Multiverzum, tamna materija i ogledalni svemir: Šta ako vasiona nema kraj

Izvor: B92, 23.Sep.2020, 21:18

Multiverzum, tamna materija i "ogledalni svemir": Šta ako vasiona nema kraj

Veliki prasak je široko prihvaćen kao početak svega što vidimo oko sebe, ali druge teorije koje dobijaju podršku među naučnicima sugerišu drugačije.

Uobičajena priča o svemiru ima početak, sredinu i kraj.

Počelo je Velikim praskom pre 13,8 mailijardi godina, kada je svemir bio sićušan, vruć i gust.

Za manje od milijardu milijarditih delova sekunde, ta tačka svemira postala je milijardu puta veća od njegove prvobitne veličine kroz proces nazvan >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "kosmološka inflacija".

"Teorija je potpuno neodlučna", kaže Štajnhard.

"Može reći samo da je uočljivi svemir možda takav ili onakav ili bilo koja druga mogućnost koju možete da zamislite, u zavisnosti od toga gde smo u multiverzumu. Ništa nije isključeno što je fizički zamislivo".

Štajnhard, koji je bio jedan od izvornih arhitekata teorije inflacije, na kraju se zasitio nedostatka predvidljivosti i nemogućnosti testiranja/provere.

"Da li zaista moramo da zamislimo da postoji beskrajan broj neurednih svemira koje nikada nismo videli i nikada ih nećemo videti da bismo objasnili jedan jednostavan i izuzetno glatki svemir koji zapravo posmatramo?"

"Ja kažem ne. Moramo tražiti bolju ideju."

Problem bi mogao biti povezan sa samim Velikim praskom i sa idejom da je postojao početak prostora i vremena.

Teorija "Velikog odskoka" slaže se sa slikom Velikog praska vrelog, gustog svemira pre 13,8 milijardi godina, koji je počeo da se širi i hladi.

Umesto da je bio početak prostora i vremena, to je bio trenutak prelaska iz ranije faze tokom koje se prostor smanjivao.

Sa odskokom, a ne praskom, kaže Štajnhard, udaljeni delovi kosmosa imali bi dovoljno vremena da međusobno komuniciraju i da formiraju jedinstveni glatki svemir u kojem bi izvori KPM zračenja imali priliku da se izjednače.

U stvari, moguće je da vreme postoji zauvek.

"Ako se odskok dogodio u našoj prošlosti, zašto ih nije moglo biti mnogo?" kaže Štajnhard.

"U tom slučaju je verovatno da da će ga biti i u našoj budućnosti. Naš svemir koji se širi mogao bi početi da se skuplja, vraćajući se u to gusto stanje i ponovo započinjući ciklus odskoka".

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.