drugačiji", rekao je Vučić u nedelju u parlamentu povodom hapšenja Darka Šarića.

Sve dok ne položi zakletvu kao ministar odbrane Nebojša Rodić je i dalje formalno na čelu BIA, a o kandidatima za njegovog eventualnog naslednika u Agenciji ima više oprečenih spekulacija. Prema jednoj, Aleksandar Vučić, koji je izjavio da će se odlučiti između nekoliko kandidata, ima u vidu nekompromitovane profesionalce iz ove službe. Prema drugoj, manje verovatnoj, nije isključeno da neko od istaknutih funkcionera naprednjaka, poput Nebojše Stefanovića, aktuelnog predsednika parlamenta, zasedne u direktorsku fotelju u BIA, piše Danas.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.