NASA priprema novu misiju: Poznata godina kada će astronauti ponovo kročiti na Mesec

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Avg.2018, 17:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NASA priprema novu misiju: Poznata godina kada će astronauti ponovo kročiti na Mesec

Celokupno "osvajanje" Zemljinog satelita odvijaće se u tri faze

Američka svemirska agencija NASA priprema nove misije na Mesec, u koje će biti uključena nova raketa za modul sa ljudskom posadom. Nove misije osvajanje Zemljinog satelita odvijaće se u tri faze.

Pročitajte i:

NASA najavljuje početak priprema za novu misiju, u okviru koje će astronauti prvo posetiti novu bazu smeštenu u orbiti Meseca. Prema proceni NASA, potrebno je dostići nekoliko >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << tehnoloških ciljeva pre nego što ljudska noga opet kroči na prašnjavu površinu Meseca.

@LockheedMartin Final Assembly on @NASA Orion... Mission to Return Astronauts to the Moon https://t.co/8fpe9m87iL pic.twitter.com/LM9DZ6vwQ3

— James Earwicker (@Space_Hubb) August 30, 2018

Prvi korak uključuje izgradnju i usavršavanje letelica kojima će se putovati ka Mesecu. NASA želi da dovrši projekat specijalne super velike rakete "spejs launč sistem", potrebne za transport većih modula poput onog za posadu.

Ta letelica će omogućiti tri misije. Prva uključuje lansiranje letelice bez posade koja će obići Mesec i vratiti se na Zemlju, a naziv joj je "EM-1".

Druga misija "EM-2" povešće na put ljudsku posadu, dok bi tek treća omogućila let do svemirske stanice "Gejtvej", smeštene u orbiti Meseca.

Ta stanica služiće kao odredište za sve naučne i komercijalne misije na Mesec, zahvaljujući univerzalnom sistemu za usidrenje, kao i nizu tehnoloških rešenja koja će olakšati analizu uzoraka sa površine Meseca, navode naučni portali.

NASA upozorava da se pre slanja ljudske posade moraju razviti tehnologije "koje mogu, ali i ne moraju, da prorade iz prve". Upravo zbog toga rok od 10 godina smatraju veoma optimističnim.

NASA planira i gradnju letelice kojom će posada moći bez poteškoća da se spusti i podigne sa Mesečeve površine. Ova tehnologija ima vrlo veliku važnost s obzirom na to da je ključna za preživljavanje posade.

NASA planira i kampanju sletanja na Mesec kada će kontaktirati privatne kompanije sa kojima će izgraditi male robotske sisteme za istraživanje Meseca, nakon čega će ih zameniti ili unaprediti ljudskim.

Stručnjaci tvrde da misije koje podrazumevaju ljudsku posadu neće ka Mesecu krenuti pre 2026. godine.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.