
Izvor: NoviMagazin.rs, 15.Okt.2019, 12:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mihajlović: Seoske žene su heroji, bez njih nema opstanka ni razvoja sela
Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Кoordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je danas, povodom Međunarodnog dana seoskih žena, da su žene sa sela stubovi opstanka i razvoja srpskog sela, ali istovremeno i najranjivija i najugroženija kategorija u društvu.
"Žene sa sela jedna su od najranjivijih i najugroženijih kategorija društva. Počev od toga da je više od polovine žena sa sela formalno nezaposleno, da 60 odsto nema pravo na penziju >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << i da su retko vlasnice imovine, do toga da rad žena na selu nije vrednovan i u velikoj većini slučajeva nije plaćen novcem, što ih stavlja u marginalizovan socio-ekonomski položaj. A, s druge strane, bez njih nijedno poljoprivredno gazdinstvo ne bi opstalo", navela je Mihajlović.
Kako je saopštilo je Koordinacioni telo za rodnu ravnopravnost, Mihajlović je istakla da su problemi i izazovi sa kojima se žene sa sela svakodnevno susreću veliki i da je, uz mere koje država sprovodi, neophodno da društvo shvati ulogu žena sa sela i ogroman potencijal koje one nose.
"Seoske žene su heroji današnjice. I zato u današnjem danu treba da slavimo sve naše žene koje žive i bore se na selu, jer su one stubovi opstanka i razvoja srpskog sela", kazala je Mihajlović.
Ukazala je i da Кoordinaciono telo u saradnji sa UN Women sprovodi projekat "Кljučni koraci ka rodnoj ravnopravnosti", koji je posvećen ekonomskom osnaživanju žena, sa posebnim osvrtom na seoske žene.
"Želimo da im pomognemo da se udruže, nabave opremu za proizvodnju, da ih naučimo da razviju poslovanje, da plasiraju svoje proizvode, tj. da posao koji rade učine vrednovanim. Na taj način osnažiće sebe i svojim porodicama i deci obezbediti kvalitetniji život", rekla je ona.
Dodala je da je posebno ponosna na inicijativu "Uposlimo 1.000 žena u ruralnim područjima", čije rukotvorine poklanja stranim zvaničnicima, jer su te žene za svoj rad plaćene, a srpska kulturna baština je sačuvana i predstavljena svetu.