
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Jul.2022, 14:42
Na izradi rukotvorina angažovano više od 1000 žena sa sela
Povodom petogodišnjice inicijative "Uposlimo 1000 žena u ruralnim područjima" danas je u Palati Srbija predstavljena postavka ženskih rukotvorina i dodeljene nagrade i priznanja za doprinos ovoj inicijativi i ekonomskom osnaživanju žena.
Inicijativu sprovodi Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije zajedno sa Etno-mrežom i NALED-om.
Među izloženim rukotvorinama, delima vrednih i kreativnih žena sa sela nastalim u realizaciji ove inicijative, su >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << one sa motivima čuvenih pirotskih ćilima, zatim motivima iz Sjenice, tkanice iz Bele Palanke, dvopređne čarape iz Timočkog kraja, te lopte rađene tehnikom pustovanja vune.
Stručna saradnica u Koordinacionom telu za rodnu ravnopravnost Zorana Dimitrijević je istakla da je više od 1000 žena radno angažovano na ovaj način i ostvarilo dodatnu zaradu.
"Njihove rukotvorine su obišle ceo svet i danas se nalaze u brojnim diplomatsko-konzularnim predstavništvima, ustanovama i institucijama širom sveta", rekla je ona.
Dodala je da to daje dodatnu vidljivost i vrednost ženama koje rade na njihovoj izradi i da su na taj način njihove veštine prepoznate, a one ekonomski osnažene.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović izjavila je da je tokom realizacije ove inicijative ostvareno 22.000 sati radnog angažovanja žena.
Prema njenim rečima, cilj projekta jeste očuvanje našeg kulturnog nasleđa kao i da se obezbedi materijalna podrška za žene u ruralnim područjima i njihov pristup tržištu rada.
"Ove žene predstavljaju nevidljivu armiju kojoj smo kroz inicijativu "Uposlimo 1000 žena u ruralnim područjima" obezbedili da bude vidljiva. Nastojimo da im obezbedimo status čuvara tradicije jer one to svojim radom upravo i čine, jer doprinose očuvanju našeg kulturnog nasleđa", rekla je ona.
Dodala je da su zahvaljujući ovoj inicijativi obezbeđene obuke i programi radnog osposobljavanja za stotine dugoročno nezaposlenih žena i uspostavljene zanatske kolonije u Somboru, Pirotu, Inđiji, Loznici, Novom Pazaru i Staroj Pazovi.
Ključnu ulogu u ovom poslu, prema njenim rečima, imaju gradovi i opštine, jer oni obezbeđuju prostore za rad, opremu, obuke.
Jedan od takvih gradova je Pirot, čiji gradonačelnik Vladan Vasić je istakao da Srbija može da se ponosi izloženim rukotvorinama a da se Piroćanci najviše ponose pirotskim ćilimom i da mu je drago što su poslednjih godina napravili pomak u prezentaciji ćilima.
"Održano je nekoliko značajnih tkačko-diplomatskih kolonija a ćilim smo uvrstili u protokolarne poklone Vlade Srbije i Ministartsva spoljnih poslova. Za ćilim smo dobili zaštitu geografskog porekla i nadam se da ćemo ga staviti na UNESKO-vu listu zaštite", rekao je Vasić.
Naveo je da je ove godine iz gradskog budžeta izdvojen novac za tkanje 30 metara kvadratnih staza sa motivima pirotskog ćilima za manastir Hilandar a sledeće godine će se raditi brojne replike starih pirotskih ćilima koji se nalaze u fondu pirotskog muzeja.
Na taj način će se obezbediti i radno angažovanje žena na ovim poslovima.
U realizaciji ove inicijative, proteklih godina veliku pomoć su pružile razne ambasade u Srbiji kao i žene amabasadora.
Među njima je ambasada Kanade, koja je angažovanje žena podržala kroz kanadski fond za lokalne inicijative a kanadski ambasador u Beogradu Džajls Norman je istakao da je ova inicijativa usađena u jedan od četiri ključna kanadska prioriteta a to je rodna ravnopravnost i ekonomsko osnaživanje žena.
"Veoma smo srećni što smo pomogli da se u žižu stave rukotvorine koje prave žene a jednako nam je važno što smo im pružili mogućnost da dodatno zarade i zaposle sebe", rekao je kanadski ambasador.
Dodao je da je posebna pomoć data ženama u Pančevu, Odžacima, Beloj Palanci, Kladovu i Knjaževcu i da se ona ogledala u podršci unapređenju njihovih radionica i nabavci opreme i alata za rad.
Za doprinos ekonomskom osnaživanju žena u ruralnim predelima dodeljeno je pet institucionalnih i korporativnih priznanja i pet individualnih.
Institucionalna i korporativna su dobili cementara Moravacem, Telekom Srbija, Coca Cola Hellenic Bottling Company, Srbija Kargo i Zeastim a individualna Stanka Pejanović iz Gorenja,
Zafiris Lampadaridis iz hotela Hyatt, Danijel Nikolić iz Generalnog sekretarijata Vlade Srbije, Ana Ilić, vođa tima Srbija stvara i ambasador Belgije u Srbiji Koen Adam.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Inicijativa Vlade i Etno mreže obezbedila posao za stotine žena iz ruralnih krajeva
Izvor: Danas, 04.Jul.2022
Svečanom dodelom priznanja najistaknutijim pokroviteljima i stalnom postavkom reprezentativnih rukotvorina, danas je u Palati Srbija obeležena petogodišnjica inicijative „1000 žena“ tokom koje je obezbeđeno preko 22.000 sati radnog angažovanja za stotine žena sa sela kroz programe ekonomskog...