Izvor: B92, 26.Nov.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Matijašević otišao u Hag na razgovor
Hag -- Ministar unutrašnjih poslova RS Darko Matijašević, došao je u Hag da razgovara o mogućnostima za unapredenje saradnje.
Matijašević je otputovao u Hag tri dana nakon što su predsednik i glavni tužilac Haškog tribunala podneli izveštaj Savetu bezbednosti, u kojem su ukazali na nedovoljnu saradnju vlasti Republike Srpske. On je, u kratkom obraćanju novinarima nakon razgovora sa glavnim tužiocem Tribunala Karlom del Ponte, rekao da je Republika Srpska spremna da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << hapsi optužene pred tim sudom.
Kao primer, Matijašević je naveo nedavnu akciju policije RS, koja je Kantonalnom sudu u Sarajevu privela osam lica osumnjičenih za ratne zločine. On, međutim, nije rekao kada će do sličnog "iskoraka" doći i u hapšenju optuženih sa poternica Haškog tribunala, što RS, od kako postoji, još nije učinila. Ono što jeste rekao je da su hapšenja optuženih, pa i Karadžića i Mladića, "samo jedan od elemenata saradnje sa Tribunalom". Republika Srpska, rekao je Matijašević, namerava da i u tom segmentu dođe do konkretnih rezultata i u tom je cilju njen MUP uspostavio saradnju sa svim bosanskohercegovačkim i međunarodnim bezbednosnim agencijama. Uspostavljen je, takođe, i neposredan kontakt sa porodicama optuženih, kojima su ponuđene određene beneficije, ukoliko se optuženi dobrovoljno predaju Tribunalu.
U Tužilaštvu Haškog tribunala nije, za sada, bilo nikakvih izjava ili komentara povodom posete Matijaševića.





