Mijač: Maestralni Čehov

Izvor: Blic, 14.Feb.2014, 08:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mijač: Maestralni Čehov

Nekoliko puta sam se vraćao njegovoj prozi i dilemi kojom se u svojim delima najviše bavio: „Kako ostati čovek uprkos svemu“.

Serijal „Velikani ruske književnosti“, u okviru kog će „Blic“ narednih subota čitaocima uz kupljeni primerak novina poklanjati knjigu, otvaramo „Najlepšim pričama“ Antona Pavloviča Čehova.

Jedan od najboljih poznavalaca dela ovog klasika ruske literature je pozorišni reditelj Dejan Mijač. Njegova poslednja režija, kojom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je odlučio da okonča svoju bogatu karijeru, bio je upravo Čehovljev „Višnjik“, koji se i dalje igra na sceni JDP-a.

U izjavi za „Blic“ Mijač kaže da je Čehov jedini ruski klasik koji je čoveka pozicionirao ispred boga.

- Nikada se nije bavio hrišćanskim normama već biološkom zabrinutošću za ljude. Kada sam sa studentima svojevremeno pričao o Čehovu, banalizujući pristup toj veličanstvenoj pojavi, govorio sam da kod njega ljudi dođu na neko zabačeno imanje da letuju, tu se malo posvađaju, pomire. Na kraju se raziđu. To izgleda kao jedna neobična epizoda u životu bilo kog čoveka, ali Čehov uvek bira da tu, tako jednostavnu i dramski ne tako perspektivnu, situaciju uvek izokrene. Maestralno usadi neke krizne, prelomne događaje koji učine da se njegovi junaci potpuno preobraze. Više nisu ono što su u početku bili, tako obrnu i naš odnos prema njima i onome što čine - kaže Mijač.

„Najlepše priče“, koje „Blic“ sutra poklanja sastoje se od 12 kratkih priča.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.