Najezda šakala u Šumadiji

Izvor: RTS, 20.Jan.2020, 13:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najezda šakala u Šumadiji

Šakali su se nedavno pojavili i u planinskim delovima Srbije. Njihov broj se iz godine u godinu povećava. Zato su lovci u Šumadiji intenzivirali lov na lukavog predatora, koji napada divljač i domaće životinje.
U nepreglednom prostranstvu šuma i pašnjaka podno Rudnika, mahom napuštene kuće i malo ljudi. Jedan od retkih koji je ostao u planinskom selu Kotraža, kod Stragara, Milan Ilić. Od kada su >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << šakali viđeni na tom području, brine da mu ne napadnu stado ovaca od kojeg živi. 

"Bio sam tamo po selu Vlakči, da su ljudi ubijali u dvorištima šakale, ali ja ih nisam video kod mene ovde", kaže Milan Ilić, iz sela Kotraža.
Širenjem populacije, u nedostaku hrane, poznati kao sanitarci u lovištima-koji uglavnom jedu organski otpad, šakali više ne biraju. Na meti su im domaće životnje i plemenita divljač.
"Prave problem kod sitne divljači, kod srneće divljači, ogromne probleme za lanad. A da ne pričam do sitnog zeca, fazana, jaja, znači sve što im dođe pod ruku, kupe", objađnjava Rajko Prokić, upravnik lovišta "Srebrnica" u Stragarima.
Lovci su stalno na terenu. Pokušavaju intenzivnim odsrelom da smanje brojnost šakala. Brzog i opreznog predatora, koji se krije u jamama, kažu, nije lako uloviti.
"Najuspešnji vidovi odstrela predatora su po meni, na čekanje, simulacijom vabilicom, simulacijom ranjenog zeca, kako za lisicu, tako i za šakala", kaže Milan Stevanović iz Lovačkog udruženje "Srebrnica ", Stragari.
Njihova populacija stalno se povećava, ne samo kod nas, već i u Evropi. Osvajaju planinske krajeve, ali i prigradska naselja, u kojima ih ranije nije bilo.
"Žive u čoporima i vrlo brzo se razmnožavaju, tako da nemaju prirodnog neprijatelja osim vuka. Tako da, osim lovca, čoveka, koji na neki način pokušava da ih drži u nekom optimalnom broju, oni nemaju kod nas prirodnog neprijatelja", objašnjava Tomica Radosavljević, predsednik Lovačkog saveza Centralne Srbije.
Šakali su opasni jer prenose besnilo i trihinelozu. Iz lovačkih udrženja i apel građanima da ne prave divlje deponije i đubrišta, jer su te životinje stalno u potrazi za hranom.
 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.