Izvor: Politika, 05.Avg.2014, 18:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Milanović i Josipović izviždani u Kninu

Desničarski krugovi u Hrvatskoj su najavljivali da bi obeležavanje 19 godina od „Oluje” moglo da se završi loše po predstavnike vlasti

Knin – Na centralnoj proslavi državnog praznika Dana pobede i godišnjice vojne akcije „Oluja”, koja se održava u Kninu, hrvatski premijer Zoran Milanović tokom obraćanja prisutnima doživeo je povike neodobravanja i jake zvižduke, zbog kojih se prvi deo njegovog govora nije uopšte čuo, a izviždan je, nešto blaže, tokom >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << govora i predsednik Ivo Josipović.

„Moja vlada je narodna vlada. Izabrao ju je hrvatski narod i moj je posao da je vodim pravim putem”, počeo je govor Milanović, konstantno prekidan zvižducima. „Skidajte ga, skidajte ga”, odgovarali su prisutni Milanoviću.

Prilikom govora predsednika Hrvatskog sabora Josipa Leke nije bilo zvižduka, ali je ignorisan i okupljeni su se bavili pevanjem nacionalističkih pesama.

„Svako može iskazivati svoje nezadovoljstvo. Svaka vlada Hrvatske je narodna, demokratski izabrana, pa i ona prethodna, kriminalna. Pa ako neko želi da zviždi i ovde, mi mu to nećemo zabraniti”, poručio je kasnije Milanović.

On je ocenio da je opozicija, to jest desničarska Hrvatska demokratska zajednica organizovala negodovanje publike, i podsetio da se izbori bliže i da je dobro da građani vide kakvim se ko sredstvima služi.

Na proslavi su, inače, bili i predsednik HDZ-a Tomislav Karamarko i predsednički kandidat te stranke Kolinda Grabar-Kitarović, koja je, kako su objavili hrvatski mediji, dočekana burnim aplauzima.

Manje burnim negodovanjem i zvižducima dočekan je i predsednik republike, kome su iz publike dobacivali „ne dajte mu da govori” i „Vukovar, Vukovar”. „Vukovar i Knin su hrvatske svetinje”, poručio je prisutnima Josipović, dodavši da su Hrvatskoj njeni branitelji ostavili kao dužnost slobodu, demokratiju, ljudska prava i privredne ciljeve.

On je zatim novinarima prokomentarisao da je u hrvatskom društvu primetno pojavljivanje nedemokratskih tendencija i mržnje, ponovivši stav iz govora da je društvena mržnja naročita opasnost.

Desničarski krugovi u Hrvatskoj su proteklih dana najavljivali da bi se na obeležavanju 19 godina od „Oluje” predstavnicima vlade mogao ponoviti Vukovar kada su premijer i predsednik Ivo Josipović bili sprečeni da dođu do spomen-parka.

Obeležavanje Dana sećanja u Vukovaru, 18. novembra prošle godine, proteklo je u senci spora vlasti i protivnika uvođenja ćirilice u tom gradu, odnosno desničarskih stranaka i udruženja. Hrvatski državni vrh odustao je tada od učešća u koloni sećanja, pošto je u dva navrata kolona veterana uspela da ih blokira na putu do memorijalnog groblja.

Na taj dan su pre 22 godine jedinice JNA ušle u Vukovar.

Predsednik Hrvatskog sabora Josip Leko rekao je da ne očekuje nikakve napetosti u Kninu na središnjoj svečanosti obeležavanja Dana pobede.

U Kninu je prethodno, pre govora državnika, održana svečanost na kojoj je hrvatski predsednik Ivo Josipović izvršio smotru počasne jedinice, podignuta je zastava na kninskoj tvrđavi, intonirana himna, čitana imena 198 poginulih hrvatskih branitelja i obavljen prelet borbenih migova.

Ovogodišnji hrvatski praznik obeležilo je i samoubistvo bivšeg gardiste. On se obučen u uniformu razneo eksplozivnom napravom na ulazu u Vodice.

Iako policijski uviđaj još traje, „Jutarnji list” je objavio da je reč o bivšem hrvatskom branitelju Željku K. iz Virovitice koji se ubio aktiviravši eksplozivnu napravu.

U ponedeljak, 4. avgusta, navršilo se 19 godina od početka hrvatske vojno-policijske akcije „Oluja” u kojoj je, prema podacima dokumentacionog centra „Veritas”, poginulo i nestalo 1.853 Srba, a proterano najmanje 220.000 stanovnika nekadašnje Republike Srpske Krajine. Taj dan u Srbiji je obeležen parastosima stradalima, dok se u Hrvatskoj proslavlja kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti za akciju „Oluja”.

objavljeno: 05.08.2014.

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.