
Izvor: SrbijaDanas.com, 10.Avg.2020, 17:55
NASA POTVRDILA PISANJE SRBIJE DANAS: Katastrofa u Bejrutu mogla da bude još veća (FOTO/VIDEO)
Najmanje 200 osoba je poginulo, a više od 4.000 je povređeno u strahovitoj eksploziji u utorak u luci u centralnom delu Bejruta. Taj deo grada je razoren, veliki broj zgrada je teško oštećen.
Eksplozija je bila ravna zemljotresu jačine 3,5 stepeni, prema nemačkom geonaučnom centru GFZ, a čuo se i osetio dalje do Kipra, više od 200 kilometara širom Sredozemlja.
Kako smo ranije pisali, na video snimcima koji su se pojavili i fotografijama usnimljenim dronom može >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << se zapaziti detalj koji je sprečio da nesreća u Libanu postane još veća.
Eksplozija u Libanu pic.twitter.com/447Ssi3MBR
— FikoR (@FikoR87) August 5, 2020
Naime, na video snimku se može videti da je ogromni silos, koji se nalazio tačno ispred fabrike pirotehnike, ublažio razornu eksploziju i sprečio u nekom segmentu još veće razmere udara i uništenja grada. Eksplozija bi nanela još veću štetu Bejrutu, da se ispred fabrike nije nalazio silos, koji je ublažio taj udar. Eksplozija bi se u suprotnom proširila duboko u grad i pitanje je koliko bi to još uvećalo i broj žrtava i materijalnu štetu, kao što je Srbija Danas prva pisala.
Drone pictures from the explosion in Beirut, you can clearly see the crater. At least 75m wide. pic.twitter.com/5UqRSHee17
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) August 5, 2020
Danas je NASA objavila je mapu kojom se prikazuje razaranje posle eksplozije u Bejrutu i potvrdila pisanje našeg portala. Na mapi koja je nastala uz pomoć satelitskih podataka, različitim bojama prikazan je stepen razaranja u određenim delovima glavnog grada Libana.
Satellite-derived synthetic aperture radar data mapping the likely extent of damage from the massive Aug. 4 explosion in Beirut.
By: NASA's Advanced Rapid Imaging and Analysis (ARIA) team, in collaboration with the Earth Observatory of Singapore. pic.twitter.com/h3HS0WsmeS
— Waël Atallah (@wael_atallah) August 8, 2020
Svaki obojeni piksel na mapi predstavlja krug prečnika 30 metara, crvenom bojom obeleženi su delovi koji su najviše razoreni, narandžastom oni koji su pretrpeli umereno oštećenje, a žutom delovi sa manjom štetom.
Strelice na slici iznad prikazuju deo grada koji nije oštećen eksplozijom, a sve zbog silosa koji je ublažio udar.
Mapa je nastala u saradnji NASA, Evropske svemirske agencije i Zemaljske opservatorije u Singapuru.
Podsetimo, cela Vlada Libana je podnela ostavku, saopštio je danas nakon sednice ministar zdravlja zemlje Hamad Hasan.
Nastavak na SrbijaDanas.com...